REKLAMA
REKLAMA

Odblaski mogą uratować życie!

Szybko zapadający zmrok, długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi mogą być praktycznie niewidoczni dla innych uczestników ruchu. Każda osoba, która o świcie czy zmierzchu porusza się po drodze, powinna mieć przy sobie elementy odblaskowe. Policja apeluje – aby nie stać się ofiarą, warto samemu zatroszczyć się o bezpieczeństwo własne i naszych najbliższych.

Nie bez powodu pieszych nazywa się niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria samochodu ani poduszki powietrzne. Ich szanse w zderzeniu z pojazdem są niewielkie. Czasami wystarczy zadbanie o własne bezpieczeństwo – chodzenie po chodnikach lub właściwej stronie jezdni, przechodzenie w miejscach do tego wyznaczonych, nie wchodzenie na drogę zza zaparkowanych pojazdów. Zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko zapada zmrok, bardzo ważną rolę dla naszego bezpieczeństwa odgrywają elementy odblaskowe.

Pieszy, który porusza się po drodze bez odblasków zarówno po zmierzchu, jak i wczesnym rankiem jest dla kierowcy mało widoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć pieszego dopiero z odległości około 40 metrów, ale podczas opadów deszczu czy mgły ta odległość jest jeszcze mniejsza. Jeśli osoba ma przy sobie elementy odblaskowe, kierowca dostrzega ją z odległości nawet 150 metrów. Ważne jest także, aby piesi unikali ciemnych ubrań, ponieważ są w nich praktycznie niewidoczni dla kierowców. Nawet najdrobniejszy element odblaskowy, taki jak smycz do kluczy, czy zawieszka sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni.

Nie tylko piesi muszą pamiętać, by być widocznym na drodze, to samo dotyczy rowerzystów i motorowerzystów. Dodatkowym zabezpieczeniem, chodź przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku korzystania przez rowerzystów z kasków ochronnych czy kamizelek odblaskowych, warto je używać. Zakładając kask chronimy głowę przed groźnymi urazami, a kamizelka odblaskowa sprawia, że jesteśmy widoczni dla innych kierowców z większej odległości.

Policjanci apelują także do kierowców, by pamiętali o ograniczeniu prędkości i zwalnianiu w rejonach przejść dla pieszych i szkół oraz zachowali ostrożność w miejscach nieoświetlonych, gdzie nie ma chodników. Pamiętajmy, że wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo.

KWP

21-12-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Gdzie rozum?2024-12-22 12:06:23
0 0
Żadne paski nie pomogą gdy wmawia się pieszym, że mają pierwszeństwo. Miliony świateł, znaków, pasów, przepisów bandy czworga oraz zamulające szczepienia, ogłupiająca telewizja i efekty są jakie są.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)