Przytulna sypialnia – pomysły na klimatyczną sypialnię
Sypialnia jest naszym azylem – miejscem odpoczynku po dniu pełnym pracy. Powinna więc sprzyjać relaksowi i koić stres. Odpowiednia aranżacja pomoże stworzyć swobodny i sprzyjający odprężeniu nastrój. Sprawdź, jak dobrać meble i styl do swojej sypialni, by uczynić ją przytulną.
Jak urządzić przytulną sypialnię?
Odpowiedni styl może znacząco wpływać na atmosferę sypialni. By uzyskać nastrojowy efekt, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, co daje nam największe poczucie odprężenia i komfortu. Dla jednych będą to miękkie i pluszowe tkaniny, dla innych bogata roślinność albo zwiewne materiały. Jeszcze inni będą preferowali proste, harmonijne formy, porządek i minimalizm.
Warto zastanowić się też nad kolorystyką. Jaskrawe barwy mogą być przytłaczające i rozpraszające, dlatego zazwyczaj sypialnie urządza się w stonowanych odcieniach np. pastelowych czy przybrudzonych. Popularne są również beże, biele i szarości oraz kolory ziemi – piaskowa żółć, delikatne brązy, zielenie. Są to neutralne barwy, które sprzyjają odprężeniu oraz oczyszczeniu umysłu z trosk i uporczywych myśli. Nie rozpraszają przy zasypianiu i tworzą relaksującą atmosferę.
Niekoniecznie trzeba jednak unikać ciemnych kolorów. Wprawdzie optycznie pomniejszają pomieszczenie, ale również nadają mu przytulności. Dlatego ciemna zieleń czy granat wcale nie muszą być złym wyborem – w dużej i przestronnej sypialni stworzą zaciszny i intymny klimat oraz dodadzą elegancji.
Jeśli jednak pomieszczenie jest małe lub potrzebujesz nieco więcej energii o poranku, zdecyduj się na subtelniejsze kolory – écru, piaskową żółć, ciepłe szarości, pastelowy róż, błękit, miętę, beż lub biel. Rano sypialnia będzie ci się wydawała jaśniejsza, co pomoże ci szybciej się rozbudzić.
Pamiętaj także o zachowaniu harmonii i postaraj się nie zagracać przestrzeni. Za duża ilość elementów dekoracyjnych czy chaotycznie rozstawione meble mogą zaburzać atmosferę sypialni i dawać wrażenie bałaganu. Poczucie nieuporządkowania nie tylko nie będzie sprzyjać twojemu wypoczynkowi, ale również może generować dodatkowy stres.
By przestrzeń do spania była bardziej harmonijna i relaksująca, zawczasu pomyśl o odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. Może to być szafa do sypialni IKEA, ale również system pojemnych stolików nocnych czy wygodna komoda. Chodzi o to, by wokół łóżka nie leżało zbyt wiele zbędnych przedmiotów, mogących cię rozpraszać.
Zastanów się także nad właściwym rozkładem mebli. Pamiętaj, że poruszanie się po sypialni powinno być swobodne i wygodne. Dostęp do łóżka nie może być w żaden sposób utrudniony ani blokowany przez inne meble.
Jaki styl pasuje do przytulnej sypialni?
Sypialnię warto urządzić w stylu, który zapewni największe poczucie komfortu i swobody. Dla jednych będzie to stonowany styl skandynawski, dla innych swojski styl rustykalny, a dla jeszcze innych pełen przepychu styl glamour. Który z nich najbardziej pasuje do ciebie?
Styl skandynawski
Styl skandynawski jest nieskomplikowany i funkcjonalny. Dobrze sprawdza się w sypialni ze względu na swoją prostotę i przejrzystość. Będzie odpowiadał osobom, które mają trudności z zasypianiem i skupieniem, gdyż nie wykorzystuje krzykliwych ani rozpraszających elementów. Daje poczucie komfortu poprzez swój minimalizm i uniwersalną formę. Ponadto za sprawą praktycznych rozwiązań pomaga uporządkować i zorganizować przestrzeń. Wszystko to składa się na poczucie idealnej wewnętrznej równowagi, którą Duńczycy nazywają hygge. Chodzi o stworzenie przestrzeni, która daje poczucie bezpieczeństwa, jest wygodna i niewymagająca.
