REKLAMA
REKLAMA

Ryzyko wychłodzenia nadal istnieje. Nie bądźmy obojętni

SANOK / PODKARPACIE. Za oknami nietypowa pogoda. Pomimo kalendarzowej zimy, temperatury w ciągu dnia są dodatnie, jednak nocą spadają poniżej zera. Pamiętajmy, że nie tylko mrozy stanowią zagrożenie dla osób starszych, bezdomnych, nietrzeźwych i niezaradnych. Jeśli widzimy kogoś, kto przez dłuższy czas pozostaje w bezruchu, bądź zasnął na zewnątrz, sprawdźmy czy nie potrzebuje pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy służby za każdym razem, kiedy obawiamy się o czyjeś życie lub zdrowie.

Pomimo dodatnich temperatur w dzień i lekkich mrozów w nocy, w dalszym ciągu mamy zimę. To nadal trudny czas dla osób bezdomnych i nieporadnych życiowo, które przed chłodem lub opadami atmosferycznymi szukają schronienia na dworcach, przystankach, w piwnicach, bądź w opuszczonych budynkach. Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na zewnątrz podczas temperatur nieco powyżej zera. Policjanci w trakcie codziennej służby sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie.

Widząc osobę potrzebująca pomocy wystarczy zadzwonić na bezpłatny telefon alarmowy 112. Nasze działanie może uratować ludzkie zdrowie i życie. Dzięki zgłoszeniom, udaje się wielu osobom pomóc.

Takimi właśnie, godnymi naśladowania postawami, wykazali się w piątek mieszkańcy powiatu sanockiego, którzy widząc osoby potrzebujące pomocy, wezwali służby. Pierwsza sytuacja miała miejsce w piątek, przed godz. 12, w Sanoku na ul. Przemyskiej. Policjanci udzielili pomocy mężczyźnie i ustalili, że jest nim 47-letni mieszkaniec powiatu sanockiego. Mężczyzna był pijany, nie był w stanie samodzielnie poruszać się, a kontakt z nim był utrudniony. 47-latek trafił do wytrzeźwienia. Kolejny, niemal identyczny przypadek miał miejsce w Zagórzu, na ul. Piłsudskiego, po godz. 15. Pomocy potrzebował siedzący wewnątrz przystanku 50-latek, który nie był w stanie samodzielnie wrócić do domu z uwagi na upojenie alkoholowe. Mężczyzna został przekazany pod opiekę osobie najbliższej.

Apelujemy także o informowanie ośrodków pomocy społecznej o mieszkających samotnie osobach starszych, niepełnosprawnych, które ze względu na sytuację życiową, mogą szczególnie potrzebować pomocy.

Przypominamy także, że miejsca przebywania osób bezdomnych, które nie potrzebują pilnej interwencji, można zaznaczać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tej internetowej aplikacji jest specjalna ikonka pozwalająca wskazać miejsce, w którym przebywają osoby wymagające pomocy. Miejsca te zostaną sprawdzone przez funkcjonariuszy.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

 

źródło: KPP Sanok

20-02-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)