BIESZCZADY / PODKARPACIE. Dzielnicowi sprawdzają miejsca gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Jeżeli widzicie Państwo osobę, która ze względu na swój stan nie powinna pozostawać na zewnątrz – zawiadomcie o tym Policję. Pamiętajmy, że telefon pod numer 112 może uratować życie.
Policjanci kontrolują pustostany, klatki schodowe, piwnice, ogródki działkowe oraz inne miejsca, w których takie osoby mogą przebywać. Informują o adresach noclegowni. Głównym celem działań jest troska o los osób bez dachu nad głową, a także namawianie ich do skorzystania z oferowanej pomocy przez różne ośrodki.
Okres jesienno-zimowy jest czasem, kiedy nie tylko ludzie bezdomni narażeni są na wychłodzenie organizmu. Problem ten dotyczy również osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i zamieszkujących samotnie.
Przypominamy, że na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego znajdziemy informacje o pomocy dla osób bezdomnych. Dzwoniąc na bezpłatną infolinię 987 można uzyskać informacje o wolnych miejscach noclegowych w placówkach dla osób bezdomnych.
Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie bezdomność. (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.)
Prosimy wszystkich o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać czy też nie mają schronienia. Nasze zainteresowanie powinny wzbudzić osoby śpiące na ławkach w parkach czy przystankach autobusowych, zwłaszcza gdy robi się zimno i zapada zmierzch. Pamiętajmy, że telefon pod numer 112 może uratować życie.
Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, tj.:
– 14 schronisk dla osób bezdomnych,
– 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi,
– 5 noclegownie,
– 3 ogrzewalnie.
Ww. placówki dysponują 814 miejscami stałymi – statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 151 osoby, co daje łącznie 972 miejsc.
Oprócz placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, organizacje pozarządowe prowadzą także jadłodajnie, kuchnie dla ubogich i punkty wydawania posiłków.
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.
źródło: KPP Ustrzyki Dolne
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz