SANOK / PODKARPACIE. 4 maja przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka! Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP) z 1991 roku. Dodany artykuł (art. 30a) formalnie ustanawia Dzień Strażaka. W Sanoku, obchody dnia patrona strażaków, czyli św. Floriana, zaplanowano na 17 maja. O godzinie 12:00 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele na Dąbrówce, z kolei o 13:00 apel przed budynkiem komendy powiatowej.
W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
foto (2): archiwum eSanok.pl
Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP) z 1991 roku. Dodany artykuł (art. 30a) formalnie ustanawia Dzień Strażaka. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.
Uroczystości związane z obchodami są m.in. okazją do:
- nominacji na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie,
- wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków:
– „za Długoletnią Służbę”,
– „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
– „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, również dla osób, które w sposób szczególny wspierały działalność ochrony przeciwpożarowej,
- zaprezentowania sprzętu straży pożarnej i umiejętności strażaków.
Nierzadkim elementem oficjalnych uroczystości jest wręczenie wojskowego medalu „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, nadawanego przez Ministra Obrony Narodowej.
Po oficjalnych uroczystościach następuje część artystyczna, podczas której odbywają się konkursy lub zawody np. pomiędzy jednostkami pożarniczymi z różnych miast, w których biorą udział zarówno strażacy z Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Częstym akcentem jest udział młodzieży czy zespołów muzycznych.
źródło: Wikimedia Commons
W Sanoku, obchody Dnia Strażaka zaplanowano na 17 maja. O godzinie 12:00 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele na Dąbrówce, z kolei o 13:00 apel przed budynkiem komendy powiatowej.
Potencjał KSRG
– 504 jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP
– 4 922 jednostek OSP włączonych do ksrg
– 3 zakładowe straże pożarne
– 1 zakładowa służba ratownicza
– 2 lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze
– 22 jednostki Wojskowych Straży Pożarnych
Gotowość operacyjna sił i środków KSRG, w szczególności dyspozycyjność, wyszkolenie i wyposażenie w sprzęt ratowniczy, umożliwia ich dysponowanie w trybie pilnym, według kryterium obszaru chronionego, tzn. niezbędnych sił i środków do likwidacji lub ograniczania powstałego nagłego zagrożenia, mogących przybyć na miejsce zdarzenia w najkrótszym czasie.
Według stanu sieci drogowej na koniec 2020 r. oraz danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku procent populacji objętej 15 minutowym czasem dojazdu JOP wynosił 85,86%.
Odsetek interwencji ratowniczych, w których jednostka Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego dotarła na miejsce zdarzenia w czasie krótszym niż 15 minut wynosi: 85,01%.
Aktualny standard dobowej gotowości operacyjnej KSRG przedstawia się następująco:
1. W PSP – ok. 5 200 strażaków i ok. 5 400 samochodów ratowniczo- gaśniczych i specjalnych w 504 Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych KM (KP) PSP.
2. W 4 870 jednostkach OSP w KSRG – ok. 12 000 samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.
zdjęcie poglądowe
źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz