REKLAMA
REKLAMA

Skarby kresowej świątyni. Spotkanie na sanockim Zamku

SANOK / PODKARPACIE. Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Historyczne w Sanoku, Województwo Podkarpackie oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu serdecznie zapraszają na spotkanie wokół książki i wystawy wirtualnej poświęconej kościołowi pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Spotkanie odbędzie się w piątek, 6 grudnia 2024 r., o godz. 17 w Muzeum Historycznym w Sanoku.

„Skarby kresowej świątyni. Dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie” to tytuł wystawy stacjonarnej prezentowanej przez Muzeum Kresów w Lubaczowie w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie na przełomie 2022 i 2022 r., a także tytuł książki, towarzyszącej wystawie, wydanej wspólnie przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.

Na ich bazie, dzięki współpracy z Centrum Kulturalnym w Przemyślu i Województwem Podkarpackim, powstała wystawa wirtualna w przestrzeni portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, dzięki czemu treści ekspozycji są cały czas dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Ideą wystaw oraz publikacji była prezentacja – po raz pierwszy w takiej formie – ocalonego na terenie ziemi lubaczowskiej dziedzictwa sztuki i kultury jednej z najbardziej znanych świątyń lwowskich – kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Zabytki te znalazły się na terenie Polski w wyniku powojennych zmian granic państwowych i ekspatriacji ludności polskiej z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, w tym też ze Lwowa. Wśród nich znalazły się przykłady malarstwa, bogaty zbiór tkanin i haftów liturgicznych, złotnictwo i naczynia liturgiczne, archiwalia, fotografie i przedmioty różne, a także elementy sztandarów i skrzynie ewakuacyjne.

W 1946 r. siedzibą archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego został Lubaczów, największe miasto przedwojennej archidiecezji, które po wojnie pozostało w granicach Polski. Funkcjonująca od tego czasu tzw. Archidiecezja w Lubaczowie, pozbawiona z przyczyn politycznych określenia „lwowska”, stała się depozytariuszem bogatych tradycji Kościoła rzymskokatolickiego na dawnych Kresach Rzeczypospolitej.

Dzięki wysiłkowi ks. Józefa Kłosa, proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny, obiekty z wyposażenia lwowskiej świątyni trafiły do parafii pw. św. Wojciecha w Cieszanowie, w którym podjął posługę we wrześniu 1946 r. Postawa i gorliwość kapłana sprawiły, że była to jedna z najbardziej prężnych parafii na terenie powojennej Archidiecezji Lwowskiej.

Obecnie zabytki z kościoła pw. św. Marii Magdaleny przechowywane są przede wszystkim w zbiorach cieszanowskiej parafii, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz w kolekcjach prywatnych. Najbardziej wartościowa część spośród nich została zaprezentowana w przestrzeni wystawy stacjonarnej, wystawy wirtualnej oraz na kartach książki.

Prezentowane przedmioty są nadal elementem spuścizny kulturowej kościoła pw. św. Marii Magdaleny, ale, dzięki nowej lokalizacji, stały się też częścią dziedzictwa kulturowego powojennej Polski. Sam kościół i jego historia są też – w kontekście ekspozycji – symbolem wojennych i powojennych losów całej Archidiecezji Lwowskiej obrządku łacińskiego: jej duszpasterzy, wiernych, świątyń oraz ich wyposażenia.
W trakcie spotkania głos zabiorą współtwórcy wystaw oraz publikacji, pracownicy i współpracownicy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Przed spotkaniem i po jego zakończeniu możliwość zakupu książki.

materiał nadesłany

 

03-12-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

\'Na Kresy z Nicieją\' odcinki 1 i 22024-12-03 18:26:19
0 0
prof. Stanisław Sławomir Nicieja opowiada w audycji w Radiu Opole o polskim Lwowie i przedstawia niesamowite losy Polaków przypominając nazwiska światowych pionierów nauki i polityki jakie zrodziło to miasto. Prof. Nicieja wspomina bohaterów walki o Lwów jak Orlęta Lwowskie.oraz o słynnych dziś miejscach jak Cmentarz Łyczakowski, którego nagrobki i pomniki świadczą o historii i geniuszu Polaków.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)