GRANICA / PODKARPACIE. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli torebkę ze skór warana i pytona. To pierwsza w tym roku udaremniona próba nielegalnego przewozu przez granicę produktu wykonanego z gatunków objętych ochroną.
Podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej natrafili na torebkę wykonaną ze zwierzęcych skór. Przedmiot został znaleziony w bagażu przewożonym przez 26-letniego kierowcę busa.
Jak ustalili funkcjonariusze, torebka została wykonana ze skóry warana i węża należącego do gatunku pytonów, objętych ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.
Mężczyzna nie posiadał zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. W związku z naruszeniem przez kierowcę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania.
Chronione gatunki wykryte przez podkarpacką KAS
W 2024 r. na podkarpackich przejściach granicznych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili 50 przypadków nielegalnego przewozu przez granicę gatunków roślin lub zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów.
Łącznie zabezpieczono ponad 5700 okazów, m.in. odzież i galanterię wykonaną ze skór chronionych zwierząt, koralowce, wyroby z morsa, balsamy i leki zawierające pochodne z chronionych gatunków, spreparowane ptaki a także żywe okazy – wśród nich między innymi serwal sawannowy oraz papugi.
Przewóz przez granicę okazów CITES
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z UE okazów CITES jest możliwy tylko na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Ograniczenia w przewozie przez granicę chronionych roślin i zwierząt, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem.
KAS w Rzeszowie
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz