REKLAMA
REKLAMA

Jeździsz na nartach? Pamiętaj o bezpieczeństwie!

W tym roku już po raz ósmy rusza ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Jej celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów oraz poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej, związanej z naruszaniem przepisów obowiązujących na stokach narciarskich.

Uwzględniając systematyczny wzrost liczby zwolenników uprawiania sportów zimowych, które oprócz dostarczania wrażeń estetycznych i relaksu, mogą nieść za sobą również zagrożenia w postaci popełniania przestępstw i wykroczeń, a także dostrzegając potrzebę wspierania działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym z zorganizowanych terenów narciarskich, Policja od wielu lat podejmuje działania wspierające ten obszar bezpieczeństwa.

Policjanci zwracają uwagę, że narciarze i osoby uprawiające snowboarding powinny korzystać ze stoku w taki sposób, aby nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych. Funkcjonariusze przekazują broszury informacyjne, w którym zawarty jest zbiór reguł dla uczestników tras narciarskich, w którym np. jest mowa o panowaniu nad prędkością jazdy na nartach. Brawurowa jazda stwarzająca zagrożenie dla innych jest niedozwolona, a osoba łamiąca ten przepis może zostać usunięta ze stoku.

Jakie przepisy obowiązują na stokach?

Na stoku również obowiązują przepisy z kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego oraz przepisy ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 18 sierpnia 2011 roku. To właśnie w tej ustawie odnajdziemy bezpośrednie określenie wykroczenia związanego z jazdą w stanie nietrzeźwości. Art. 45 ustawy punkt 1 mówi:

Art. 45. 1. Ustawy: Kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny.

W tym przypadku mandat wynosi do 500 złotych, w przypadku odmowy przyjęcia mandatu, wniosek o ukaranie trafia do odpowiedniego sądu.

Warto pamiętać, że w trakcie trwania całego sezonu narciarskiego policjanci będą przypominać o obowiązku jazdy w kasku do 16 roku życia oraz o bezwzględnym zakazie uprawiania narciarstwa lub snowboardingu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Będą również reagować na wszelkie przypadki łamania obowiązujących przepisów prawa i zasad bezpieczeństwa na stoku i w jego rejonie.

KWP

29-12-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)