REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Radni nie zmienili zdania. Miasto nie weźmie kolejnego kredytu!

SANOK / PODKARPACIE. Rada Miasta Sanoka po raz drugi w przeciągu niespełna miesiąca odrzuciła pomysł burmistrza Tomasza Matuszewskiego związany z zaciągnięciem kolejnego kredytu w formie emisji obligacji komunalnych. Na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji ponownie odbyła się ważna dyskusja zakończona głosowaniem. Uchwała nie została podjęta. 13 radnych było przeciw projektowi burmistrza, 4 za, 2 wstrzymało się od głosu. Zapraszamy do obejrzenia pełnego zapisu video z dzisiejszej sesji.

Podczas dzisiejszej sesji nieobecna była skarbnik Ewa Zamaria oraz Marta Tabisz z Referatu Księgowości Budżetowej Urzędu Miasta Sanoka, dlatego projekt przedstawił burmistrz Tomasz Matuszewski.

Nasza sytuacja jest trudna, na tyle trudna, że musimy podejmować decyzje związane ze stabilizacją budżetu. Nie jest to łatwe zadanie przy tej infrastrukturze, którą posiadamy – powiedział na wstępie Tomasz Matuszewski.

Po wystąpieniu burmistrza, przewodniczący Sławomir Miklicz poinformował, że opinia komisji finansowej do zaproponowanego projektu uchwały była negatywna. Następnie głos zabrali radni. Dyskusja trwała dwie godziny. W wypowiedziach przedstawiali podobne argumenty jak podczas sesji w drugiej części maja. Całą dyskusję można wysłuchać w naszym materiale VIDEO z nagłówka.

W głosowaniu nad projektem uchwały 13 radnych było przeciw projektowi burmistrza, 4 za, 2 wstrzymało się od głosu. 2 radnych nie uczestniczyło w obradach.

grafika poglądowa, foto burmistrz: UM Sanok

O pierwszej decyzji w sprawie emisji obligacji w kwocie 20 mln złotych pisaliśmy tutaj:

SANOK. Nie będzie kolejnego kredytu. Radni powiedzieli stop! (VIDEO)

Podczas majowej sesji Rady Miasta Sanoka debatowano nad wnioskiem burmistrza Tomasza Matuszewskiego, który zakładał emisję kolejnych obligacji, czyli de facto zaciągnięcie nowego kredytu. Z planu na poziomie blisko 17 mln złotych, miało być 20 mln złotych kredytu. Po krótkiej dyskusji i zadaniu ważnych pytań, odbyło się głosowanie. Nie pozostawiło ono złudzeń. 14 radnych było przeciw, tylko 5 zagłosowało za.

grafika poglądowa

WKRÓTCE WIĘCEJ INFORMACJI.

Przypomnijmy, że zgodnie z wyliczeniami Regionalnej Izby Obrachunkowej, która analizuje i kontroluje budżety gmin, zadłużenie Sanoka na koniec 2023 roku wyniosło ponad 128 mln złotych. Z kolei na podstawie projektu budżetu miasta dowiadujemy się, że prognozowane zadłużenie miasta na koniec 2024 to już prawie 140 mln złotych.

Obligacje komunalne są w najprostszym ujęciu odpowiednikiem kredytu udzielanego w formie papierów wartościowych nabywanych przez bank. Emitują je samorządy na podstawie art. 89 ust. 1 ufp na spłaty rat wcześniej zaciągniętego zadłużenia lub na finansowanie deficytu, wynikającego z przeprowadzanych inwestycji. Emisja obligacji jest wyłączona z PZP i wymaga uzyskania pozytywnej opinii RIO w zakresie możliwości wykupu. Obligacje komunalne są najczęściej nabywane przez banki, a ich oprocentowanie oparte jest na WIBOR 3M lub 6M. W odróżnieniu od kredytu, marża dla każdej serii obligacji (czyli określonej porcji pieniądza spłacanej w jednym terminie, odpowiednika raty kredytowej) ustalana jest oddzielnie i zazwyczaj serie spłacane wcześniej są niżej oprocentowane niż te spłacane później.

PROJEKT UCHWAŁY zaproponowany przez burmistrza Tomasza Matuszewskiego:

źródło projektu uchwały: BIP UM Sanok

19-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)