REKLAMA
REKLAMA

Transgraniczna podróż w czasie z wirtualnym mnichem

Tytułowa eskapada być może dla wielu kojarząca się z fantastyką naukową będzie już niebawem jak najbardziej realna! Stanie się tak za sprawą wspólnego projektu Gminy Zagórz oraz słowackich Medzilaborec, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.

Dzięki realizacji zadania o nazwie identycznej z tytułem niniejszej publikacji polsko-słowackie pogranicze wzbogaci się o holograficzną animację XVIII-wiecznego mnicha, która docelowo umieszczona będzie w Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu.

Zagórz i Medzilaborce to długoletni Partnerzy, którzy zrealizowali z powodzeniem wiele innych projektów. Chcąc je wspólnie promować zaplanowane zostało również przygotowanie znakowanych stojaków ekspozycyjnych z zawieszkami promocyjno-informacyjnymi. Dodatkowo w Zagórzu zostanie zorganizowane spotkanie polskich i słowackich przedstawicieli branży turystyczno-kulturalnej. Tej samej grupie docelowej dedykowane będą szkolenie i wizyta studyjna zaplanowane w Medzilaborcach. Działania te mają prowadzić do realizacji głównego celu projektu jakim jest zwiększenie roli dziedzictwa kulturowego obszaru polsko-słowackiego pogranicza w rozwoju oferty turystycznej zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i w taki sposób aby zwiększać zaangażowanie sektora kultury w rozwoju turystyki w kierunku poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej obu partnerskich samorządów.

Projekt inspirowany troską o dziedzictwo kulturowe i rozwój turystyki powstał głównie z myślą o turystach korzystających z atrakcji turystycznych polsko – słowackiego pogranicza. Wśród pozostałych beneficjentów działań projektowych są również lokalne grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, miejscowi artyści i rzemieślnicy, przedstawiciele sektora prywatnego, organizacji non-profit a także osoby z niepełnosprawnościami wraz z ich rodzinami i opiekunami.

Rezultatem końcowym projektu ma być wzrost liczby odwiedzających obiekty kulturalne i turystyczne objęte unijnym wsparciem. Anonsowana tu inicjatywa opiewająca na łączną kwotę 38 495,85 EUR jest przejawem innowacyjnego podejścia obu zaangażowanych w nią jednostek samorządu terytorialnego do problematyki ochrony kulturowego dziedzictwa pogranicza polsko-słowackiego. Co ciekawe aż 80% wydatków kwalifikowanych projektu zaplanowanego w okresie od września 2024 r. do sierpnia 2025 r. będzie finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Gmina Zagórz

Zagórz. Ruiny klasztoru Karmelitów bosych z XVIII w. na wzgórzu Mariemont (345 m n.p.m.) w zakolu rzeki Osława. Jeden z nielicznych zachowanych klasztorów warownych w Polsce.
Fot. Michał Bosek

 

 

25-10-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)