REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Dowóz dzieci do szkół i przedszkoli. Jest bezpiecznie?

SANOK / PODKARPACIE. W związku z sygnałami otrzymywanymi od mieszkańców Sanoka radny Jerzy Domaradzki, zwrócił się z prośbą do burmistrz Sanoka, o podjęcie zdecydowanych działań celem zorganizowania i uporządkowania sytuacji w zakresie bezpiecznego dowozu dzieci do sanockich szkół.

Jerzy Domaradzki. Arch. prywatne.

– Mieszkańcy Sanoka i okolicznych miejscowości, dowożąc dzieci od szkół codziennie napotykają duże trudności związane z chwilowym zatrzymaniem pojazdu w celu umożliwienia dzieciom wyjścia z samochodu i przejścia do szkoty. Sytuacja powtarza się przy odbiorze dzieci ze szkoły. Z pośród kilkunastu obiektów szkolnych i przedszkolnych podległych Burmistrzowi Miasta Sanoka, żaden z nich nie dostosowany do takich sytuacji. Istniejący stan wymaga pilnego działania w zakresie opracowania planu takiego ruchu pojazdami i pieszego – wskazuje w złożonej interpelacji Jerzy Domaradzki, radny Rady Miasta Sanoka.

Radny prosi ponadto o informacje czy prawidłowa jest sytuacja, gdy na terenie szkoły (ogrodzonym), przez całe dnie parkują pojazdy pracowników szkoły, gdy tymczasem rodzice nie mogą dowieźć i odebrać dzieci ze szkół i przedszkoli? Ile szkół, przedszkoli i żłobków ma przygotowane i oznaczone miejsca na chwilowe zatrzymanie samochodów, które dowożą  i odbierają dzieci?

– Wnioskuje, o niezwłoczne dokonanie gruntownej analizy opisanej sytuacji, opracowanie planu ruchu drogowego z uwzględnieniem dowozu i odbioru dzieci ze szkół, żłobków i przedszkoli – podkreśla radny.

Jowita Nazarkiewicz. Fot. arch UM Sanok.

Na interpelacje radnego odpowiedziała wiceburmistrz Sanoka, Jowita Nazarkiewicz. Wskazując na wstępie, że wszystkie obiekty oświatowe mają dostęp do drogi publicznej, bezpośrednio lub poprzez drogi wewnętrzne lub dojazdy stanowiące własność Gminy Miasta Sanoka.

– Infrastruktura oświatowa w większości to budynki, które powstały w latach 80-tych lub wcześniej, kiedy obowiązywały inne przepisy dotyczące dostępności a natężenie ruchu samochodowego było sporadyczne, nie mniej jednak w miarę możliwości, Gmina Miasta Sanoka w ramach przebudowy obiektów oraz przebudowy dróg stara się sprostać zmianom komunikacyjnym spowodowanym rozwojem cywilizacyjnym. W ostatnich latach znacząco rozbudowano miejsca postojowe (parkingi) na terenach oświatowych a także zmodernizowano dojazdy i w miarę możliwości utworzono dodatkowo miejsca postojowe w pasach drogowych np. przy ul. Aleje Wojska Polskiego, ul. Sadowa, ul. Błonie – wyjaśnia wiceburmistrz.

O analizę i zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie, wiceburmistrz Jowita Nazarkiewicz, zwróciła się do kadry kierowniczej podległych placówek oświatowych i opiekuńczych.

– W załączeniu przekazuję informacje pisemne opracowane przez dyrektorów szkół, przedszkoli i żłobków, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w trakcie dowozu i odbioru dzieci z palcówek oświatowo-opiekuńczych Gminy Miasta Sanoka – dodaje wiceburmistrz.

ODPOWIEDZI DYREKTORÓW SZKÓŁ – pdf.

Grafika poglądowa.

16-10-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

ja2024-10-16 12:45:18
1 0
proszę się jeszcze zajć parkowaniem przed um i często na płycie rynku oraz deptaku, zakazy są, ale nikt nie respektuje, straż nie działa w tym temacie, dlaczego radni czy inni "dygnitarze" nie mogą parkować na wielopozimomowym? nie stać was ?
Odpowiedz
jd2024-10-16 13:19:50
1 0
zgadzam sie nigdy tam nie parkuje
Pozdrawiamy Pana radnego Damaradzkiego2024-10-16 15:16:55
1 0
oraz innych radnych którym się chce zabiegać o sprawy Sanoka
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)