REKLAMA
REKLAMA

POLSKA112: Kolejni ochotnicy stawili się w koszarach (ZDJĘCIA)

POLSKA112.pl / 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej rośnie w siłę. Kolejni ochotnicy stawili się w koszarach. W Przemyślu w siedzibie 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej 15 listopada br. odbyło się kolejne już w tym roku wcielenie ochotników do granicznej brygady OT.

Tym razem ponad 50 ochotników podjęło decyzję aby dołączyć do 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot”.

Wcielenie, to początek żołnierskiej drogi, która pozwala zrealizować swoje marzenia i sprawdzić się w warunkach, odbiegających od tradycyjnego domowego życia. Najpierw rejestracja, później dla chętnych fryzjer,  umundurowanie, stołówka, sprawy administracyjne i wreszcie poznanie zasad jakimi w czasie tzw. „szesnastki”, będą się kierować nowo wcieleni adepci żołnierskiego rzemiosła.

Rekruci, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z wojskiem, rozpoczną 16-dniowe szkolenie podstawowe, a osoby w przeszłości związane z armią, zapoznają się z nowym systemem szkoleniowym w ramach 8-dniowego szkolenia wyrównawczego.

Ci pierwsi będą uczyć się podstaw strzelectwa, zasad zachowania na polu walki, taktyki, udzielania pierwsze pomocy, a także łączności i topografii. Szkolenie to zakończy się uroczystą przysięgą, która odbędzie się 30 listopada br. w Sanoku.

Wśród ochotników, którzy w ten weekend stawili się w przemyskiej jednostce na szkolenie podstawowe są pracownicy instytucji państwowych i samorządowych, właściciele firm oraz bezrobotni – Mundur podobał mi się od zawsze. Odbyłam już przeszkolenie podstawowe w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej i swoją dalszą drogę w strukturach wojska postanowiłam kontynuować w Wojskach Obrony Terytorialnej. Moją przyszłość wiążę z wojskiem i chcę się w nim rozwijać – powiedziała mieszkanka okolic Brzozowa. Jej kolega Tomasz z Przemyśla dodał – Jak koleżanka również odbyłem szkolenie podstawowe DZSW oraz specjalistyczne w 3 batalionie strzelców podhalańskich. Temat wojska jest mi bliski, ponieważ wujek służył w wojsku. Chcę zostać żołnierzem zawodowym.

Jak zostać żołnierzem 20 PBOT?

Mieszkańcy regionu przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, sanockiego, bieszczadzkiego i leskiego, którzy są zainteresowani służbą w 20 PBOT mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP.

materiały nadesłane

18-11-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Od Katarzyny Tarnawy-Gwóźdź2024-11-18 13:35:26
0 0
Kochani, w styczniu 2025 r. na komisje kwalifikacyjne ma zostać wezwanych 230 tys. Polek i Polaków. 1. Czy trzeba się stawić ? TAK, chyba że Jesteś chory i przebywasz na L4, wtedy należy zaświadczenie złożyć niezwłocznie do WCR. 2. Czy można nie odbierać korespondencji z WCR ? NIE, bo takie pismo zostaje w aktach WCR ze skutkiem doręczenia po 2 x awizowaniu, wtedy narażacie się na poważne konsekwencje karne oraz administracyjne. 3. Czy kwalifikacja wojskowa przed komisją lekarską jest równoznaczna z powołaniem do odbycia zasadniczej służby wojskowej ? NIE ale Ci którzy zostali wezwani na taką kwalifikację mogą się spodziewać, że zostaną wezwani do odbycia zasadniczej służby wojskowej w formie ćwiczeń wojskowych zakończonych przysięgą wojskową. 4. Czy muszę odbyć zasadniczą służbę wojskową, jeżeli to jest niezgodne z moim światopoglądem oraz moją wiarą ? NIE, w Polsce prawo do odmowy odbycia służby wojskowej jest prawem konstytucyjnym. Wynika bezpośrednio z art. 85 ust. 3 Konstytucji RP stanowiącego, że osoba, której przekonania religijne nie pozwalają na służbę wojskową kierowana jest do odbycia obowiązkowej służby zastępczej. Dodatkowo, takie prawa sankcjonuje ustawa O gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz.U.2023.265 t.j. z dnia 2023.02.09) oraz art. 13 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, które gwarantują nam prawo do wolności i do poszanowania naszego prywatnego i rodzinnego życia, dodatkowym gwarantem jest instytucja zastępczej służby wojskowej. 5. KIEDY NALEŻY ZŁOŻYĆ WNIOSEK O ZASTĘPCZĄ SŁUŻBĘ WOJSKOWĄ ? WNIOSEK o zastępczą służbę wojskową można ZŁOŻYĆ TYLKO W JEDNYM DNIU, W DNIU OTRZYMANIA WEZWANIA na ćwiczenia wojskowe lub karty mobilizacyjnej. Wniosek możemy złożyć za potwierdzeniem odbioru w WCR, który nas wzywa lub za pośrednictwem Poczty Polskiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (żółta kartka). Z uwagi na krótki okres (1 dzień) na złożenie wniosku, należy taki wniosek przygotować wcześniej, gdyż musicie udowodnić swoją „przynależność” religijną i światopoglądową. Gotowe wzory pism w powyższej materii, znajdziesz na stronie wskazanej na końcu postu: 066 - Przewodnik po ustawie o obronie Ojczyzny, 069 - Przysięga wojskowa – uchylenie się od jej złożenia, 070 - Uchylenie się od złożonej przysięgi wojskowej, 071 - Wojsko – zmiana miejsca zamieszkania, 086 – Przysięga wojskowa – dla posiadaczy książeczki wojskowej – Uchylenie się od złożenia przysięgi wojskowej, 087 – WNIOSEK o przeznaczenie do służby zastępczej w podmiocie niebędącym formacją uzbrojoną. KONICZNIE PRZECZYTAJCIE OPIS PISM, ZE SZCZEGÓŁNYM UWZGLĘDNIENIEM PISMA 071 O ZMIANIE ADRESU ???? Szczegółowe omówienie tematu znajdziecie na YT u Por. Piotra Powałki kasiatarnawa pl/pisma-premium/ Wszystkiego dobrego ???? Polski Ruch Antywojenny Polacy.PL
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)

Tagi: ,