Żywność drożeje, klient biednieje!

02-09-2010

SANOK. Chleb, cukier, mąka czy makaron to tylko nieliczne z produktów, których ceny w ostatnim czasie poszły w górę. Ale to nie koniec podwyżek cen. Kolejnej możemy się spodziewać, gdy wzrośnie podatek VAT.

Jak sytuacja z cenami wygląda w sanockich sklepach? Aby się przekonać, zajrzeliśmy do kilku z nich.
- Zazwyczaj kupuje artykuły spożywcze z najniższej półki, bo są najtańsze,  ale o dziwo nawet i te towary podrożały- mówi Jadwiga Pliszka, którą spotkaliśmy w jednym z sanockich supermarketów.
- Z tego co zauważyłam podrożał cukier, wędliny, chleb i ser. Może dla niektórych kilkadziesiąt groszy to nie jest dużo, ale dla mnie to wiele - dodaje.

Takich klientów jak Pani Jadwiga można spotkać wielu. Nie da się ukryć, że żywność podrożała.
Szczególnie wzrosły ceny nabiału (masła, serów, jogurtów), produktów pszennych, cukru i makaronów.
- Ceny pieczywa i nabiału wzrosły średnio o 30-40 gr - informuje Katarzyna Szaszowska, sprzedawczyni z supermarketu „Stokrotka”. Wyższe ceny można też zauważyć kupując wyroby czekoladowe – batoniki, czekolady i ciastka.

- Ceny produktów  są nieco wyższe. Owszem, jeśli klient trafi na promocję jakiegoś produktu to wiadomo, że zapłaci mniej albo tyle co przed podwyżką i nie dostrzeganie różnicy. Ogólnie jednak niektóre towary bardzo podrożały, zwłaszcza cukier, bo aż o 40 gr - stwierdza Joanna Adamiak z Frac Delikatesy.

Skąd takie ceny?
Za podwyżkę towarów mogą odpowiadać w większym czy mniejszym stopniu różne czynniki: wyższe ceny energii, koszty pracy, coraz częstsze spekulacje na rynkach, czy też powódź, jaka dotknęła w tym roku nasz kraj, a wskutek której wiele obszarów rolnych zostało zalanych. Za prostą przyczynę można też uznać sezonowy wzrost cen na rynku.

Jedno jest pewne – podrożało, oj podrożało!

Co i gdzie najtaniej?
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy tabelę produktów. Dzięki niej możecie łatwo i szybko porównać cenę tego samego produktu, ale sprzedawanego w różnych sklepach

Klaudia Twarda

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.