PODKARPACIE. Na konferencji prasowej, zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch oraz Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran, podpisali umowę dotyczącą wsparcia Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Iwano-Frankiwskim.
„Razem bezpieczniej. Wsparcie służb ratowniczych z Obwodu Iwano-Frankiwskiego” – to nazwa projektu samorządu województwa, który ma na celu poprawę możliwości ratowniczych ukraińskich strażaków oraz zapobiegania katastrofom, w szczególności związanym z konfliktami zbrojnymi. To kolejna inicjatywa pomocowa Województwa Podkarpackiego dla Ukrainy po rosyjskiej napaści w 2022 roku. Wartość tegorocznego projektu to ponad 540 tys. złotych.
Główne zadania projektu obejmują organizację dwóch specjalistyczny szkoleń dla strażaków: gaszenia pożarów w obiektach przemysłu naftowego oraz akcji poszukiwawczych w trudnych warunkach takich, jak gruzowiska. Pierwsze szkolenie ma rozpocząć się jeszcze we wrześniu.
Samorząd Województwa Podkarpackiego od 2016 roku współpracuje z Państwową Służbą ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
Wraz z marszałkiem Władysławem Ortylem i wicemarszałkiem Piotrem Pilchem na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie podpis pod umową złożył Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran.
To bardzo ważne wydarzenie także dla nas. Środki na projekt „Razem bezpieczniej” to nie pierwsza taka inicjatywa. Chcemy realizować zadania w oparciu o naszą kadrę i specjalistów. Planujemy zakupy m.in. urządzenia do monitorowania stabilności obiektów, które pozwoli dowodzącemu akcją ocenić czy jest możliwość wysłania ratowników w sposób bezpieczny – zapowiadał działania straży komendant Tomasz Baran.
W ramach projektu zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt ratowniczy, który trafi do służb w Obwodzie Iwano-Frankiwskim. Będą to m.in. ubrania żaroodporne, działa wodno-piankowe, wentylatory oddymiające oraz zaawansowany sprzęt do akcji poszukiwawczych czy urządzenie do monitorowania stabilizacji obiektów.
Realizacja obecnego projektu, wspieranego przez Komendę Wojewódzką PSP w Rzeszowie, stanowi kolejny krok w umacnianiu partnerstwa Samorządu Województwa Podkarpackiego z Ukrainą, oraz zwiększaniu bezpieczeństwa w regionach dotkniętych wojną.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Stanowi on część długoletniej współpracy Województwa Podkarpackiego z Państwową Służbą ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy, która trwa blisko dekadę.
W ramach tego partnerstwa w latach 2016-2019 zrealizowano m.in. cztery edycje projektu, finansowane z programu „Polska pomoc rozwojowa” na kwotę ponad 1,1 mln zł.
Opracowanie: Piotr Sitarz/UMWP
Zdjęcia: Paweł Podgórski/UMWP
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz