REKLAMA
REKLAMA

Nerka z węża na przejściu granicznym (FOTO)

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS wykryli torebkę ze skóry węża należącego do rodziny pytonów. To kolejna w ostatnim czasie udaremniona próba nielegalnego przewozu przez granicę produktów wykonanych ze skór chronionych zwierząt.

Podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej natrafili na torebkę typu nerka, wykonaną ze skóry węża. Przedmiot został znaleziony w bagażu należącym do obywatela Ukrainy.

Jak ustalili funkcjonariusze, torebka została wykonana ze skóry węża należącego do rodziny pytonów (Pythonidae spp), objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Podróżny nie posiadał zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania.

Od początku roku, funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce udaremnili już 13 przypadków nielegalnego przewozu gatunków objętych ochroną lub wykonanych z nich wyrobów. Wśród zabezpieczonych okazów były m.in. koralowce, żywe pijawki lekarskie, galanteria ze skór węży czy medykamenty zawierające pochodne z pijawek i pławikonika japońskiego.

Planujesz wyjazd wakacyjny i chcesz przywieźć pamiątki? Zwróć uwagę, czy nie przywozisz gatunków zagrożonych wyginięciem.

Szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów zwróćmy uwagę na pamiątki, które chcemy przywieźć z wakacji. Pamiętajmy, by nie kupować pamiątek, będących gatunkami zagrożonymi wyginięciem oraz przedmiotów wykonanych ze skór chronionych zwierząt. Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Co nazywamy okazem, jakie gatunki zagrożone są wyginięciem, jak uzyskać odpowiednie dokumenty oraz co obejmuje kontrola? Na wszystkie pytania związane z CITES odpowiedź znajdziesz w informacji na stronie internetowej CITES- gatunki zagrożone wyginięciem.

KAS w Rzeszowie

18-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)