REKLAMA
REKLAMA

Trwa PROTEST ROLNIKÓW! Setki traktorów na drogach (VIDEO, ZDJĘCIA)

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Rozpoczął się protest rolników. Setki ciągników rolniczych oraz innych pojazdów z transparentami wyjechało na drogi Sanoka oraz podsanockich miejscowości. Rolnicy protestują przede wszystkim przeciwko importowi zbóż fatalnej jakości z Ukrainy. Na drogach występują duże utrudnienia!

Wkrótce dużo więcej materiałów z protestu rolników na www.eSanok.pl.

VIDEO Z PROTESTU ROLNIKÓW

Na trasie Kostarowce-Sanok organizowany jest dzisiaj protest rolników! Konwój ciągników przejedzie przez kilka miejscowości gminy Sanok i wjedzie na ul. Krakowską, by dojechać do Ronda Beksińskiego, gdzie zaprezentowane zostaną postulaty protestujących. Rolnicy sprzeciwiają się importowi technicznego zboża z Ukrainy. Jak mówią, produkt ten jest fatalny jakościowo, a robiony jest z niego między innymi chleb, który spożywamy na co dzień. Dodatkowo, jest o połowę tańszy, co skrzętnie wykorzystują duże firmy produkcyjne, de facto skazując polskiego rolnika na ogromne straty i brak możliwości zbilansowania rolniczej działalności. Zarówno na drogach gminy Sanok jak i na Dąbrówce spodziewane są duże utrudnienia w ruchu.

Sanocka odsłona ogólnopolskiego protestu

Trwa Ogólnopolski Protest Rolników którzy walczą o Polską Wieś i zdrową żywność dla Polaków sprzeciwiając się nieopłacalnej polityce importu zbóż i niezdrowych towarów żywieniowych zza wschodniej granicy oraz zachodniej unijnej polityce rolnej.

Sytuacja jest coraz gorsza, szczególnie od zeszłego roku, kiedy rozpoczął się import zbóż z Ukrainy. Importowane zboże i produkty żywnościowe są zwykle tańsze, ale jest to m.in. zboże niezdatne do spożycia. Niestety, niektóre firmy w naszym kraju skupiają się głównie na tym, aby wydać jak najmniej pieniędzy i kupić tańszy produkt. Mało tego! Import zbóż z Ukrainy to nie wsparcie ukraińskiego gospodarza, lecz m.in. zachodnioeuropejskich, amerykańskich i arabskich potężnych koncernów władających ukraińskimi gospodarstwami – mówi nam rolnik Czerteża, właściciel gospodarstwa rolnego Agrokar Czerteż, jeden z uczestników protestu.

Z Ukrainy sprowadzane są do Polski produkty rolne poddawane opryskom, z których w Polsce zrezygnowano 20 lat temu! – zaznacza Stanisław Fejdasz z Pisarowiec, główny organizator protestu w powiecie sanockim. – Gryka jest rośliną trudną do wyprodukowania. Na Ukrainie używa się Roundupu i gryka elegancko równo dojrzewa. To są praktyki szkodliwe dla naszego zdrowia – dodaje.

Zakaz importu na rynek polski i UE towarów w tym zbóż z Ukrainy oraz wprowadzenie ceł na te produkty to pierwszy i główny postulat rolników podczas ogólnopolskich demonstracji, których jedna z odsłon odbywa się dzisiaj w powiecie sanockim. Protest potrwa do godziny 14:00. Sytuacja ta może powodować utrudnienia w ruchu na ul. Krakowskiej w Sanoku, od Ronda im. Św. Andrzeja Boboli do Ronda im. Zdzisława Beksińskiego, ale także na drogach gminy Sanok, ponieważ przejazd rozpocznie się na pograniczu Czerteża i Kostarowiec i przejedzie przez Pisarowce, Sanoczek i Zabłotce.

Mieszkańcy powiatu sanockiego oraz kierowcy podróżujący drogami naszego powiatu muszą liczyć się z utrudnieniami.

grafika poglądowa

Musimy być świadomi tego, co jemy!

Jak zaznaczają rolnicy, walczą oni nie tylko o przetrwanie własnych działalności i rolniczego sektora, ale przede wszystkim o zdrowie konsumentów.

Naszym celem jest obrona nie tylko polskiej rodzimej gospodarki rolnej, ale też rodaków – konsumentów. Fatalne jakościowo zboże z Ukrainy, tzw. zboże techniczne, zjada każdego dnia prawie każdy mieszkaniec naszego powiatu w bułkach, warzywach i innych produktach znanych nam w okolicy marketów z zagranicznym kapitałem – przekazuje w rozmowie z naszym reporterem rolnik z Czerteża.

Na tym polu mamy jeszcze dużo do zrobienia. Wprawdzie pojęcie PATRIOTYZMU KONSUMENCKIEGO kojarzy coraz więcej osób, ale mało kto stosuje się do tych zasad w życiu codziennym.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców powiatu sanockiego o wspieranie rolników. Rolnictwo to nie tylko wioski, ale także miasto. Jeśli rolnik zaprzestanie produkcji, to miasto nie będzie miało skąd wziąć podstawowych produktów. Alternatywą będzie import technicznego zboża z Ukrainy – mówi Stanisław Fejdasz, rolnik z Pisarowiec.

Mieszkańcy podsanockich wsi już nie raz udowodnili, że potrafią się zorganizować i zaprotestować w bardzo ważnych sprawach. Tak było podczas protestów przeciwko wchłonięciu ich miejscowości do miasta Sanoka, co ostatecznie zakończyło się spektakularnym sukcesem wiejskiej społeczności. Foto: archiwum eSanok.pl

„Szanujemy ziemię, jesteśmy do niej przywiązani!”

