REKLAMA
REKLAMA

PROBLEMY ZE ŚMIECIAMI NA PODKARPACIU: Będą zmieniać Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami [VIDEO]

PROBLEMY ZE ŚMIECIAMI NA PODKARPACIU: Będą zmieniać Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami [VIDEO]

Podczas sesji sejmiku znów poruszony był temat aktualizacji Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. W swoim wystąpieniu marszałek Władysław Ortyl poruszył wszystkie kwestie związane ze złą interpretacją prawa oraz myleniem ustaw związanych ze środowiskiem z przepisami o ruchu drogowym.

Publikujemy więc wystąpienie marszałka Władysława Ortyla oraz podstawowe informacje dotyczące parkingów i miejsc zbierania odpadów na które prezydent Rzeszowa wydał pozwolenie.

Ze względu na wywołaną polityczną presję medialną, w której podawano wiele nieprawdziwych informacji, w szczególności żemiejsce spełniające wymagania magazynowania odpadów wskazane w aktualizacji Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022 (WPGO) będzie składowiskiem odpadów niebezpiecznych, a także że zatrzymane transporty skierowane na ww. miejsce parkingowe będą stwarzały zagrożenie dla środowiska, Przedsiębiorstwo Przewozowe Podkarpackiej Komunikacji Samochodowej sp. z o. o. pomimo wcześniejszej dobrowolnej zgody na utworzenie przez starostę (a w przypadku miasta na prawach powiatu przez prezydenta), na terenie parkingu przy ul. Towarowej 12 w Rzeszowie, wycofało się z tej deklaracji.

Wspomniana kampania wywołuje szczególne zdziwienie, gdyż sam Prezydent Miasta Rzeszowa wyznaczył ponad 60 miejsc zbierania odpadów (uprawniających do magazynowania, sortowania), w tym odpadów niebezpiecznych.

W roku 2016 w tych miejscach zmagazynowano 97 251 ton odpadów, w tym 5 499 ton odpadów niebezpiecznych. Dodatkowo Miasto Rzeszów jest ogromnym ośrodkiem gdzie w 2016 r.:

wytworzono ponad 676 683 ton, w tym 79 213 ton odpadów niebezpiecznych
– odzyskano ponad 22 025 ton, w tym 401 ton odpadów niebezpiecznych
– unieszkodliwiono ponad 21 843 ton, w tym prawie 6000 ton odpadów niebezpiecznych
– zebrano ponad 144 544 ton odpadów, w tym aż 11 799 ton odpadów niebezpiecznych.

Wszystkie te ww. działania wiązały się z magazynowaniem wyżej wskazanych ilości odpadów. Powyższe wielkości są zupełnie nieporównywalne w stosunku do ilość odpadów, która może znaleźć się w pojazdach na parkingu (to ok. 60 ton odpadów).

Dodatkowo o wielkości tego miejsca rozstrzyga o tym prezydent tworząc to miejsce

Dodatkowo z pisma Prezydenta Miasta Rzeszowa z dnia 17.04.2019 r. wynika, że Miejska Administracja Targowisk i Parkingów w Rzeszowie realizując zadania związane z administracyjnym usuwaniem pojazdów, o których mowa w art. 50a i 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym, korzysta z jednego parkingu strzeżonego służącego wyłącznie do przechowywania odholowanych rowerów, motorowerów, motocykli oraz pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Parking ten jest zlokalizowany przy ul. Leszczyńskiego w Rzeszowie i służy wyłącznie do przechowywania wskazanych powyżej pojazdów, a nie odpadów. Pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony przewożone są na parking firmy zewnętrznej zajmującej się holowaniem.

Wyjaśnienie to jednoznacznie wskazuje, że Prezydent Miasta nie wyznaczył miejsca, na które mają być odholowywane pojazdy, o których mowa w art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym tj. których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego albo narusza wymagania ochrony środowiska.

Tym samym w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia na np. al. Powstańców Warszawy, na osiedlu Nowe Miasto w Rzeszowie pojazdu przewożącego towary niebezpieczne lub odpady, gdzie stwierdzono, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska (np. brak szczelności naczepy, cysterny) nie istnieje miejsce wyznaczone przez Prezydenta Miasta Rzeszowa wskazane w ww. trybie, na które bezpiecznie można odholować taki pojazd.

Uwzględniając powyższe okoliczności, w tym szczególnie prawdopodobny brak możliwości utworzenia przez prezydenta miejsca czasowego zatrzymania pojazdów spełniającego wymagania magazynowania odpadów wszczęto procedurę zmiany WPGO w zakresie wskazania nowego miejsca (zamiast parkingu przy ul. Towarowej 12 w Rzeszowie) spełniającego warunki magazynowania odpadów dla zatrzymanych przez Krajową Administrację Skarbową, Straż Graniczną, Policję, Inspekcję Transportu Drogowego oraz organy Inspekcji Ochrony Środowiska transportów odpadów.

Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania aktualizacji Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022 w zakresie wskazania nowego miejsca spełniającego warunki magazynowania odpadów dla zatrzymanych przez Krajową Administrację Skarbową, Straż Graniczną, Policję, Inspekcję Transportu Drogowego oraz organy Inspekcji Ochrony Środowiska transportów odpadów rozpatrywany będzie na najbliższym planowym posiedzeniu Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Źródło : podkarpackie.pl/ tytuł pochodzi od redakcji

06-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)