SANOK. Mieszkańcy dzielnicy Posada mają ciepło z nowego źródła. Korzysta z niego aż 3 tys. osób! (ZDJĘCIA)
SANOK / PODKARPACIE. Trzy nowoczesne kotły gazowe o łącznej mocy ponad 8 MW zaopatrują już w ciepło ponad 3 tys. mieszkańców sanockiej dzielnicy Posada. Wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego ruszyło także nowe źródło ciepła dla tego południowo wschodniego rejonu miasta. – To kolejny etap na drodze do celu, jakim jest stworzenie całkowicie bezemisyjnej instalacji ciepłowniczej, opartej na innowacyjnych technologiach – wskazuje Agnieszka Leszczyńska, Prezeska Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Uruchomiona właśnie inwestycja funkcjonować będzie bowiem do czasu ukończenia budowy nowej elektrociepłowni. Prace, o wartości około miliona złotych, skoordynowało i zrealizowało Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
– Prace związane z tymczasowym źródłem ciepła SPGK rozpoczęto jeszcze końcem 2022 r. od doprowadzenia do wykonania przez PSG przyłącza gazowego, które docelowe będzie służyć EC Posada, a obecnie zasila kotłownie kontenerowe. Był to proces czasochłonny i kosztowny, ponieważ mamy tu do czynienia z odbiorem gazu w ilościach przemysłowych – mówi Tomasz Orłowski, kierownik Zakładu Ciepłowniczego.
To strategiczna z punktu widzenia miasta i jego mieszkańców inwestycja. Po wypowiedzeniu umów przez dotychczasowego dostawcę ciepła, Sanok stanął przed nie lada wyzwaniem zapewnienia ogrzewania dla ponad 3 tysięcy mieszkańców Posady. Zadanie dokończono we wrześniu, a od 1 października ciepło płynie już do sanoczan oraz połączonych z instalacją szkół i zakładów przemysłowych za pośrednictwem trzech nowoczesnych kotłów gazowych o łącznej mocy ponad 8 MW.
– Nowa instalacja zaopatrzy w ciepło między innymi szkołę, przedszkole, fabrykę Autosan, jedną z hal firmy PASS Polska, Intermarche, budownictwo wielorodzinne dzielnicy Posada oraz kilka domów jednorodzinnych – podaje Tomasz Orłowski, kierownik Zakładu Ciepłowniczego SPGK.
Ogrzanych zostanie około 1275 mieszkań, co przekłada się na ponad 3 tys. mieszkańców Posady. Wszystko za sprawą trzech wynajętych, nowoczesnych kotłów oraz nowej technologii wprowadzonej do istniejącego już wcześniej budynku.
– W kontenerach znajdują się gazowe kotły wodne. Są w stanie produkować wodę o temperaturze do 135 stopni C. pod ciśnieniem kilku barów. Możliwości techniczne kotłów w pełni zabezpieczą potrzeby odbiorców w najzimniejszych okresach sezonu grzewczego – opisuje Tomasz Orłowski.
Inwestycja była realizowana w 2024 roku. Wynajęcie kotłów na jeden sezon grzewczy pochłonie 500 tys. zł. Tyle samo kosztowała instalacja nowej technologii, która pozwala przesyłać ciepło do sanockich mieszkań.
Wynajęcie kotłów umożliwi zabezpieczenie w ciepło mieszkańców do czasu ukończenia zaplanowanej już inwestycji polegającej na budowie Elektrociepłowni Posada (EC Posada). Jest to rozwiązanie docelowe i ma zapewnić stabilne oraz niezawodne ciepło już od 2026 roku. Wtedy to planowane jest również wybudowanie sieci ciepłowniczej łączącej system ciepłowniczy Posady z miejską siecią ciepłowniczą ciepłowni przy ul. Kiczury.
– To kolejny etap w drodze do celu, jakim jest stworzenie całkowicie bezemisyjnej instalacji ciepłowniczej, opartej na odnawialnych źródłach energii – wskazuje Agnieszka Leszczyńska, prezes Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które odpowiadać będzie za realizację, opartego na wolnych od emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji technologiach, nowego projektu energetycznego. Odciąży on miejski budżet i da Sanokowi bezpieczeństwo energetyczne. Jego realizacją zajmie się nowa miejska spółka celowa Hydro Sanok.
Projekt ciepłowniczy polegający na elektryfikacji ciepłownictwa w Sanoku, zostanie w całości sfinansowany ze środków prywatnych, i dotacji. Przedsięwzięcie to służyć ma zastąpieniu dotychczasowych kotłów węglowych przez nowoczesne technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii, co znacznie obniży koszty ciepła dla mieszkańców. Chodzi m.in. o kocioł elektrodowy, który będzie podstawowym źródłem produkcji ciepła dla miasta. Projekt zakłada też produkcję wodoru odnawialnego. Sanoczanie będą mogli dzięki temu korzystać z wolnego od emisji i stabilnego cenowo, bo opartego o neutralne wobec wahań cen na rynkach źródła ciepła.
– To projekt pionierski w skali kraju. Nie istnieje uniwersalna recepta, która zagwarantuje wszystkim samorządom wolne od emisji i stabilne cenowo ciepło, natomiast inne regiony będą mogły czerpać z doświadczeń Sanoka. Motywacja dla każdej spółki ciepłowniczej jest bowiem taka sama – opłaty za emisje dwutlenku węgla (ETS), które dziś pochłaniają ogromne kwoty, po transformacji będą mogły zostać przeznaczone na bardziej konstruktywne cele – uważa Agnieszka Leszczyńska.
Za wdrożenie i nadzór nad projektem odpowiadać będzie Spółka celowa Hydro Sanok, a za realizację inwestycji – polska, mająca praktykę w zeroemisyjnych technologiach, firma Hynfra, którą SPGK wyłoniło w drodze przetargu.
Aby jak najszybciej zapewnić mieszkańcom ciągłość dostaw ciepła, do momentu zakończenia realizacji projektu oraz pełnego uruchomienia instalacji, wdrożono tymczasowe rozwiązanie w postaci trójkotłowej instalacji gazowej, która już dziś zasila dzielnicę Posada.Projekt EC Posada, źródło: SPGK
foto nagłówek: grafika poglądowa
Tekst sponsorowany