RZESZÓW / PODKARPACIE. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej europoseł Tomasz Poręba przedstawił odpowiedzi Komisji Europejskiej na jego interpelacje w sprawie Programu Operacyjnego Polska Wschodnia i opłat za użytkowanie niemieckich dróg.
Kilka tygodni temu, po niepokojących doniesieniach polskiego rządu o tym, że Komisja Europejska zaleca rezygnację z realizacji PO Polska Wschodnia lub ograniczenie zakresu jego wsparcia, Tomasz Poręba skierował interpelację do KE.
– PO Polska Wschodnia to strategiczny i sprawdzony instrument wsparcia finansowego, ukierunkowany bezpośrednio na rozwiązywanie konkretnych problemów zidentyfikowanych na poziomie makroregionu. Województwa Polski Wschodniej to obszar o najniższym poziomie rozwoju gospodarczego w Polsce i jeden z najsłabiej rozwiniętych regionów w Europie – przekonywał w swojej interpelacji Tomasz Poręba.
W odpowiedzi Komisja Europejska przyznała, że: – Do tej pory program stanowił wartość dodaną dla rozwoju Polski Wschodniej i – Nie kwestionuje szczególnej sytuacji społeczno-gospodarczej Polski Wschodniej ani potrzeby dalszego wsparcia na tym obszarze. Jednocześnie podkreślono, że dyskusje na temat PO Polska Wschodnia na lata 2014-2020 rozpoczęły się w lipcu 2014 roku i nadal są w toku.
– Komisja docenia program Polska Wschodnia – to dobry sygnał. Trzeba robić wszystko, by ten program był skutecznie realizowany w nowej perspektywie budżetowej – mówi Tomasz Poręba.
Europoseł Poręba w ostatnim czasie zwrócił się również do KE z pytaniem w sprawie wprowadzenia opłat za korzystanie ze wszystkich niemieckich dróg.
Od początku 2016 r. niemiecki rząd planuje wprowadzenie opłat (w postaci winiet) za korzystanie ze wszystkich niemieckich dróg. – Koszty nowych opłat mają ponieść przede wszystkim obcokrajowcy, ponieważ obywatele niemieccy otrzymają rekompensatę w postaci obniżenia podatku od samochodów – wskazywał Tomasz Poręba, apelując do KE o zajęcie stanowiska w sprawie ewidentnej dyskryminacji obywateli krajów UE przez Niemcy.
W swojej odpowiedzi Komisja Europejska podkreśliła, że jest w tej sprawie w stałym kontakcie z władzami niemieckimi. – Nowy system opłat drogowych nie powinien dyskryminować zagranicznych użytkowników – czytamy w odpowiedzi KE. Z informacji KE wynika, że żaden projekt przepisów nie został jednak jeszcze opracowany. – Komisja nie może ocenić systemu w oparciu tylko o wstępną wizję – napisano w odpowiedzi.
źródło: materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz