REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Radna pyta o schrony i gotowość miasta do pomocy

SANOK / PODKARPACIE. Jaka jest ilość schronów przygotowana dla mieszkańców Sanoka w sytuacji zagrożenia wojennego? Czy ostatnio dokonano ich przeglądów?  Czy schrony są odpowiednio wyposażone? M.in. z tymi pytaniami, do burmistrza Sanoka Tomasza Matuszewskiego, zwróciła się wiceprzewodnicząca Rady Miasta Sanoka Ewa Sieradzka, w interpelacji złożonej w dniu 6 sierpnia br.

Na zdjęciu Ewa Sieradzka. Foto: arch. prywatne.

– Jaka jest ilość schronów przygotowana dla mieszkańców Sanoka w sytuacji zagrożenia wojennego? – pyta w złożonej interpelacji Ewa Sieradzka. 

– Gmina Miasta Sanoka posiada aktualnie cztery budowle ochronne zlokalizowane przy ul. Kościuszki 6, Kościuszki 10, Wałowej 1 oraz Mickiewicza 28. Na terenie Miasta Sanoka znajdują się specjalnie wytypowane ,,miejsca doraźnego ukrycia” dla ludności. Do zapewnienia bezpiecznego schronienia mieszkańcom może posłużyć również istniejąca infrastruktura miejska, taka jak parkingi podziemne czy inne istniejące budowle, które mogą zostać doraźnie zaadoptowane do użytkowania w tym zakresie.

Adaptacja taka polega m.in. na dostosowaniu podpiwniczeń poprzez wyburzenie ścian działowych w celu uzyskania ciągów komunikacyjnych dla ludności, pomieszczeń przewidzianych do przechowywania zapasów żywności czy zapas6w wody.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa ludności, tworzy się inne doraźne – w zależności od potrzeb wynikających z zaistniałych zagrożeń – budowle ochronne np. „szczeliny przeciwlotnicze”, ,,szczeliny przeciwczołgowe – odpowiada w stosownym piśmie Tomasz Matuszewski. 

– Czy i ewentualnie kiedy dokonano ostatnio przeglądu stanu technicznego istniejących w Sanoku schronów dla ludności?

– Komisyjna kontrola stanu technicznego miejskich budowli ochronnych przez Strażaków Państwowej Straży Pożarnej miała miejsce w 2022 roku, a ich stan techniczny jest monitorowany na bieżąco – wyjaśnia burmistrz.

I dodaje, że w ostatnich latach przeprowadzono doraźny remont budowli ochronnych będących w dyspozycji miasta. Remonty te polegały na odmalowaniu czy osuszaniu ścian, uporządkowaniu pomieszczeń czy udrożnieniu ciągów wentylacyjnych. Pełna lista zrealizowanych zadań została zawarta w odpowiedzi na interpelację.

– Czy istniejące schrony są prawidłowo wyposażone? – dopytywała wiceprzewodnicząca rady.

Na zdjęciu Tomasz Matuszewski. Foto: arch. UM Sanok.

– Na chwilę obecną, nie ma sprecyzowanych przepisów dotyczących warunków technicznych oraz wyposażenia budowli ochronnych. Jedyny akt prawny który określał takie warunki stracił moc wraz z wejściem w życie ustawy o obronie Ojczyzny uchwalonej w marcu 2022 roku. Wyposażenie miejskich budowli ochronnych będzie organizowane w zależności od zaistniałych potrzeb oraz przewidywanego czasu przebywania w nich ludności. Gmina Miasta Sanoka posiada w magazynie OC zasób łóżek, pościeli z możliwym przeznaczeniem na doraźne wyposażenie budowli ochronnych – zaznaczył włodarz Sanoka. 

– Czy w takim razie Gmina Miasta Sanoka posiada plan budowy, rozbudowy istniejących schronów, bądź adaptacji innych istniejących obiektów, na potrzeby zabezpieczenia ludzi przed zagrożeniami wojennymi? – kontynuowała Ewa Sieradzka. 

– Na chwilę obecną, nie ma przepisów dot. warunków technicznych, budowy, rozbudowy budowli ochronnych, natomiast trwają, prace legislacyjne dot. nowej ustawy, która będzie regulowała zadania samorządów oraz kwestii przydziału środków finansowych na ten cel – wyjaśnił Tomasz Matuszewski. 

Wiceprzewodnicząca pytała także, czy planowane są działania szkoleniowe, ćwiczenia w zakresie ochrony sanoczan przed zagrożeniami związanymi z działaniami wojennymi?

W tym przypadku odpowiedź była następująca. – Na dzień dzisiejszy brak jest podstaw prawnych do przeprowadzania szkoleń w tym zakresie, natomiast podstawowe informacje takie jak: poziomy zagrożeń terrorystycznych i stopnie alarmowe,  sygnały alarmowe czy wytyczne szefa OCK z 30.08.2016 w sprawie oceny stanu przygotowania ochrony ludności dostępne są na stronie internetowej urzędu oraz na BIP.

Burmistrz zaznaczył ponadto, że na dzień dzisiejszy ,,zagrożenia związane z działaniami wojennymi na terenie Sanoka” nie występują, a w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na polecenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, przesyła informacje o mogącym wystąpić zagrożeniu do gmin (…) szkolenia obronne odbywają się cyklicznie na terenie Gminy Miasta Sanoka – najbliższe planowane jest na wrzesień br. 

– W jakiej wysokości w budżecie miasta na 2024 rok, zabezpieczono środki na wydatki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców, w przypadku zagrożenia zewnętrznego? – zapytała na zakończenie radna.

– Ustawa o Zarządzaniu Kryzysowym obliguje samorządy do zabezpieczenia w budżecie jednostki samorządu terytorialnego rezerwy celowej, na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego w wysokości nie mniejszej niż 0,5% wydatk6w budżetu jednostki samorządu terytorialnego, pomniejszonych o wydatki inwestycyjne, wydatki na wynagrodzenia i pochodne oraz wydatki na obsługę długu. W roku bieżącym budżet na Obronę Cywilną to 46 318 zł. a na Zarządzanie Kryzysowe to kwota 80 914 zł – wyjaśnił burmistrz Sanoka. 

Grafika poglądowa.

05-09-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Niech pokaża zdjecia tych schronów2024-09-05 16:28:43
1 0
bo jak nie zobaczę to nie uwierzę ze istnieją
Odpowiedz
Najbliższy schron widokowy znajduje się we Wrocławiu 2024-09-05 23:38:52
2 1
pani Sieradzka jak przypuszczam ma za główne zadanie zadać zaginające pytanie burmistrzowi w celu kompromitacji przy czym smutne jest, że to poniżej poziomu inicjatywy takiego Osiki lecącego na poziomie inicjatywy sosenkowej. Ten przynajmniej wyraził swój beznadziejny pomysł na Sosenki w filmie nieanimowanym na YT a tu tylko odpytywanka jaką każdy by mógł.
z cylku - Wystrugani z banana2024-09-05 23:32:00
3 0
odcinek z zaskakującym pytaniem o schrony
Odpowiedz
Adam2024-09-06 08:24:19
2 0
zagrożeniem dla miasta jest obecnie wielomilionowe zadłużenie - a w przyszłości kto wie może nawet zarząd komisaryczny? Schron ciągnie się od arkad w centrum i wzdłuż ul. Kościuszki aż do Central parku - jelita sanocka klucze posiada, a bratnia armia "demokrację" po świecie roznosić nadal będzie - taki projekt
Odpowiedz
czyn społeczny biura inicjatyw wyborczych2024-09-06 10:08:55
2 0
Radnych schron budujmy z Sanoka do Sieradza, pod Wisłą go puścimy taka u nas władza.
Odpowiedz
Nie2024-09-06 12:58:14
3 0
radna się pyta tylko sanoczanie zadawali takie pytanie podczas kampanii wyborczej
Odpowiedz
tak2024-09-10 18:43:33
1 0
ale kampania polegała na niedopuszczaniu pytań sanoczan, przechowaniu ich i wykorzystaniu w późniejszych rozgrywkach czyli np. teraz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)