2 GRUDNIA: BWA Galeria Sanocka zaprasza: Sylwester Stabryła „Duzi chłopcy”

28-11-2011

SANOK. Tematem twórczości Sylwestra Stabryły są osobiste obrazy, które konstruują się w pewne serie. Głównym bohaterem jest przeważnie człowiek w intymnych sytuacjach, umieszczony w symbolice drobnych, prostych rzeczy dnia codziennego

, swych specyficznych pozach, gestach, układach, spojrzeniach. Jest to kreacja indywidualizmu pojedynczej, konkretnej osoby, z jej lękami, poczuciem wyobcowania, samotności i upływu czasu.

W najnowszym cyklu prac prezentowanym w BWA Galerii Sanockiej artysta pozostaje dalej przy tym temacie, inspiracją staje się mężczyzna/duży chłopiec. Jest to kilkanaście portretów bliższych lub dalszych znajomych Sylwestra zastygniętych w ustawionych pozach, niczym figury woskowe rodem z Muzeum Madame Tussaud.

Sportretowani duzi chłopcy wydają się być pochłonięci czynnościami, które są związane z ich codziennością. Swoich modeli artysta umieszcza na neutralnym tle, które umożliwiło skupienie uwagi na psychologicznym i emocjonalnym nasyceniu wizerunków. Sylwester skoncentrował uwagę na osobowości i wyjątkowości modela. Sterylne, wystylizowane do ostatniego szczegółu obrazy przedstawiają postacie uchwycone z elektryzującą bezpośredniością, intrygującym wyrazem twarzy, niekiedy z nutą ironii, z całą prawdą o sportretowanym. Ich niezwykłość polega na tym, że są tu wyjątkowi, a ich wyjątkowość, uchwycona z empatią przez wrażliwe oko i penetrujące malarstwo artysty porusza i zastanawia. W istocie portrety są humanistycznym, życzliwym, opisem indywidualności, ale nader wszystko są udaną próbą dostrzeżenia głębszych, ukrytych pod powierzchnią wyglądu, uczuć i emocji.

Czy umieszczeni na pracach mężczyźni są szczęśliwi? Tego nie wiemy, bez wątpienia są swobodni i uwolnieni od tradycyjnej roli wyznaczanej im przez społeczeństwo. Cały cykl dopełniają dwa obrazy, autoportret artysty i portret chłopca, konkretnego dziecka, ze znakiem zapytania, kim będzie, gdy się stanie „dużym chłopcem”.

Sylwester Piotr Stabryła - urodzony 1975r w Brzozowie. Studia – Katedra Sztuki Politechniki Radomskiej – 2002r. Dyplom z malarstwa- prof. A. Gieraga, aneks z grafiki – prof. K. Wyzner.

Kiedyś byliśmy chłopcami, teraz jesteśmy już duzi…
Wernisaż: 2 grudnia 2011 r. godzina 18.00
Wystawa trwa do 30 grudnia 2011 r.

ZAPRASZAMY!


BWA Galeria Sanocka
Rynek 14
38-500 Sanok
tel. 013 46 36 030

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.