Taką aranżację polecamy szczególnie osobom, które nie lubią częstych zmian. Meble wykorzystywane w stylu skandynawskim są bowiem proste i nie wychodzą z mody po sezonie. Jeśli postawisz na wysoką jakość i uniwersalną kolorystykę, posłużą ci przez wiele lat.
Styl skandynawski to także świetne rozwiązanie do małych sypialni, ponieważ wykorzystuje dużo jasnych kolorów – bieli i szarości. Jeśli obawiasz się, że takie barwy mogą być zbyt sterylne i odzierać pomieszczenie z przytulności, możesz wykorzystać także delikatne pastele lub zestawić biel i szarość z naturalnym drewnem. Ociepli ono wnętrze i nada sypialni bardziej swojskiego i przyjaźniejszego charakteru.
Styl prowansalski
Styl prowansalski to kwintesencja subtelności i komfortu. Jest stonowanym wariantem eleganckiego, nawiązującego do antyku stylu francuskiego, jednak w przeciwieństwie do niego, jest pozbawiony zadęcia. Łączy francuską wytworność z odrobiną swojskości i swobody między innymi z miękkimi materiałami, ciepłymi dzianinowymi kocami oraz puchatymi dywanami. W zestawieniu ze smukłymi, rzeźbionymi i ażurowymi meblami, takie tekstylia dają delikatny, przytulny i nieco romantyczny efekt.
Styl prowansalski lubi też jasne kolory. Najczęściej zestawia się w nim biel z pastelowymi odcieniami błękitu, miętą i seledynem, jasnymi fioletami (fiołkowy, lila, lawendowy), pudrowym różem czy delikatną szarością. Takie połączenia rozjaśniają wnętrze, a jednocześnie dają poczucie komfortu i harmonijności.
Aranżacja prowansalska będzie idealna zarówno do małych, jak i dużych sypialni. Dzięki delikatnym i ażurowym meblom oraz jasnej palecie barw optycznie powiększy ciasne wnętrze. W przestronnej sypialni da z kolei wrażenie swojskości i intymności dzięki przytulnym tekstyliom.
Styl glamour
Glamour to styl pełen przepychu. Kojarzy się z wytwornością, ekskluzywnością, bogactwem i zmysłowością. W sypialni potrafi jednak być bardzo zdradliwy. Zbyt duża ilość dodatków i ornamentów wokół łóżka może bowiem rozpraszać i dawać wrażenie bałaganu. Dlatego w miejscu wypoczynku warto zastosować ugrzecznioną wersję glamour:
- delikatniejsze kolory – pudrowy róż, biel, écru, odcienie beżu, szarość, miętę;
- oszczędniejsze wzory – drobniejsze kwiaty zamiast dużych i krzykliwych czy delikatniejsze desenie;
- faktury w zastępstwie wzorów – lepiej jest zastosować materiały o różnym wykończeniu w tym samym, jednolitym kolorze, zamiast wzorów.
Styl glamour najlepiej sprawdzi się również w dużych sypialniach (dodatki nie będą się tak kumulować). Jednak w stonowanej wersji może być też z powodzeniem stosowany w małych wnętrzach.
Wiele dodatków w aranżacjach glamour jest szklanych, kryształowych lub lustrzanych, co może optycznie powiększać wnętrze (światło, które odbija się od połyskujących powierzchni, daje wrażenie przestronności).
Styl rustykalny
Styl rustykalny tworzy swojską przestrzeń, w której łatwo jest poczuć się swobodnie. Duża ilość naturalnych drewnianych wykończeń ociepla wnętrze i czyni je prawdziwie przytulnym. W połączeniu z haftami, koronkami i plecionkami odwzorowuje prostotę i atmosferę tradycyjnego wiejskiego domu. Daje to natychmiastowe poczucie relaksu jak w domu babci czy podczas wakacji w górach. Kontrastująca z szybkim miejskim życiem wiejska harmonia jest prawdziwie odświeżająca i odprężająca. Z pewnością sprawdzi się w twojej sypialni, jeśli wieczorem potrzebujesz rozluźnienia, ciszy i swoistego azylu.
Aranżacje rustykalne są zazwyczaj jasne (wykorzystują biel, szarości, beże) i ciepłe (dużo drewna, paleta barw o ciepłych tonach), co budzi także pozytywne emocje zaraz po przebudzeniu.
Najważniejszy mebel w sypialni – łóżko
Centralnym punktem sypialni i najważniejszą jej częścią jest łóżko. Niezależnie od wybranego stylu powinno ono spełniać kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim być dostosowane do potrzeb domowników, czyli mieć:
- odpowiednią wielkość – obecnie na rynku najbardziej standardowymi modelami dla dwojga są te o szerokości 160 cm. Inne rozmiary to 140 cm, 180 cm, a nawet 200 cm. Zwykle podczas wyboru kierujemy się przede wszystkim wymiarami pomieszczenia, jednak dobrze jest wziąć pod uwagę również masę i wzrost swój oraz swojego partnera lub partnerki. Przyjmuje się, że minimalną przestrzenią dla jednej osoby jest ok. 70 cm. Może się to jednak zmieniać w zależności od naszej postury;
- dopasowany materac – wygodny materac to inwestycja w zdrowie naszych pleców. Powinno się go jednak dobierać, biorąc pod uwagę nie tylko potrzeby kręgosłupa, ale również ulubioną pozycję spania oraz to czy śpimy niespokojnie. Przy mało elastycznym materacu bardziej odczuwa się drgania, gdy jedna z osób zmienia pozycję lub porusza się w czasie snu;
- odpowiednią wysokość – materac na stelażu powinien być umiejscowiony mniej więcej na wysokości 50 cm. To pozwala na wygodne i bezproblemowe użytkowanie.
Ważnym kryterium wyboru może być także dodatkowe miejsce na przechowywanie. To opcja, która pomoże zachować porządek w domu. Stelaż z wbudowanymi szufladami umożliwi segregację dodatkowej pościeli czy innych sypialnianych akcesoriów. Takie rozwiązanie jest estetyczniejsze niż pudła i kartony trzymane pod łóżkiem.
Rzeczą, na którą dobrze jest zwrócić uwagę, jest też forma stelaża. Możemy kupić stylizowane lub bardziej uniwersalne łóżko IKEA, które za pomocą dodatków dopasujemy do wybranego stylu.
By uczynić sypialnię przytulniejszą, można zdecydować się na rozwiązania takie jak:
- tapicerowany zagłówek – może być pikowany lub gładki, dodaje zmysłowości i elegancji,
- baldachim – daje wrażenie większej prywatności i intymności,
- ozdobne poduszki i wałki – dodają urokliwości, jednak nie należy z nimi przesadzać, by łóżko nie zaczęło wyglądać karykaturalnie.
Oświetlenie w przytulnej sypialni
Dużą rolę w tworzeniu nastroju i wrażenia przytulności w sypialni ma także odpowiednie oświetlenie do sypialni IKEA. Najlepiej, by było ono stonowane, miękkie i pochodziło z kilku źródeł.
Lampa sufitowa to podstawa. Powinna ona jednak pełnić funkcję bardziej dekoracyjną niż funkcjonalną i nie razić zbyt mocno oczu. Dobre będą tłumiące i ozdobne abażury np. z plecionki lub wikliny, a także papierowe lub materiałowe klosze. Możesz wypróbować też takie, które mają wycięcia tworzące fantazyjne wzory na ścianach po podświetleniu. Doda to wnętrzu swoistego uroku.
Nastrojowe oświetlenie przy łóżku stworzą zarówno kinkiety nad zagłówkiem, jak i eleganckie lampki nocne na stolikach. Dobrze jest wybrać takie lampy, które są regulowane i dają możliwość dostosowania natężenia światła lub przynajmniej konkretnego ukierunkowania kąta jego padania. Dzięki temu będzie się dało wybrać odpowiednie ustawienie w zależności od tego, czy akurat chcemy poczytać książkę i potrzebujemy silnego światła, czy tylko wstajemy po wodę w środku nocy, nie chcąc przy tym obudzić śpiącej obok nas osoby.
Ciekawym rozwiązaniem w sypialni jest też wykorzystanie podświetlenia półek, sufitu lub podłogi do optycznego podkreślenia atutów albo zminimalizowania mankamentów pomieszczenia. Na przykład, podkreślając światłem ścianę pod półką, optycznie podwyższymy pokój. Robiąc to samo z podłogą lub sufitem, wizualnie go poszerzymy.
Oświetlenie można też wykorzystać, aby podświetlić wnętrze szafy. Światło zapalające się po otwarciu drzwiczek ułatwi np. poszukiwanie ubrań o poranku w półmroku. Dzięki niemu unikniemy konieczności zapalania górnego światła i rozbudzania partnera lub partnerki, którzy wstają do pracy później od nas.
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane