REKLAMA
REKLAMA

Biuro bez granic

W ciągu kilku ostatnich lat zauważalny jest wzrost zatrudnień osób z orzecznictwem o niepełnosprawności. Wiele przykładów z życia codziennego pokazuje nam, że często osoby posiadające np. dysfunkcje ruchowe są świetnymi specjalistami w określonych dziedzinach.

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w informacji o rynku pracy w pierwszym kwartale 2018 roku, popyt na pracę wśród osób niepełnosprawnych jest dość duży. W pierwszym kwartale 2017 roku poszukiwało pracy 493 tys. osób niepełnosprawnych (w tym 267 tys. mężczyzn oraz 227 tys. kobiet), natomiast w pierwszym kwartale 2018 roku – 470 tysięcy osób ( w tym zauważalnie więcej mężczyzn – 259tys., zaś kobiet – 211 tysięcy). Dane średnioroczne za rok 2017, podane przez GUS pokazują, że współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych na rynku pracy wynosi 28,9%, jednak wskaźnik zatrudnionych wynosi 26,3%, a stopa bezrobocia w tej grupie wynosi 9,3%. Mimo że sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy stale się poprawia, to jednak ich aktywność zawodowa różni się od aktywności osób zdrowych. Znaczącą barierą dla osób niepełnosprawnych stanowią trudności techniczne na stanowiskach pracy. Pracę takich osób można uczynić lżejszą, a jednocześnie zrobić to tak, aby takie osoby nie czuły się w żaden sposób dyskryminowane. Jak wykreować powierzchnię biurową, w której na pozór zwyczajne wyposażenie pozwoli czuć się swobodnie nie tylko osobom zdrowym, ale i współpracownikom z różnymi stopniami niepełnosprawności?

Obowiązek dostosowania stanowiska pracy

Jeśli pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej do swojej firmy, musi liczyć się z pewnymi wytycznymi względem dostosowania miejsca pracy do dysfunkcji takiej osoby. Aktualnie oferowane przez polskie firmy meble pozwalają wyposażyć biuro w uniwersalne sprzęty, bez koniczności ponoszenia dużych nakładów finansowych na specjalistyczne wyposażenie. Szeroką ofertę mebli posiada m.in. firma AJ Produkty. Projektując biuro, w którym będzie pracowała osoba niepełnosprawna, warto zwrócić szczególną uwagę na takie rzeczy, jak rozmieszczenie mebli np. w kształcie litery L, C czy U. Będzie to praktyczne rozwiązanie dla osoby poruszającej się na wózku, gdyż dla tej grupy osób warto zadbać o jak największe odległości między poszczególnymi meblami. Blaty nie powinny znajdować się na wysokości większej niż 85 cm, zaś ich głębokość jest optymalna gdy osiąga 55–60 cm. Z kolei drzwi od szafki na klucze powinny się otwierać pod kątem 110–180 stopni. Różnego typu metalowe szafy również nie powinny być wyższe niż 135 cm od ziemi, aby pozwolić wszystkim swobodnie z nich korzystać.

Priorytet funkcjonalności

Aby nie mnożyć barier, dobrze jest wykonać ukłon wobec pracownika poruszającego się na wózku i zdjąć wszystkie progi między pomieszczeniami. Wówczas będzie można swobodnie się poruszać po całej powierzchni biura. Jeśli naszym pracownikiem jest osoba, która może samodzielnie usiąść przy biurku, to warto zakupić ergonomiczne krzesło biurowe na kółkach. Umożliwi ono poruszanie się bez trudności między kolejnymi pomieszczeniami. Ciekawe propozycje dostępne są w ofercie firmy AJ Produkty. Jeśli mamy takie możliwości, możemy zamontować jedno z najnowszych rozwiązań – windy do szafek na dokumenty. Dobrym pomysłem wydają się funkcjonalne okucia wychylane równolegle. Dzięki nim po otwarciu dolnej szafki uruchamia się mechanizm, na którym zamocowane są pozostałe poziomy szafki.

Warto zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie biura dla osób z dysfunkcjami ruchu. Dobrze sprawdzają się tutaj meble na kółkach, dzięki którym pracownicy mają łatwiejszy dostęp do nich. W razie potrzeby można je również przenosić z miejsca na miejsce, np. gdy musimy stworzyć ciąg komunikacyjny dla osoby poruszającej się na wózku. Oferty firm meblarskich są tak szerokie, że bez problemu możemy zakupić potrzebne nam wyposażenie, często w atrakcyjnej cenie. Dzięki dobrze zagospodarowanej przestrzeni osoba z niepełnosprawnością szybciej zaadoptuje się do nowego miejsca pracy i będzie mieć poczucie, że jest pełnoprawnym pracownikiem, który nie różni się od pozostałych sprawnych kolegów prawie niczym – jedynie sposobem poruszania się.

esanok.pl

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

29-06-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook