REKLAMA
REKLAMA

OX2 przyspiesza dostęp do energii odnawialnej na Podkarpaciu

Tani „zielony” prąd, czyste powietrze, a także zastrzyk budżetowy – to tylko niektóre z korzyści związanych z inwestycją szykowaną w powiatach: krośnieńskim, sanockim oraz brzozowskim. Pochodząca ze Szwecji spółka OX2 uzyskała warunki przyłączenia dla farmy wiatrowej o łącznej mocy 120 MW. Choć budowa ruszy dopiero po uzyskaniu wymaganych przepisami prawa pozwoleń – czyli w perspektywie kilku lat – już teraz warto zainteresować się nowym sąsiadem.

OX2 w ciągu blisko 20 lat działalności w Europie wypracowała pozycję lidera w branży lądowej energetyki wiatrowej. Od ponad 5 lat firma rozbudowuje w Polsce portfolio projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 3 GW. W tym czasie oddano do użytku cztery farmy wiatrowe: Żary, Grajewo, Sulmierzyce i Juniewicze o łącznej mocy 133 MW. Kolejne trzy projekty wiatrowe oraz jeden fotowoltaiczny, ktorych łączna mocy wynosi 207 MW, są w budowie.

 

Nowa inwestycja na Podkarpaciu

Projekt „Wind Lynx” (Wietrzny Ryś) posiada wydane warunki przyłączenia do stacji „Krosno Iskrzynia” będącej w zarządzie Polskich Sieci Elektroenergetycznych, a planowany termin rozpoczęcia budowy szacowany jest na lata 2028-2029, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. W ramach uzyskanych warunków przyłączenia dla farmy wiatrowej OX2 planuje dodatkowo w oparciu o tzw. „Cable Pooling” budowę farmy fotowolataicznej o mocy około 120 MW oraz magazynu energii. Dla gmin taka inwestycja oznacza szereg korzyści, wynikających nie tylko z rozbudowy i modernizacji infrastruktury energetycznej.

Na Podkarpacie już dawno zawitała fotowoltaika i energetyka wiatrowa. Mieszkamy w regionie, który inwestorzy cenią za sprzyjające warunki atmosferyczne. Dzięki inwestycji OX2 w naszej gminie będziemy bardziej nowocześni i przyjaźni dla środowiska. Jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie naszej społeczności o wiele więcej wymiernych korzyści – mówi mgr inż. Mariusz Bałaban, Wójt Gminy Besko. – Bezpieczne dostawy „zielonej” energii i wpływy do budżetu gminy to jedna strona, drugą – równie ważną – jest czyste powietrze i bezpieczna przyszłość dla kolejnych pokoleń.

Jak szacują eksperci OX2, oprócz niższych cen prądu i większej niezależności od podwyżek cen energii, farma wiatrowa w gminie oznacza wpływy z podatków od budowanych wiatraków na poziomie około 150 000 – 200 000 złotych rocznie od jednej turbiny.

Dla OX2 kluczem współpracy z samorządami i mieszkańcami jest zawsze partnerski dialog. Przykładamy dużą wagę do tego, by nasze projekty były akceptowane przez daną społeczność, dlatego angażujemy się w rozmowy z lokalną społecznością i władzami, zasięgamy opinii specjalistów, konsultujemy nasze plany i zawsze jesteśmy gotowi, by udzielać szczegółowych informacji wszystkim sąsiadom przyszłej inwestycji oraz pozostałym zainteresowanym – mówi Tomasz Fiszer, kierownik projektów wiatrowych w OX2 w Polsce.

 

Dobry sąsiad OX2

Doświadczenia z innych gmin z całej Polski – np. Kraśnika (woj. lubelskie), Grajewa (woj. podlaskie) czy Wysokiej (woj. wielkopolskie) – pokazują, że OX2 angażuje się w życie lokalnych społeczności i pomaga im się rozwijać.

Mamy na koncie wiele udanych realizacji i współprace z gminami, które doceniają zarówno nasze inwestycje, jak i wspólne działania z nami. Zawdzięczamy to wywiązywaniu się przez OX2 ze składanych obietnic i zobowiązań – mówi Tomasz Fiszer.

W lokalizacjach, w których firma jest obecna, podejmowane są inwestycje związane z edukacją, kulturą, sportem i aktywizacją lokalnych społeczności.

Jako OX2 jesteśmy nie tylko inwestorem, ale też wiarygodnym partnerem do współpracy dla gminy oraz społeczności lokalnej. Aktywnie odpowiadamy na potrzeby mieszkańców i lokalnych władz, wspierając przedsięwzięcia ekologiczne, społeczne, edukacyjne i sportowe na rzecz uczniów, mieszkańców oraz środowiska. Jesteśmy zaangażowanym mecenasem gmin i powiatów, w których funkcjonujemy – dodaje Tomasz Fiszer.

Jarmark Bożonarodzeniowy, półmaraton, triathlon, piknik rodzinny – to wydarzenia dla mieszkańców, w których OX2 chce uczestniczyć i które chce wspierać jako dobry sasiad. Budowa farmy wiatrowej wiąże się także z inwestycją w infrastrukturę, np. remonty dróg gminnych i powiatowych, nowe drogi rowerowe, chodniki czy place zabaw dla dzieci.

 

Ziemia jest tylko jedna

Nieodłącznie związane z każdą tego typu inwestycją są aspekty środowiskowe. OX2, jak przystało na lidera „zielonej” energetyki ze Skandynawii, realizuje swoje projekty w oparciu o decyzje środowiskowe wydawane przez specjalistów i z poszanowaniem terenów ochrony środowiskowej.

Projekty OX2 rozwijamy z troski o czyste powietrze i przyszłość naszej planety. Zwiększając dostęp do nieskończonej energii płynącej ze źródeł odnawialnych, czyli słońca i wiatru, gwarantujemy bezpieczne dostawy energii. Na świecie wyczerpują się zasoby kopalnych źródeł energii, dlatego potrzeba pozyskiwania czystej i taniej energii jest coraz większa. Działająca elektrownia wiatrowa nie wytwarza szkodliwych odpadów, nie zanieczyszcza gleby ani wody – to jedna z najczystszych i najbardziej korzystnych dla środowiska technologii energetycznych, która przeciwdziała zmianom klimatu – wyjaśnia Tomasz Fiszer.

Warto podkreślić, że OX2 posiada blisko 20 lat doświadczenia i spełnia najwyższe europejskie oraz światowe standardy bezpieczeństwa w prowadzeniu inwestycji i użytkowaniu elektrowni wiatrowych, a także fotowoltaicznych.

Więcej informacji znaleźć można na stronie: https://www.ox2.com/pl/polska/

19-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)