REKLAMA
REKLAMA

Pół litra, które ratuje życie. Oddaj z nami krew na WOŚP! 

SANOK / PODKARPACIE. W Polsce co minutę ktoś potrzebuje krwi. Nie da się jej wyprodukować, dlatego tak ważni są dawcy. Oddając krew jednorazowo możesz uratować nawet trzy ludzkie życia. Dla dawcy to kilka minut. Dla biorcy – zdrowie, a czasem nawet życie.

Mimo postępu nauki i technologii, krwi nadal nie da się sztucznie wyprodukować. Jej jedynym źródłem są dawcy. I to wyłącznie dzięki nim można ratować ludzkie życie lub zdrowie.

Krew dawców pomaga ofiarom wypadków, chorym poddawanym zabiegom operacyjnym, a także osobom, które chorują na nowotwory układu krwiotwórczego.

Jak informuje Fundacja DKMS, w Polsce co minutę ktoś potrzebuje krwi. Jeden dawca po jednorazowym oddaniu krwi może uratować życie aż trzem osobom! Krew może oddawać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18 lat. Mimo tego dawców brakuje, a zapasy tego życiodajnego płynu w szpitalu mogą skończyć się w zaledwie kilka dni. To dlatego sanocki sztab WOŚP po raz kolejny organizuje akcję „Oddaj z nami krew na WOŚP”.

– W ten sposób chcemy promować ideę dawstwa krwi i zachęcić ludzi do jej oddawania – mówi Martyna Sokołowska, krwiodawczyni ze sztabu WOŚP w Sanoku.

– Mamy w sztabie osoby, które od wielu lat dzielą się krwią. Mamy też znajomych i przyjaciół, którzy chorują i na co dzień korzystają z leków wyprodukowanych z krwi dawców. Dzięki temu mogą się leczyć, mogą normalnie funkcjonować. Wiemy, jak bardzo jest to ważne, stąd nasza akcja – dodaje.

W tym roku akcja „Oddaj z nami krew na WOŚP” odbędzie się w dniach 23 i 24 stycznia. Chętni do oddania krwi tego dnia mogą się zgłaszać do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Sanoku. Punkt mieści się przy ulicy Konarskiego 24. Krew będzie można oddawać w godzinach od 7:30 do 11.

fot. arch. RCKK w Rzeszowie, o. Sanok

A kto może być dawcą? Każda osoba, która ukończyła 18 lat, jest zdrowa i waży minimum 50 kilogramów. Jednorazowo od dawcy pobiera się 450 mililitrów krwi. To bezpieczna ilość, która nie powoduje uszczerbku na zdrowiu u dawcy.

Przed oddaniem krwi trzeba wypełnić formularz, później dawca kierowany jest na badanie poziomu hemoglobiny we krwi. Następnie do lekarza, który bada ciśnienie i ogólny stan zdrowia. Jeśli wszystko jest w porządku, lekarz dopuszcza daną osobę do oddania krwi.

Krew oddaje się w pozycji półleżącej, na specjalnie przystosowanym do tego fotelu. zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesne. Krew regeneruje się w kilka godzin.

Przed zabiegiem należy zjeść lekkie śniadanie. Dzień wcześniej nie pić alkoholu i odpowiednio nawodnić organizm, wypić kilka litrów płynów. Po oddaniu należy uzupełnić płyny i nie forsować organizmu.

Dzielenie się krwią jest honorowe, co oznacza, że dawca nie dostaje za nią pieniędzy. Zgodnie z przepisami, dawcy krwi przysługują dwa dni wolnego. Jeśli dawca dojechał do punktu krwiodawstwa autobusem lub pociągiem należy mu się też zwrot za bilety. Każdy dawca otrzymuje też ekwiwalent utraconych kalorii w postaci 9 czekolad. Przy oddaniu krwi należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

– Gorąco zachęcamy wszystkich do dołączenia do naszej akcji i podzielenia się krwią. Cały proces oddania trwa łącznie kilkadziesiąt minut. Dla nas to tak naprawdę chwila, a dla potrzebujących często życie – zachęca Martyna Sokołowska.

materiały nadesłane

14-01-2025

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)