Protestujemy nie po to, aby utrudnić komukolwiek życie. Protestujemy po to, aby w Warszawie i w Brukseli zauważono sprzeciw społeczeństwa wobec nieodpowiedzialnych działań i nielogicznej polityki rolnej, również wobec tzw. zielonego ładu. Drodzy państwo, zarówno u nas w Czerteżu, jak i w okolicznych miejscowościach całej gminy wiejskiej Sanok, czy terenu powiatu sanockiego, my mieszkańcy wsi i gminy wiejskiej stanowimy silną jedność, prowadzimy znakomitą współpracę między gospodarstwami, mamy warunki rozwoju rolnictwa, młodych gospodarzy, ręce do pracy, dobre ziemie, a przede wszystkim sprzęt i chęci! Do sukcesu potrzebujemy jeszcze wsparcia społeczeństwa i mądrej krajowej polityki rolnej – podsumowuje rolnik z Czerteża.

Na koniec rolnicy podają przykłady związane z tym, jak przez ostatni czas zmieniła się rzeczywistość w naszym kraju.

Hodowla zwierząt przestaje być opłacalna w jakimkolwiek zakresie. Z kolei jeśli chodzi o maliny, to na chwilę obecną mamy ich tyle, że nie nie będzie po co ich w tym roku zrywać. Cena pszenicy spadła z 1200 na 600 zł. To aktualnie ogromne problemy, z którymi boryka się polski chłop – mówi nam Stanisław Fejdasz.

zdjęcie poglądowe, archiwum eSanok.pl

TRASA PROTESTU:

– Rolnicy ciągnikami zgromadzą się na pograniczu Czerteża Kostarowiec, Pisarowiec, Sanoczka, jest to skrzyżowanie DK28 z tzw. Drogą Miłości skąd około godziny 10.oo wyruszą, najpierw przez teren miejscowości Czerteż, Zabłotce-Tuchorz, w konwojach Drogą Krajową nr 28.

– Punktem pośrednim będzie Rondo Obwodnicy w Zabłotcach im Świętego Andrzeja Boboli ze Strachociny, stamtąd maszyny rolnicze skierują się ku wyjazdowi z obszaru Gminy Wiejskiej Sanok.

– Następnie rolnicy zjadą w kierunku Dąbrówki na Drogę Wojewódzką numer 886 i wjadą na teren miasta przejeżdżając ulicą całą długością czteropasmowej ulicy Krakowskiej oraz Rymanowskiej.

– Na koniec miejscem nawrotu będzie Rondo im. Zdzisława Beksińskiego w Sanoku, gdzie rolnicy zaprezentują publicznie postulaty w ten wyjątkowy sposób, a następnie ruszą w z w ramach dalszego manifestu w drogę powrotną na wieś, tam po ponownym okrążeniu Ronda w Zabłotcach odbędzie się ponowny objazd trasy.

Na powyższych odcinkach dróg mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym, zatem prosimy kierowców i podróżnych o cierpliwość i wyrozumiałość oraz stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy Policji i organizatorów.

Główne postulaty to:

ZAKAZ IMPORTU NA RYNEK POLSKI I UE TOWARÓW W TYM ZBÓŻ Z UKRAINY I WPROWADZENIE CEŁ NA TE PRODUKTY, ponieważ są one złej jakości pod względem spożywczym, ponadto w większości stanowią zysk dla globalnych koncernów a nie rolników Ukrainy, gdzie stosowane są niezdrowe środki chemiczne zakazane w Polsce.

ODEJŚCIE OD UNIJNEGO ZIELONEGO ŁADU I STWORZENIE NOWEJ WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ bez unijnych ograniczeń prawnych i utrudnień, odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem a końcem lutego, ograniczenie dotacji dla fikcyjnych rolników nie prowadzących produkcji rolnej.

OGRANICZENIE BIUROKRACJI W ROLNICTWIE poprzez ułatwienie załatwiania wszelkiego rodzaju formalności związanych z prowadzeniem produkcji rolnej

WSPARCIE PROWADZENIA INWESTYCJI ROLNICZYCH NA OBSZARACH WIEJSKICH.

Wieś jest przede wszystkim miejscem pracy rolnika, w której chcemy produkować zdrową polską żywność bez skarg mieszkańców na budowle gospodarskie oraz prace polowe. Sprzeciw dyskryminacji wsi oraz poszanowanie znaczenia wsi i ich odrębności przez społeczności miejskie.

Zapraszamy serdecznie do wsparcia w ramach promowania patriotyzmu konsumenckiego, niezależności żywieniowej kraju, walki o Polskie Wsie, narodową gospodarkę i naszą ojczyznę.

– STOP NISZCZENIU POLSKIEJ WSI,
– OD MYSZY DO CESARZA, KAŻDY ŻYJE Z GOSPODARZA,
– NIE DLA IMPORTU ZBÓŻ Z UKRAINY,
– UNIJNY ZIELONY ŁAD WPROWADZA.

 

źródło: Red., KPP Sanok, AgroKar Czerteż, fb

20-02-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Popieram protest2024-02-20 12:53:53
1 1
W pierwszej kolejności popieram tych rolników z Polski, którzy nie biorą dotacji i którzy nie podlewają glifosatem roślin szanując ziemię i moje zdrowie. W drugiej kolejności protestujących rolników polskich przemysłowych, bo różnica jakości między ukraińsko-amerykańskim a polsko-amerykańskim zbożem GMO jest taka jak między partiami KO i PiS
Odpowiedz
Polacy się jednoczą 2024-02-20 19:02:56
1 0
To z Polski ma wyjść iskra
Odpowiedz
Gdzie są nauczyciele i nauczycielki ???2024-02-20 19:03:50
1 0
Czy Tusk ich przekupił obietnicami podwyżek ????
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)