III Bieszczadzki Puchar Głowatki za nami! (VIDEO, ZDJĘCIA, WYNIKI)
ZAGÓRZ. W miniony weekend na łowiskach Sanu, 30 wędkarzy z bliska i daleka (m.in. Kraków, Lublin) stanęło w szranki III Bieszczadzkiego Pucharu Głowatki.
I choć zwycięstwo w wędkarskich zmaganiach zapewnił okazały pstrąg to właśnie głowatka zaczyna się stawać znakiem rozpoznawczym bieszczadzkiej turystyki i edukacji ekologicznej w najlepszym wydaniu.
Sobotnia, inauguracyjna odsłona zawodów (1 czerwca) przebiegała w deszczowej aurze. Uczestnicy współorganizowanej przez Koło PZW w Zagórzu oraz Gminę Zagórz imprezy zamiast upragnionych głowatek łowili okazałe pstrągi. Największy okaz z tego gatunku przypadł w udziale jaślaninowi Antoniemu Dziokowi.
W Mierząca dokładnie 47,4 cm ryba zaraz po komisyjnym mierzeniu, w doskonałej kondycji trafiła z powrotem do Sanu podobnie jak 30 sztuk, 30 – 35 – centymetrowych głowatek przekazanych przez Okręg PZW w Krośnie w ramach realizowanych corocznie akcji zarybieniowych. Zwieńczeniem pierwszego dnia „III Bieszczadzkiego Pucharu Głowatki”, któremu swych honorowych patronatów udzielili: Starosta Sanocki – Sebastian Niżnik oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz – Ernest Nowak było seminarium naukowe pt. „Regulacje rzek – wpływ na środowisko i ichtiofaunę.”
Tytułowy wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Tomasz Mikołajczyk z Fundacji Salmonidae. Prawne aspekty ochrony zasobów naturalnych rzeki San omówił w swej prelekcji Wojciech Skiba – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Sanoku. Skalę wyzwań związanych z przeciwdziałaniem przestępczej działalności rzecznych kłusowników przywołał Jan Kocur – Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Rzeszowie.
Jednym z ciekawszych wątków seminarium była dyskusja poświęcona możliwościom wykorzystania bogatych zasobów przyrodniczych rzeki San do rozwoju turystyki wędkarskiej oraz promocji Gminy Zagórz. W tej części panelu dyskusyjnego ilustrowanej multimedialnymi prezentacjami zrealizowanymi przez Gminę Zagórz wzięli udział gestorzy bazy turystycznej z terenu Miasta i Gminy Zagórz.
W drugi dzień zawodów (2 czerwca) zawodnicy mieli znacznie lepsze warunki do połowów. Jednakże jak się okazało brak opadów deszczu oraz mniejszy poziom wody nie przełożył się w sposób znaczący na ostateczną klasyfikację zawodów. Swój prymat w III Bieszczadzkim Pucharze Głowatki utrzymał Antoni Dziok z Jasła reprezentujący Koło PZW w Zagórzu. Na pozostałych medalowych pozycjach uplasowali się: Bogumił Pasztor oraz Tomasz Bańczak (obaj Koło PZW Zagórz). W pierwszy dzień zawodow na kiju jednego ze spinningistów zameldowała się ok. 90 cm głowatka, ale w trakcie holu wypięła się, natomiast w drugi dzień zawodow Jakub Porowski z Rzeszowa przy braniu stracił kotwicę w woblerze.Na zdjęciu od lewej: Ernest Nowak – burmistrz Zagórza, Tomasz Bańczak, Antoni Dziok oraz Bogumił Pasztor (fot. Jerzy Zuba)
Wszyscy uczestnicy zawodów niezależnie od miejsca zamieszkania i miejsca w końcowej klasyfikacji zgodnie podkreślali, że idea Bieszczadzkiego Pucharu Głowatki jest warta kontynuacji. Takie opinie podczas ceremonii wręczenia nagród wyrazili m.in. Piotr Konieczny – Dyrektor Biura Zarządu Okręgu PZW w Krośnie a także występujący w imieniu wicewojewody podkarpackiego Alicji Wosik – mec. Adam Nowak.
Tomasz Pyrć – Prezes Zarządu Koła PZW w Zagórzu dziękując sponsorom (Gmina Zagórz, Starostwo Powiatowe w Sanoku) i wiodącym patronom „III Bieszczadzkiego Pucharu Głowatki” (Portal i Wydawnictwo „Wędkarstwo Moje Hobby” oraz Portal Regionalny esanok.pl) wyraził nadzieję, że wszyscy sympatycy głowatki spotkają się w Zagórzu również w przyszłym roku.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników III Bieszczadzkiego Pucharu Głowatki (fot. Jerzy Zuba)
Antoni Dziok i jego zwycięski pstrąg (fot. Marcin Wosiek)
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz