REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Koszty ciepła na Posadzie. „W okresie przejściowym będą wyższe”

SANOK / PODKARPACIE. Mieszkańcy Dzielnicy Posada w Sanoku już teraz zastanawiają się jakie będą koszty ogrzewania ich mieszkań. Firma, która do tej pory dostarczała ciepło dla dzielnicy, zakończyła współpracę. Konieczne było rozpoczęcie działań będących alternatywą. Takowe działania miasto podjęło w 2022 roku. Nowa Elektrociepłownia Posada jest w trakcie realizacji. na najbliższe dwa sezony grzewcze, zdecydowano się na rozwiązanie tymczasowe. Jak wskazuje burmistrz Tomasz Matuszewski, w odpowiedzi na interpelacje radnego: – Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że koszty ciepła będą wyższe w okresie przejściowym, czyli w sezonie grzewczym 2024/2025 oraz 2025/2026.

Na zdjęciu radny Grzegorz Nogaj. Arch. prywatne.

– Mieszkańcy Dzielnicy Posada są zaniepokojeni rozwiązaniem umowy Sanok Rubber Company na dostawę źródła ciepła dostarczanych do mieszkań, firm oraz instytucji publicznych zlokalizowanych na tym osiedlu. Posada jest dzielnicą zamieszkującą w większości przez ludzi starszych, dlatego kolejne podwyżki opłat za doprowadzenie ciepła nie są na naszym osiedlu w żadnym stopniu potrzebne – wskazuje radny Grzegorz Nogaj.

Radny pyta ponadto o to, jaki będzie koszt utrzymania tymczasowych kontenerów grzewczych? Czy w ramach takiego rozwiązania mieszkaniec Posady zapłaci więcej czy mniej za dostawę ciepła i ciepłej wody?

Koszty związane z zorganizowaniem tymczasowego źródła ciepła:

Na zdjęciu burmistrz Tomasz Matuszewski. Arch. UM Sanok

– Względem cen i stawek jakie stosowało Sanok Rubber Company w ostatniej taryfie, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, ze koszty ciepła będą wyższe w okresie przejściowym, czyli w sezonie grzewczym 2024/2025 oraz 2025/2026. W kolejnych sezonach, ciepło będzie dostarczone do Dzielnicy Posada z dwóch źródeł ciepła (Kiczury i EC Posada), wtedy to cena ciepła będzie uśredniona dla całego miasta Sanoka i wynikać będzie z aktualnych kosztów miksu paliw w produkcji ciepła (biomasa, węgiel, gaz). Podjęte przez SPGK działania mają spowodować, że cena będzie akceptowalna dla naszych dotychczasowych i nowych odbiorców. W zakresie ciepła wody użytkowej w Dzielnicy Posada aktualnie nie ma takiego zapotrzebowania. Mieszkańcy ciepłą wodę uzyskują w indywidualnych podgrzewaczach wody – przekazał w odpowiedzi Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Radny Grzegorz Nogaj pytał ponadto, jaki jest szacowany koszt budowy Elektrociepłowni Posada? A także dlaczego nie podjęto wcześniej żadnych czynności w sprawie zabezpieczenia dopływu ciepła, skoro miasto wiedziało o zbliżającym się wypowiedzeniu umowy przez Sanok Rubber Company?

„SPGK podjęło pilne działania w zakresie zabezpieczenia dopływu ciepła do Dzielnicy Posada niezwłocznie po ogłoszeniu programu, w ramach którego można było uzyskać środki na finansowanie przedsięwzięcia. Z uwagi na koszt przedsięwzięcia, przedsiębiorstwo nie byłoby w stanie sfinansować go bez odpowiedniego programu pomocowego” – podkreśla w odpowiedzi włodarz miasta.

Szacowana wartość inwestycji – Elektrociepłownia Posada wynosi około 26 mln zł. Budowa sieci łączącej nową elektrociepłownię z siecią Ciepłowni Kiczury, pochłonie kolejne około 6 mln zł. Elektrociepłownia Posada zostanie zlokalizowana pomiędzy Szkołą Podstawową nr 3 a Potokiem Stróżowskim. Urządzeniami wytwórczymi ciepło będą kotły gazowe oraz silnik gazowy z generatorem. Inwestycja, według planów, ma zostać zrealizowana przed rozpoczęciem sezonu grzewczego w roku 2026.

Grafika poglądowa.

30-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)