REKLAMA
REKLAMA

Pierwsze strzelanie bojowe terytorialsów (FOTO)

Ponad 100 mieszkańców z Podkarpacia uczestniczy w szkoleniu podstawowym i wyrównawczym w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Na czas szkolenia ochotnikom wydano karabinek MSBS Grot, od tego momentu broń stała się ich nieodłącznym kompanem „szesnastki” lub „ósemki”.

W środę 13 marca 2024 roku, ochotnicy szkolenia podstawowego oraz wyrównawczego wykonali dla wielu z nich pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm z karabinka MSBS Grot. Zajęcia przeprowadzone zostały na strzelnicy w Głogowcu. Na początku zakres wiedzy i umiejętności koncentrował się na teorii. Rekruci musieli nauczyć się między innymi rozkładania, czyszczenia i składania broni.

– Warunki na polu walki mogą być różne, dlatego żołnierz musi umieć szybko rozłożyć broń, dokładnie ją wyczyścić i złożyć. Następnie odbyła się część praktyczna i przystąpili do strzelania. -Pierwsze takie strzelanie to wielkie przeżycie dla każdego rekruta, który nigdy wcześniej nie uczestniczył w strzelaniu bojowym z 5,56 mm z karabinka MSBS Grot, najnowocześniejszej broni tego typu będącej na wyposażeniu polskiej armii. Dla większości ochotników było to pierwsze strzelanie od wielu lat, widoczne było duże zaangażowanie i wysiłek – opowiada instruktor Łukasz z kompanii szkolnej.

Trwające szkolenie dla rekrutów jest już drugim zorganizowanym w tym roku przez 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej. Samo szkolenie trwa 8 (wyrównawcze) lub 16 dni (podstawowe), podczas których ochotnicy, pod okiem starszych stażem i doświadczeniem instruktorów z kompanii szkolnej poznają wojskowe rzemiosło. Zapewne każdy z nich wojskowy mundur założył z innych pobudek, jednak od teraz wszystkich łączy jedno motto „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”.

– Przez ten czas mieszkańcy regionu, którzy dotychczas byli logistykami, kierowcami, studentami czy informatykami, są poddawani intensywnemu szkoleniu wojskowemu oraz dyscyplinie, której nie znają z życia codziennego. Wszystko po to, by w momencie kryzysu byli gotowi do obrony regionu podkarpackiego. Podczas szkolenia nie brakuje oczywiście musztry i regulaminów, ale najważniejsze jest przeszkolenie do działań lekkiej piechoty. Istotne są więc: strzelanie, praca na broni, zielona i miejska taktyka, nawigacja, łączność oraz medycyna pola walki. Szkolenie wymaga sporego wysiłku, wytężonej uwagi i umiejętności działania w zespole – podkreśla jeden z instruktorów.

Sprawdzeniem poziomu zdobytej wiedzy podczas szkolenia, będzie egzamin sprawdzający w postaci tzw. pętli taktycznej. Wówczas ochotnicy zmierzą się z takimi zadaniami jak: rozkładanie broni na czas, strzelaniem, zieloną taktyką, pierwszą pomocą przedmedyczną czy ewakuacją rannego z pola walki. Ci którzy, ukończą egzamin sprawdzający nabytą wiedzę z pozytywnym wynikiem, złożą uroczystą przysięgę wojskową która odbędzie się 23 marca 2024 roku o godz. 11:00 w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przy ul. Lwowskiej 4 w Rzeszowie. Nowi ochotnicy z Podkarpacia po zakończeniu szkolenia wojskowego zasilą bataliony 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozlokowane w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (docelowo Tarnobrzeg) i Sanoku.

ppor. Magdalena Mac
oficer prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Zdjęcia: A. Barowicz

17-03-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)