REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Nowa siedziba SOSW! Wsparcie ze stolicy (WIZUALIZACJA VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK. Nowa siedziba SOSW! Wsparcie ze stolicy (WIZUALIZACJA VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Izabela Ziętka odwiedziła Sanok i spotkała się w władzami powiatu sanockiego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, aby omówić przyszłość tej placówki. Przegląd funkcjonującej do dziś infrastruktury był pomocny w wyciągnięciu jednego zasadniczego wniosku: ośrodek pilnie potrzebuje nowej siedziby! Starostwo w Sanoku jest w trakcie realizacji dużej inwestycji w SOSW, ale każda pomoc w kontekście pozyskania pełnego finansowania zadania jest na wagę złota. Izabela Ziętka taką deklarację pomocy złożyła.

W środowy poranek podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Izabela Ziętka odwiedziła Sanok i spotkała się w władzami powiatu sanockiego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, aby omówić przyszłość tej placówki. Spotkanie odbyło się na zaproszenie posła na Sejm RP Bartosza Romowicza, również przy udziale wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul. Gospodarzami spotkania byli: starosta Robert Pieszczoch oraz wicestarosta Damian Biskup. W rozmowach uczestniczył przewodniczący Rady Miasta Sanoka Sławomir Miklicz oraz dyrektor SOSW w Sanoku Robert Dudek.

Kluczowym momentem spotkania była wizyta zaproszonych gości w siedzibie SOSW, do której każdego dnia uczęszczają dzieci z niepełnosprawnościami. Zrobiła ona duże wrażenie, niestety negatywne i doprowadziła do wyciągnięcia jednego zasadniczego wniosku: ośrodek pilnie potrzebuje nowej siedziby!

Izabela Ziętka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Foto: MEN

W tym budynku nie powinny odbywać się zajęcia. Będziemy chcieli wesprzeć tę inwestycję. Dzieci z niepełnosprawnościami muszą uczyć się w miejscach dostosowanych do ich możliwości psychofizycznych. Ten budynek takich wymagań nie spełnia – powiedziała Izabela Ziętka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Chcę powiedzieć jasno. Nie będziemy likwidować szkół specjalnych. Chcemy je wspierać. Mówimy głośno o edukacji włączającej, która jest bardzo ważna, ale nie dotyczy wszystkich uczniów. Są uczniowie, którzy wymagają tak głębokiej indywidualizacji, że szkoły specjalne są dla nich odpowiednim miejscem – dodała Izabela Ziętka. – Trwają prace nad budżetem na 2025 rok. Nie mogę jeszcze powiedzieć państwu czy będziemy dysponowali kwotą rzędu 100-200 mln zł na takie cele, ale na pewno chcemy, aby takie pieniądze znalazły się w projekcie na przyszły rok.

Robert Pieszczoch, starosta sanocki. Foto: archiwum prywatne

Jesteśmy po przetargu na pierwszy etap budowy nowej siedziby SOSW. Ta inwestycja to nasz priorytet. Podejmujemy działania nastawione na jak najszybszą realizację zadania. Jesteśmy to winni uczniom i rodzicom – powiedział Robert Pieszczoch, starosta sanocki.

Dzieci, które potrzebują wsparcia cały czas przybywa. Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić im godne warunki do nauki. Aktualnie w jednostce mamy 280 podopiecznych. Potrzeby są co najmniej dwa razy większe – zaznaczył Robert Pieszczoch.

Inwestycja została zaplanowana i przygotowana do realizacji jeszcze w poprzedniej kadencji. Na pierwszy etap zabezpieczono 15 mln złotych. Cały projekt ma pochłonąć około 60 mln złotych.

Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. Foto: archiwum prywatne

Po wizycie w tym budynku jestem przekonana, że istnieje pilna potrzeba wybudowania nowego obiektu dla dzieci. Rozmawialiśmy dzisiaj o tym, jak znaleźć źródła finansowania całej inwestycji. Warto poszukać środków unijnych w ramach dofinansowania dla kształcenia zawodowego, czyli przygotowania uczniów do wykonywania konkretnego zawodu, jak również pieniędzy wspomagających działalność warsztatów terapii zajęciowej – podpowiedziała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Aktualnie konstruowany jest budżet państwa na 2025 rok. Jeśli tylko znajdą się w nim środki na szkoły specjalne, to zrobimy wszystko, aby pomóc – zadeklarowała wojewoda.

Damian Biskup, wicestarosta sanocki. Foto: archiwum prywatne

Rozpoczynamy najtrudniejszy okres dla tej inwestycji, czyli samą budowę i wykończenie nowego obiektu. Sięgamy po wszelkie możliwe środki, które możemy pozyskać. Sama obecność pani minister Izabeli Ziętki i pani wojewody Teresy Kubas-Hul, które przyjechały na zaproszenie posła Bartosz Romowicza wskazuje na to, że temat SOSW w Sanoku został zauważony w stolicy. Po dzisiejszym spotkaniu jestem pewny, że wielu osobom zależy na przyszłości tego ośrodka i że mamy wsparcie osób decyzyjnych. Wszystkie ręce na pokład po to, aby jak najszybciej dzieci mogły korzystać z nowego obiektu -powiedział tuż po spotkaniu Damian Biskup, wicestarosta sanocki.

grafika poglądowa, foto w tle: wizualizacja / Starostwo Powiatowe w Sanoku, foto rozmówcy: MEN, archiwum prywatne

wizualizacje video i foto: Starostwo Powiatowe w Sanoku

15-08-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Skandal2024-08-14 14:29:02
4 0
Kolejny paśnik dla budżetówki! Ile kasy jeszcze wydrzecie podatnikom żeby realizować swoje populistyczne urojenia?
Odpowiedz
wparcie to w bitwie2024-08-15 22:10:52
0 0
a więc to potyczka klanów PiS PO i 3Droga donikąd. Warszawa opanowana przez obóz der Tuska wspiera tubylczych konkwistadorów na froncie działań ideologicznych w obozach wychowawczych
jerzy domaradzki2024-08-14 14:53:12
0 3
@skandal--trzeba sie zastanowic co sie pisze,??? była pani pan kiedys tam gdzie przebywaja teraz dzieci?? ja byłem bo kilka lat woziłem tam corke niepełnosprawną.. BRAWO I POPIERAM KAZDEGO W TYM TEMACIE WALCZMY O GODNE WARUNKI, DLA TYCH NAJSŁABSZYCH I SZCZERYCH LUDZI !!!!!
Odpowiedz
Procedury szkolne :) :? :/2024-08-14 15:08:20
2 1
1. Procedura podawania leków uczniom. 2. Procedura postępowania w przypadku trudnych zachowań. 3. Procedury postępowania w kontaktach z rodzicami/prawnymi opiekunami dzieci/uczniów. 4. Procedura w związku z informacją urzędową dotyczącą zagrożenia bezpieczeństwa ucznia. 5. Procedura postępowania wobec uczniów przejawiających zachowania zagrażające życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu własnemu i innych osób. 6. Procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych SOSW w Sanoku. 7. Procedury przyjmowania do oddziału przedszkolnego/zespołu klasowego dzieci/uczniów wskazujących zachowania trudne. 8. Procedury przyprowadzania na zajęcia i odbierania z zajęć podopiecznych/dzieci/uczniów SOSW w Sanoku 9. Procedury postępowania z podopiecznym/dzieckiem/uczniem przewlekle chorym. 10. Procedurach przedłużania okresu nauki. 11. Procedury związane z zajęciami prowadzonymi na pływalni. 12. Procedury postępowania przy zakładaniu "niebieskiej karty". 13. Procedura obserwacji zajęć. 14. Procedury wyjazdów do groty solnej. 15. Procedury związane z prowadzeniem zajęć hipoterapii w SOSW w Sanoku. 16. Procedura organizowania i prowadzenia zajęć dogoterapii. 17. Procedura postępowania w sprawie skreślenia ucznia z listy uczniów. 18. Regulamin świetlicy. 19. Procedury COVID.
Odpowiedz
Skandal2024-08-14 16:23:08
4 2
Powinny być jakieś granice przyzwoitości w wydawaniu pieniędzy podatników! To co na zdjęciu to jakieś ekstremalne luksusy a nie ośrodek szkolny! Co to ma być! Obywatel jest tępiony podatkami, wszystko w koło bankrutuje, witryny sklepowe świecą pustkami bo nikogo na podatek od nieruchomości nie stać i na tzw koszty pracy. Ten koszmar zafundował nam PIS a KO i trzecia noga to z radością PODTRZYMUJĄ! To trzeba jasno powiedzieć. A to dopiero początek podwyżek cen wszystkiego. Precz z socjalistami Pisowsko-Peowskimi i sprzedajną k.... czyli trzecią nogą.
Odpowiedz
Bankrut..2024-08-14 16:39:07
3 2
Mądrze napisane...
muj kraj taki pienkny2024-08-15 10:50:33
2 1
Kto na to wszystko narobi? Tak jak przedmówca napisał - pałace to niech sobie bogacze za swoje stawiają, a tutaj przerost formy nad treścią, zobaczcie na zachodzie szkoły jak wyglądają, zwykle schludne budynki bez nadmiernej ekstrawagancji, ale pewnie, łatwo pieniądze podatnika wywalać, a później jeszcze utrzymuj te pałace, sprzątaczki, ogrodnik, konserwator, stado wychowawców... ok dzieci niczemu winne, że takie się urodziły, ale wszelkie nieroby, które mogą, bo zdrowie pozwala, ale nie chcą pracować i pobierają różnego rodzaju zasiłki, dotacje bezwarunkowo powinny zostać ich pozbawione. Nie chcesz pracować głoduj i idź mieszkać pod most, twój wybór. Ustrój socjalistyczny to nie ta epoka, kto pracuje żyje, kto nie pracuje umiera bądź żyje w biedzie.
Odpowiedz
Myślisz że ich to obchodzi??2024-08-15 14:34:57
2 0
Będą gaśić latarnie o 18 podniosą ceny wszystkiego co możliwe (nie zapominając o swoich wypłatach)żeby im czasem nie brakło...za dużo inwestycji jak na tak małe miasteczko.....
Romek2024-08-15 19:12:10
1 0
bo uni dają to trza brać i wydawać - nawet na tabliczki typu łąki kwietne. Później jak coś wyrośnie - to nawet nie ma komu podlać. Może najpierw to więzienie za 250 mln zł powstanie? Też obiecali przecież, też ktoś to projektował (na papierze za kilkadziesiąt tysięcy zł). Milion na miost powiatowy do remontu już jest? Dobrze że koło specjalistycznej przychodni powiatowi podległej jest świetny chodnik - dzięki Bogu jeszcze się na nim nikt nie zabił, dobrze że jest zajeb..ty parking dla wszystkich, dobrze że w pobliżu - a nawet bardzo blisko mieszka pan B i tego ani nie dostrzega, ani nie widzi
Mieszkaniec powiatowy2024-08-15 19:05:28
1 0
Zacznijmy może od sprzedaży Setki z centrum miasta. Jak ktoś majętny kupi - pieniądze - w całości pójdą (powinny pójść) na kolejny pomysł z budynkiem. Ile powiat kosztowały te plany - z przebudową kiedyś setki? Te windy, parkingi, dobudówka itp. Więc konkretnie ile? Powiat będzie się niedługo mógł wykazać - kolejna qltura w skansenie będzie się odbywać. Weźcie za parę złotych jakąś ochronę - niech trochę podyryguje ruchem w tym dniu, w tamtej okolicy - tylko tyle i aż tyle. Dajcie im parę złotych zarobić - jakieś kamizelki z napisem - KIEROWANIE RUCHEM - policja ma to daleko, a pato - pseudo kierowcy parkują swoje plastyki na zakazach (można chyba na jeden dzień te zakazy poznosić chyba), potrafią nawet na ścieżkę pieszo-rowerową wjeżdżać. Organizatorzy takich zjazdów - WSTYD - ścieżka jest miasta, nie wasza. Wasz jest most - zacznijcie od remontu mostu. I zmieńcie tą wojewodę - dwie litery w nazwisku jak się podmieni - to jak ona będzie się nazywać - no jak?
Odpowiedz
Powiat do likwidacji2024-08-15 22:03:49
1 0
Powiat w pierwszej kolejności pod audyt bo odnoszę wrażenie że tam jest wolna amerykanka a zwłaszcza z tą "setką" Projekty, obiecanki a dziś wszystko do kosza. To co,projekty były za darmo? Kasa w błoto. Ktoś musi za to odpowiedzieć i to stanowiskiem. Marnują publiczne pieniądze i nikt się za to nie bierze. A pod sąd ich i kop w dupę z powiatu a po drugie powiat to tylko maszynka do stanowisk. Powinno się go zlikwidować a obowiązki rozdzielić między gminą a miastem. Po co nam powiat? Zmarnowane pieniądze dla nierobów i nieudaczników co myślą ze jak założą białą koszule to są kimś lepszym a są nikim.
Odpowiedz
z lipca 2021 - więc 3 pełne lata temu2024-08-15 22:41:08
0 0
Przebudowa starej „setki” na potrzeby SOSW. Udana metamorfoza czy gra na alibi? (ZDJĘCIA) - Znamy wyniki przetargu na przebudowę obiektu po starej „setce” wykorzystywanego dziś przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ulicy Jagiellońskiej 22 w Sanoku. Firma Solkan z Rzeszowa zaproponowała 8,395 mln złotych i to ona zrealizuję tę inwestycję. Wciąż trwają jednak dyskusje czy zakrojony na szeroką skalę remont jest rozwiązaniem wystarczającym i na lata, czy też należało jednak wstrzymać się i poszukiwać finansowania kompleksowej inwestycji zakładającej budowę nowego obiektu w innej, dogodniejszej części miasta. W czerwcu rozstrzygnięty został przetarg na rozbudowę, przebudowę i nadbudowę obiektu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Jagiellońskiej 22 w Sanoku w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Mieszkańcy kojarzą ten budynek przede wszystkim z funkcjonowania tam popularnej „setki”, czyli dawnego zespołu szkół nr 5. Do starostwa wpłynęły dwie oferty. Jedna, firmy Stalfred z Sanoka na kwotę 8 445 478 zł. Druga, spółki Solkan, która zaproponowała 8 395 000 zł. I to właśnie to ostatnie przedsiębiorstwo wkrótce przystąpi do robót. Trzeba będzie mocno wziąć się do pracy, bo czasu na wykonanie pierwszego etapu prac nie ma za dużo. Ze wszystkim trzeba się uporać do końca 2022 roku, bo wtedy musi nastąpić rozliczenie dotacji pozyskanej przez powiat z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (4 mln złotych). Nowe skrzydło, plac zabaw, parking i bezpieczny dojazd Zakres całej inwestycji jest spory, gdyż budynek zwiększy się z 1800 m kw. powierzchni użytkowej o kolejne 650 m kw. To zasługa dobudowania nowego skrzydła. Oprócz tego nastąpi przebudowa części już istniejącej – na dwóch kondygnacjach zostanie wykonane nowe zaplecze sanitarne, powstanie nowe wejście do budynku, przez które dzieci będą wchodzić wprost do szatni, zlokalizowanych w piwnicach. Na pozostałych kondygnacjach będą wykonane nowoczesne sale dydaktyczne. Budynek będzie wyposażony w windę, dzięki czemu znikną bariery architektoniczne. Powiat jest właścicielem okolicznych działek, dlatego obok budynku powstanie też plac zabaw, co jest ważne, gdyż w pobliżu nie ma takiego obiektu. Od strony ul. Jagiellońskiej będzie rozciągał się pas zieleni. Od strony ul. Daszyńskiego zorganizowany zostanie również parking, bezpieczny dojazd i nowe ogrodzenie. Cały kompleks zostanie ujednolicony estetycznie, tak by wpisywał się w charakter Śródmieścia. 270 uczniów i 110 pracowników sanockiego SOSW czeka na zmiany polepszające warunki nauki i bytowania. Dzieci, a co za tym idzie oddziałów z roku na rok jest więcej, a zasoby lokalowe już od dawna są niewystarczające. – Największy problem mamy z funkcjonowaniem w budynku przy ul. Lipińskiego. Obiekt jest zagrzybiony i wilgotny. Chcielibyśmy się stamtąd wyprowadzić i przenieść całą szkołę podstawową i uczniów szkoły przysposabiającej do pracy do budynku przy Jagiellońskiej – mówi Robert Dudek, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku. Aktualnie SOSW działa w trzech lokalizacjach. Przy ul. Konarskiego, Jagiellońskiej i Lipińskiego. Cały projekt ma pochłonąć niespełna 8,5 mln złotych. Aktualnie zabezpieczone jest 4,5 mln zł. 4 mln ze wspomnianego Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, 500 tys. zł to środki własne starostwa. O pozostałą część włodarze powiatu muszą się postarać do końca 2022 roku. – Jest kilka opcji. Niektóre otworzą się dopiero po rozpoczęciu inwestycji. W podobny sposób realizowana jest inwestycja związana z SOSW w Dębicy – zaznacza Stanisław Chęć, starosta sanocki. - więc tak skrótowa już pisząc - piszecie bzdury, bo bzdury wam redaktorze Sokołowski są opowiadane. Na potrzeby chwili. Widać to po trzech latach jak na dłoni.
Odpowiedz
Zlosliwy2024-08-16 14:45:59
0 0
Ciekawe że jak była mowa o moście to podnoszono larum że "a po co, a na co, a lepiej stary wyremontować dogadać się miasto-powiat a nie wydawać 60mln na most" A teraz ? Też powiem: po co budować nowy? Lepiej wyremontować i przystosować stary! Miasto będzie likwidować szkole na wójtostwie, bardzo proszę się dogadać, wyremontować. A nie wydawać 60mln na szkołę która z roku na rok będzie kosztować Coraz więcej bo mamy ujemny przyrost naturalny. Co zrobicie z tą szkołą jak za 20 lat tych dzieci nie będzie 300 tylko mniej niż 100. A wy jeszcze chcecie ją budować na 600? Jeszcze na miejscu urzędu miasta zrobiłbym ekspertyzę że się da za 12mln to kompleksowo zrobić.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)