REKLAMA
REKLAMA

Pochodzą z Ziemi Sanockiej i Przemyskiej. Chcą służyć Ojczyźnie

OSTRÓRW / PODKARPACIE.  12 października br. w Ostrowie k. Przemyśla odbyła się piąta w tym roku przysięga żołnierzy 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało prawie 20 ochotników z powiatów Stałego Rejonu Odpowiedzialności przemyskiej brygady. Nowo zaprzysiężeni żołnierze właśnie ukończyli szkolenie podstawowe, zapoznali się z elementami wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią.

Przemawiając do zebranych na placu żołnierzy, dowódca 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Daniel Błotko, gratulował nowo zaprzysiężonym żołnierzom decyzji wstąpienia w szeregi Obrony Terytorialnej, jako piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP. WOT jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość dogodnego pogodzenia nauki, pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych ze służbą na rzecz Ojczyzny i lokalnej społeczności.

Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.

Wstępując do WOT, chciałam sprawdzić swoje możliwości oraz kontynuować rodzinne tradycje związane z mundurem, ponieważ mama służy w Straży Granicznej. Z wojskiem chcę się związać na stałe, ale najpierw chcę skończyć studia.powiedziała Emilia po zakończeniu uroczystości, związanej ze złożeniem przysięgi wojskowej. Jej kolega Jakub dodał – natomiast ja chcę służyć Ojczyźnie. Ukończyłem studia i swoją przyszłość wiążę z wojskiem, co pozwoli na dalsze zdobywanie doświadczenia, przydatnego w wojskowym życiu. Chcę także podziękować instruktorom, ze szkolenia podstawowego, za dobre przygotowanie nas do służby wojskowej.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów 20 PBOT zlokalizowanych w Przemyślu, Jarosławiu i Sanoku. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu oraz dwutygodniowego szkolenia zintegrowanego, raz w roku. Żołnierze mogą także, po spełnieniu określonych kryteriów ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Mieszkańcy Ziemi Przemyskiej i Sanockiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych.

Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 20 PBOT ze swojego powiatu.

 

źródło: materiały nadesłane

zdj. PBOT

 

12-10-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

oby tylko nie służyli jako mięso armatnie 2024-10-13 15:39:35
1 0
nie Polskie rządy PiS i PO od lat pchają nas na nie naszą wojnę
Odpowiedz
Drony wojskowe a nie zabawa w armię Indian jak w Polsce 2024-10-13 15:46:44
1 0
Odpowiedz
Ot co ?2024-10-14 10:29:59
0 0
To są poglądy laików i tępych z myśleniem takich z PO KO a nawet z Konfederacji.Nie nasza wojna ale nasze zagrożenie. Po drugie drony bez żołnierzy nie zajmą żadnego terytorium ktoś musi je obsługiwać z taktyką wojskową.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)