REKLAMA
REKLAMA

Nowa książka o Bieszczadzkiej Ciuchci

W pierwszych dniach stycznia 2011 roku nakładem Wydawnictwa RUTHENUS ukaże się książka „Z dziejów Bieszczadzkich Kolejek Leśnych” autorstwa dr. inż. Zygmunta Rygla, byłego pracownika RDLP w Krośnie.

WIRTUALNA WYCIECZKA: BIESZCZADZKA KOLEJKA – MAJDAN

Autor jeszcze w 2008 roku opracował nowy tekst wydawanych wcześniej broszur o tej tematyce, ale, niestety, nie dożył już momentu ukazania się nowej publikacji, która po raz pierwszy kompleksowo traktuje Bieszczadzką Ciuchcię jako obiekt techniki leśnej i kulturowy zabytek leśnictwa sprzed lat.

Edycję książki wspiera Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie oraz Polskie Towarzystwo Leśne i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Krośnie. Książka wydana będzie w twardej oprawie, w ładnej szacie graficznej, z licznymi mapkami i ilustracjami. We wstępie doń Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie, pisze: „Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze Bieszczady bez kolejki leśnej, stanowiącej jedną z największych turystycznych atrakcji tych gór. Sunąca wzdłuż dolin ciuchcia przywodzi na pamięć lata, gdy była ona niezwykle praktycznym środkiem transportu, a jednocześnie stanowiła dla mieszkańców prawdziwe okno na świat. Można powiedzieć, że właśnie kolejka od końca XIX wieku w sposób najbardziej wyraźny zmieniała gospodarcze oblicze tej ziemi. Niestety, jak wiele zdobyczy techniki, ustąpiła ona pola nowszym środkom transportu. Jej likwidacja w latach 90. XX wieku była wielkim dramatem dla licznych pracowników i ludzi w niej zakochanych. Dlatego z uznaniem trzeba dziś wspominać te osoby, które nie pozwoliły zapomnieć o bieszczadzkiej ciuchci i ostatecznie przywróciły ją do życia, nadając jej współcześnie turystyczną funkcję”.

Zdjęcie z pocz. XX wieku – załadunek drewna na ciuchcię w okolicy Cisnej. Zawracają uwagę wylesione stoki.

Historyczny opis kolejek bieszczadzkich to dzieło Zygmunta Rygla, ale w książce znalazł się też rozdział na temat kulturowej roli leśnego pociągu, opracowany przez Romana Zielonkę, zastępcę nadleśniczego Nadleśnictwa Cisna. Wiele też wnosi współczesny opis działań Fundacji BKL autorstwa Stanisława Wermińskiego. Na kartach książki znajdziemy wiele niepublikowanych dotąd zdjęć z zasobów archiwalnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Starych fotografii użyczyli również prywatni kolekcjonerzy, pasjonaci kolejek. To sprawia, że całość książki stanowi dzieło wielu osób, ale tym samym nadaje jej zupełnie nowego charakteru. Wydawnictwo RUTHENUS przygotowało dwie wersje okładki, dając nabywcom możliwość wyboru. Promocję publikacji zaplanowano podczas uroczystości zakończenia V Biegu Narciarskiego Szlakiem Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, który odbędzie się 8 stycznia 2011 r. Będzie to również okazja do przypomnienia, że Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej kończy właśnie 15 lat.

WIRTUALNA WYCIECZKA: BIESZCZADZKA KOLEJKA – MAJDAN

RDLP

28-12-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)