SANOK / PODKARPACIE. Agnieszka Leszczyńska, od sierpnia pełniąca funkcję prezeski Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (SPGK), obejmie również kierownictwo miejskiej spółki Hydro Sanok. Spółka ta została powołana z inicjatywy miasta Sanoka, aby wdrożyć i rozwijać projekt transformacji energetycznej, kluczowej dla realizacji celów dekarbonizacji i uniezależnienia energetycznego miasta.
Doświadczona menadżerka z bogatym dorobkiem w sektorze energetycznym i chemicznym, będzie nadzorować realizację projektu, który odciąży budżet miasta i poprawi jakość życia mieszkańców poprzez stabilizację kosztów ciepła i redukcję emisji gazów cieplarnianych.
– Sanok wkracza w decydujący etap swojej transformacji energetycznej. Moją rolą jako prezeski zarówno SPGK, jak i Hydro Sanok, będzie koordynowanie tych działań w sposób gwarantujący ich skuteczność oraz bezpieczeństwo dla mieszkańców i środowiska – podkreśla Agnieszka Leszczyńska.
Hydro Sanok to pierwsza tego typu samorządowa spółka celowa w Polsce, której celem jest wdrożenie nowoczesnych, niskoemisyjnych technologii w energetyce i ciepłownictwie. Inwestycje zaplanowane w ramach projektu mają na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych, uniezależnienie miasta od paliw kopalnych w ciepłownictwie, a przez to obniżenie kosztów eksploatacji systemu ciepłowniczego. Główne elementy projektu to budowa instalacji fotowoltaicznych, umożliwiających lokalną produkcję zielonej energii elektrycznej, a także zastąpienie dotychczasowych kotłów węglowych kotłem elektrodowym zasilanym z OZE, co przyczyni się do redukcji szkodliwych emisji oraz umożliwi produkcję zielonego (odnawialnego) wodoru. Jeśli Sanok zdecyduje się na zakup autobusów wodorowych, surowiec może posłużyć do ich napędu, ale w pierwszej kolejności trafi do przemysłu.
W ubiegłym tygodniu Wojciech Racięcki, dyrektor Departamentu Strategii i Analiz w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podczas konsultacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) podkreślił, że docelowym modelem transformacji ciepłownictwa jest jego pełna elektryfikacja. Tę wizję odzwierciedla sanocki projekt dekarbonizacji, który zakłada zastosowanie kotła elektrodowego zasilanego energią pozyskiwaną z fotowoltaiki.
– Naszym celem jest stać się jednym z pionierów transformacji w kierunku nowoczesnych źródeł energii wśród polskich samorządów. Na początku grudnia biorę udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Energii i Wodoru, który zaprosił władze Sanoka, abyśmy mogli przedstawić nasze działania i plany. Wierzę, że nasze rozwiązania staną się wzorem dla innych miast i miasteczek w Polsce, które pragną odejść od tradycyjnych, wysoce emisyjnych źródeł energii opartych na węglu – podkreśla Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.
Transformacja energetyczna Sanoka przyniesie korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i lokalnej gospodarki. Stabilizacja kosztów energii, uniezależnienie od wahań cen surowców energetycznych, takich jak węgiel i gaz oraz redukcja kosztów zakupu uprawnień do emisji CO₂ (ETS), odciążą budżet miasta i jego mieszkańców. Ponadto realizacja projektu stworzy nowe miejsca pracy i przyciągnie inwestorów, zwiększając atrakcyjność Sanoka jako miejsca do życia i prowadzenia działalności gospodarczej.
Projekt jest finansowany w całości ze źródeł zewnętrznych, takich jak granty, dotacje i inwestycje prywatne, dzięki czemu nie obciąża budżetu miasta. Wartość całego przedsięwzięcia to 726 mln zł, a wykonawcą jest polska firma Hynfra, specjalizująca się w rozwijaniu projektów opartych o zielone technologie.
– Sanok zawsze był miejscem, które łączyło tradycję z nowoczesnością. Dziś stawiamy na technologie przyszłości – projekt jest rozwiązaniem długofalowym, a nie pomostowym, który pozwoli nam poprawić jakość życia mieszkańców i zadbać o środowisko naturalne dla przyszłych pokoleń – podsumowuje Agnieszka Leszczyńska.
materiał nadesłany
foto: fot. oficjalny profil burmistrza Sanoka – fb
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz
Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)