Afrykańskie rytmy w dolinie Sanu

30-08-2011

TREPCZA/POWIAT SANOCKI. Do późnych godzin nocnych trwał wieczór misyjny, którego gospodarzami byli misjonarze Afryki o. Bogusław Żero i o. Otto Kato Asimwe. Ojcowie Biali przybyli do parafii w Trepczy, która kilka lat temu nawiązała kontakty z tym zgromadzeniem, aby tym razem przeprowadzić warsztaty afrykańskiego śpiewu i tańca liturgicznego.

 

Nie tylko dzieci, ale również starsi z wielkim zainteresowaniem włączali się w to niezwykłe muzykowanie. Plac przy Papieskiej Barce kolejny raz stał się świadkiem niecodziennego spotkania, gdyż widok czarnoskórego muzykanta oraz klaskających i tańczących na placu przy kościele do częstych nie należy. Dźwięk afrykańskich bębnów słyszany był w dużej odległości i majestatycznie wypełniał dolinę Sanu i Sanoczka, którego wody łączą tu swój dalszy bieg.

W niedzielę podczas Mszy św. w Trepczy i Międzybrodziu kaznodzieją był Ugandyjczyk o. Otto Kato Asimwe, zaś afrykańską oprawę muzyczną stworzyli młodzi uczestnicy obozu misyjnego w Bieszczadach. O. Bogusław Żero, rodem z Przemyśla pracujący obecnie w Burundii, dziękował dzieciom za ofiary zbierane podczas jasełek i kolędy misyjnej. Przekazane w formie pomocy szkolnych i słodyczy sprawiły wiele radości dzieciom uchodźców w pogrążonym konfliktami Kongo.

Na zdjęciu: Dzieci z zainteresowaniem przypatrywały się gościowi z Afryki

Osobliwość Czarnego Lądu, panujących tam zwyczajów i tradycji kazała wielu wykorzystać okazję i zaspokoić swą ciekawość u źródła. Misjonarze byli oblegani nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych. O. Otto z uśmiechem na ustach pozwalał na wspólne foto oraz cierpliwie wyszukiwał polskich słów, aby odpowiedzieć na zadawane pytania. Na zakończenie Mszy jej uczestnicy przekazali dary serc dla głodujących w Erytrei i Sudanie Południowym w ramach sierpniowej zbiórki organizowanej przez Caritas Polska.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.