REKLAMA
REKLAMA

WOŚP SANOK: Ruszyły aukcje prac Zdzisława Beksińskiego

WOŚP SANOK. Aukcje Allegro sanockiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zasilane są kolejnymi przedmiotami. Znajdziemy tam wiele gadżetów, książek, obrazów czy rękodzieł. Można już także licytować prace Zdzisława Beksińskiego.

Na aukcje trafiła fotografia artystyczna oraz rysunek modyfikowany komputerowo, których autorem jest Zdzisław Beksiński. 

Prace posiadają certyfikat wydany przez Muzeum Historyczne w Sanoku. Każda praca jest podpisana osobiście przez Jurka Owsiaka. 

Beksiński: Fotografia artystyczna – Portet
aukcja – kliknij tutaj

Zdzisław Beksiński fotografię artystyczną uprawiał relatywnie krótko, bo w okresie między 1952 a 1959 rokiem (chociaż już w dzieciństwie robił fotografie dokumentacyjne, m.in. ilustrujące wojenne realia w Sanoku). Mimo to osiągnięcia na tym polu stawiają go w rzędzie najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych fotografików powojennej awangardy. Podobnie, jak w późniejszym malarstwie, w fotografii Beksiński charakteryzował się nieustannym poszukiwaniem środków wyrazu i formalnymi eksperymentami. Stąd w ciągu zaledwie ośmiu lat w ramach twórczości fotograficznej stworzył m.in. subtelne, wręcz romantyczne cykle portretowe, dedykowane osobie Zofii Beksińskiej, osadzonej w pięknej przyrodzie. Obok nich powstały, już po powrocie do Sanoka, też. quasi-reportaże, w których nudne i ospałe miasto stawało się scenerią dla starannie zaplanowanych i wyreżyserowanych scen. Szczególne miejsce w twórczości zajmują cykle portretowe, w których w modelkę – nieodmiennie – wciela się Zofia (raz, dlatego, że Beksińskiego nie było stać na profesjonalną modelkę, dwa, że wstydził się współpracować z innymi kobietami). Zofia w fotografiach z połowy lat 50-tych jest obiektem eksperymentów formalnych i kompozycyjnych, np. w słynnych cyklach pt. Strefa. Jest też, np. w Krzyku aktorką, nadającą dziełom dodatkowego ładunku ekspresji. Z fotografią artystyczną Beksiński zerwał ostatecznie w 1959 roku, po głośnym artykule pt. Kryzys we współczesnej fotografii i perspektywy jego przezwyciężenia. Już wówczas jego ambicje pchały go w kierunku malarstwa. Później niechętnie komentował ośmioletni epizod fotograficzny, starając się koncentrować uwagę krytyków na malarstwie. Tymczasem obecnie fotografia artystyczna Beksińskiego jest coraz częściej stawiana na równi z malarstwem i stanowi obiekt powszechnych zachwytów.

Warto podkreślić, że prace są odbitkami z oryginalnych negatywów i stanowią część limitowanej edycji z numerami seryjnymi. Co więcej, warto zaznaczyć, że będąca obiektem licytacji fotografia w tym ujęciu jest po raz pierwszy wywołana z odkurzonych negatywów w ubiegłym roku na zlecenie Muzeum Historycznego w Sanoku – czytamy w opisie aukcji.

Beksiński – Rysunek modyfikowany komputerowo
aukcja – kliknij tutaj

Opis aukcji: Zdzisław Beksiński, rysunek modyfikowany cyfrowo, warto powiedzieć, że jest to rezultat fascynacji technologią cyfrową i komputerowymi możliwościami graficznymi, jaka udzieliła się Beksińskiemu w latach 90-tych. Wówczas, za sprawą programów obróbki graficznej i wysokojakościowego sprzętu komputerowego Beksiński powrócił do korzeni swojej twórczości artystycznej, czyli do rysunku. Komputer umożliwiał mu w tym zakresie wielokrotne wychodzenie od tematu początkowego i eksperymentowanie z formą. Jednocześnie warto dodać, że przygoda z komputerem i programami graficznej obróbki cyfrowej – które pomimo zaawansowanego wieku opanował szybko dogłębnie – dowodzi perfekcjonizmu Beksińskiego, jednej z najwydajniejszych cech charakteru.

32. Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia 2024 roku. Mottem akcji jest „Tu wszystko gra OK!”. Hasło tegorocznego Finału brzmi: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. W całej Polsce odbyła się największa w Polsce zbiórka publiczna. Około 120 tysięcy wolontariuszy w ponad 1600 Sztabach zbiera pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w Internecie odbywają się setki internetowych zbiórek i aukcji.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szpital w Sanoku gra ze sztabem WOŚP w Sanoku!

07-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)