REKLAMA
REKLAMA

Wataha wilków zaatakowała rankiem. Zagryzła 11 owiec (ZDJĘCIA 18+)

BEREZKA / PODKARPACIE. Przed tygodniem (15 bm.) w Berezce doszło do ataku wilków na stado owiec. Wataha, według relacji Czytelnika, liczyła około 10 drapieżników. Zostało zagryzionych 11 owiec.

– Do zdarzenia doszło 15 kwietnia, około godziny 7:30 w Berezce. Wataha zaatakowała stado owiec – relacjonuje nam Internauta i przesyła zdjęcia, które publikujemy.

ZDJECIA 18+ ZOBACZ na Podkarpacie24.pl

Na miejsce zostali wezwani pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

– Nasi pracownicy byli w terenie, zweryfikowali i potwierdzili, że ataku dokonały wilki. Został spisany stosowny protokół. Sprawa jest w toku. O jej finale, czyli przyznaniu odszkodowania i jego wysokości poszkodowany zostanie poinformowany niebawem – przekazuje Łukasz Lis, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Od początku roku RDOŚ otrzymał kilkanaście zgłoszeń o stratach poniesionych w wyniku ataku wilków. Wysokość przyznanych odszkodowań na chwilę obecną wynosi blisko 30 tys. zł.

– Działania RDOŚ w takich sprawach ograniczają się do rekompensaty strat, jednak – zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody – hodowca może z nami współpracować z nami w zakresie sposobów zabezpieczania zwierząt gospodarskich przed szkodami powodowanymi przez zwierzęta. Współdziałanie takie może obejmować budowę urządzeń lub wykonanie zabiegów zapobiegających szkodom, finansowane z budżetu regionalnego dyrektora ochrony środowiska, w ramach zawartych umów cywilnoprawnych. Na tej podstawie przekazujemy do gospodarstw najbardziej dotkniętych szkodami zabezpieczenie – siatki ogrodzeniowe czy elektryczne pastuchy, a ostatnio również fladry – dodaje rzecznik RDOŚ.

Przypomnijmy: Wilk i niedźwiedź są gatunkami objętymi ochroną ścisła. Zgodę na zabicie wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, natomiast wszelkie zmiany w statucie ochronnych tych gatunków leżą w gestii Ministra Klimatu i Środowiska.

ZDJECIA 18+ ZOBACZ na Podkarpacie24.pl

fot. nadesłane przez Czytelnika


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

EWA LENIART: Populacja wilków i niedźwiedzi na Podkarpaciu wymknęła się spod kontroli (VIDEO)

Konieczna regulacja populacji wilka w Bieszczadach. To główny powód reakcji posła Piotra Uruskiego w Sejmie 9 lutego 2023, na sytuację, która dotyka bieszczadzkich hodowców i mieszkańców regionu – ZOBACZ.

Niedźwiedź w Bykowcach. Szedł w stronę przystanku (VIDEO)

Niedźwiedź biega po łąkach między domami! (VIDEO)

24-04-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

tak jest, nie kłamię2024-04-24 14:39:54
0 0
w Berezce? Przypadek. Nie sądzę.
Odpowiedz
ile rekompensaty za łowieckę?2024-04-24 16:30:52
0 0
pewnie rekompensata wynosi jak za świnie z ASF 5zł/kg ale jak były uchybienia w hodowlanym kontyngencie EU to 0 zł i ciesz się człowieku, że wilkom nie zaszkodziły, bo mogła być kara.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)