REKLAMA
REKLAMA

TOMASZ MATUSZEWSKI: Jak zmieni się Sanok w najbliższych latach?

SANOK / PODKARPACIE. Tomasz Matuszewski, kandydat na burmistrza Sanoka przedstawia główne punkty swojego „Programu dla Sanoka”. Będzie to kontynuacja licznych zadań inwestycyjnych rozpoczętych w mieście w kończącej się kadencji 2018-2024 oraz plany na nadchodzące lata. Program ten pokazuje, że Sanok nie stoi w miejscu, postawił na kontynuację realnego rozwoju, o czym świadczą fakty, że w ostatnich latach pozyskano i w dużej części już zainwestowano w przestrzeń miejską setki milionów złotych.

Przed nami kolejna kadencja władz samorządowych. Projekty, które zostaną zainicjowane w najbliższych latach będą w stanie znacząco zmienić wizerunek miasta i poprawić komfort życia mieszkańców, tym samym obniżając koszty życia. Sprawdzamy co zmieni się w Sanoku w perspektywie 2030 r.?

Bulwary nad Sanem

Stowarzyszenie Łączy Nas Sanok i kandydaci do Rady Miasta startujący z list tego komitetu przedstawili założenia programowe i wizję rozwoju Sanoka na najbliższe pięć lat. Wśród projektów, które zaprezentowali znalazła się między innymi budowa bulwarów nad Sanem. Miasto zagospodaruje tereny nad rzeką, aby mieszkańcy i mieszkanki miasta zyskali przestrzeń do rekreacji, wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Nowe bulwary mają szansę stać się wizytówką Sanoka, a miasto stanie się atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu dla turystów z Podkarpacia, z Polski i z zagranicy. W styczniu br. Miasto uzyskało pozwolenie na budowę pierwszego etapu bulwarów na odcinku od Carrefoura do Kauflandu. Jego budowa ruszy jeszcze tej wiosny. Dalszy odcinek do mostu Olchowieckiego jest w końcowej fazie projektowania. W ramach programu „Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sanok – Lesko” będą budowane kolejne odcinki trasy rowerowej Velo San w kierunku Gminy Zagórz. Chcemy rozwijać projekt Velo San także w kierunku Trepczy.

Zdjęcie poglądowe (AI)

Mieszkania dla Sanoczan

W planach Stowarzyszenia Łączy Nas Sanok jest dalsza kontynuacja programu budowy mieszkań dla Sanoczan i Sanoczanek. Skala realizacja programu będzie zależna od pozyskiwania funduszy na budowę kolejnych bloków mieszkalnych. Jednocześnie podejmowane będą działania, aby zachęcać deweloperów, prywatnych inwestorów do realizacji projektów budynków wielorodzinnych w mieście. O tym, że są to realne plany a nie mrzonki świadczy rozpoczęta w tej kadencji budowa dwóch komunalnych budynków mieszkalnych na ul. Ustrzyckiej, gdzie powstanie 80 mieszkań.

Wizualizacja powstających budynków komunalnych na ul. Ustrzyckiej Foto: SPGM

Nowe parki w mieście

Sanok stanie się jeszcze bardziej zielonym miastem! Powstaną dwa Parki Pokoleń – miejsca integracji seniorów, dzieci, młodzieży i dorosłych. W parkach planowane są instalacje tężni solankowych mających korzystny wpływ na zdrowie. Miasto zyska nowe przestrzenie do aktywności, odpoczynku i rekreacji.

Zdjęcie poglądowe (AI)

Most na Sanie

Na początku 2026 roku dobiegnie końca budowa mostu nad Sanem, którego realizacja właśnie wystartowała. To największa w dziejach miasta inwestycja. Budowa mostu zmieni oblicze Sanoka. Powstanie nowy układ komunikacyjny, lepiej połączone zostaną obie części naszego miasta. Zwiększy się dostępność sanockiego Muzeum Budownictwa Ludowego, a tym samym dostęp dla turystów i mieszkańców do skansenu. Zadanie będzie gotowe w 28 miesięcy od przejęcia terenu.

Wizualizacja powstającego mostu na Sanie Foto: UM Sanok (Sweco)

Zadaniem władz miasta będzie zabieganie o usprawnienie komunikacji z węzłem na drodze ekspresowej S19 w miejscowości Miejsce Piastowe, aby dobrze skomunikować Sanok z budowaną Via Carpatią, tak by czas podróży do Rzeszowa i na Słowację jeszcze bardziej skrócić.

Miejski Dom Kultury na Dąbrówce

W Dzielnicy Dąbrówka powstanie Miejski Dom Kultury. Mieszkanki i mieszkańcy tej części Sanoka prosili o tę inwestycję od wielu lat. Dzieci i młodzież z Dąbrówki, seniorzy, artyści-amatorzy z Dąbrówki będą mogli korzystać z oferty placówki kulturalnej w samym sercu dzielnicy.

Zdjęcie poglądowe (AI)

Schronisko dla psów

Pamiętając o czworonogach Sanok planuje uruchomienie miejskiego schroniska dla psów z lecznicą. Inicjatywa jest odpowiedzią na propozycje mieszkańców miasta, którzy zgłaszają konieczność powstania tego rodzaju placówki.

Zielone ciepło dla Sanoka

Projekt ciepłowniczy, który pozwoli obniżyć koszty ogrzewania mieszkań w mieście, to kolejny ambitny punkt naszego „Programu dla Sanoka”. Jego realizacja pozwoli zmniejszyć zjawisko niskiej emisji – czyli spalania węgla kamiennego w domowych piecach, a tym samym mieszkanki i mieszkańcy będą mogli oddychać czystszym powietrzem. Na terenie ciepłowni Kiczury w marcu br. miało miejsce oddanie do użytku kotła na biomasę o mocy 7 MW. To duża inwestycja za ok. 27 mln zł. Inwestycja ta stanowi pierwszy etap modernizacji źródeł wytwarzania ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Sanoku. To także przykład realnego rozwoju Sanoka w ostatnich latach.

Wizualizacja ciepłowni „Kiczury” po modernizacji fot. Hydro Sanok

Budowa Zielonej Strefy Gospodarczej

Na obrzeżach Sanoka w dzielnicy Dąbrówka powstaje Zielona Strefa Gospodarcza o łącznej powierzchni 33 ha. To w niej przyszli przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uzbrojonych i przygotowanych pod produkcję terenów. Ponad połowa obszarów zamieniona zostanie w obszar produkcji i magazynowania energii dzięki czemu podmioty gospodarcze, które znajdą tam swoją lokalizację będą mogły skorzystać z jej odnawialnych źródeł po preferencyjnych cenach. Powstaną nowe miejsca pracy a podatki z działalności gospodarczej zasilą budżet miejski.

Wizualizacja powstającej Zielonej Strefy Gospodarczej na ul. Okulickiego Foto: UM Sanok

To tylko część planowanych inwestycji i zadań. Więcej o „Programie dla Sanoka” znajdziesz pod adresem www.slns.pl/wybory

Tomasz Matuszewski kandydat na burmistrza Sanoka z ramienia Stowarzyszenia Łączy Nas Sanok

 

Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie Łączy Nas Sanok
źródło: materiały nadesłane

01-04-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook