Nordic Walking: Aktywnie na urlopie

09-06-2011

Z mgr Edytą Kędzierską, trenerem Międzynarodowej Federacji Nordic Walking INWA, dyrektorem Departamentu Sportu i Rekreacji Polskiej Federacji Nordic Walking, rozmawia Anna Zalech

Jak wypoczywać, aby wzmocnić swój organizm?
– Problemy zdrowotne, brak czasu dla siebie, brak czasu na ruch, przybywanie centymetrów w tali, zmęczenie i długotrwały stres w pracy to wszystko sygnalizuje, że należałoby w końcu pomyśleć o sobie, wygospodarować trochę czasu na poprawę samopoczucia psychicznego i fizycznego. Dlatego należy wykorzystać zbliżające się lato na wyhamowanie w tej codziennej gonitwie i wzmocnienie swojego organizmu.
Proponuję zbilansowane połączenie diety dostosowanej indywidualnie do każdej osoby, ćwiczeń fizycznych, zabiegów kosmetycznych, zarówno tych modelujących sylwetkę, jak i poprawiających urodę, oraz zajęć relaksacyjnych.
Podreperować organizm można, korzystając z zabiegów fizjoterapeutycznych oraz odpowiednio do stanu samopoczucia i zdrowia dobranymi masażami. Jest w czym wybierać: począwszy od masaży relaksacyjnych, poprzez specjalistyczne, aż po rehabilitacyjne. Bardzo dobra na wzmocnienie i zahartowanie organizmu jest kriokomora, czyli komora niskich temperatur, z której można korzystać również latem. Najpierw jest bardzo zimno, aż -120 st. C! Ale, o dziwo, nietrudno to znieść. Potem porcja ruchu dla pobudzenia krążenia. Efekt? Niezwykły przypływ energii i młodsza, jędrniejsza skóra. Kriokomora daje też wspaniałe rezultaty w leczeniu wielu schorzeń.

Jakie formy aktywności fizycznej szczególnie poleca Pani podczas letnich miesięcy?
– W okresie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz nieraz osiąga około 30 st. C, jedną z przyjemniejszych form na utrzymanie kondycji jest aquaaerobic w basenie, morzu lub jeziorze. Główną korzyścią takich zajęć jest komfortowa temperatura wody, która ochładza ciało, odciąża nasz kręgosłup, stawy, a przy tym delikatnie masuje. Alternatywą dla przeciwników wodnych kąpieli jest np. nordic walking. Niewysokie tętno spaceru z kijami nie jest takim obciążeniem dla układu krążenia. Na pewno ważnym elementem w upalne dni będzie odpowiedni strój sportowy. Należy skupić się na odzieży termoaktywnej, aby nasza skóra oddychała i nie nabawiała się niepotrzebnych obtarć.

Nordic walking ma trzy poziomy zaawansowania. Czym one różnią się między sobą?
– Te trzy poziomy zaawansowania dają każdemu możliwość indywidualnego dopasowania treningu, biorąc pod uwagę naszą kondycję, wagę ciała oraz ograniczenia wynikające z aktualnego stanu naszego zdrowia.
Poziom zdrowotny – to cztery kroki Basic NW zalecane dla osób początkujących, które mają ograniczenia ruchowe, a pod okiem instruktora mogą pracować nad swoją kondycją i zdrowiem oraz korygować błędy w technice chodzenia z kijkami. To idealny poziom dla osób, które nie uprawiały żadnej innej formy aktywności ruchowej lub miały dłuższą przerwę w ćwiczeniach. Również polecane są dla osób starszych, gdyż są to zajęcia na niższym poziomie intensywności spędzone w miły i przyjemny sposób. Zajęcia sprawiają, że czujemy przypływ energii, uwalniają ciało od bólu kręgosłupa i stawów oraz kształtują prawidłową postawę. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby uprawiać NW na poziomie zdrowotnym.
Poziom fitness – to pozostałe 6 kroków dla osób średnio zaawansowanych, które mają już opanowaną technikę chodzenia z kijkami i chcą czerpać dodatkowe korzyści związane z aktywnością ruchową, uruchamiając mięśnie wszystkich części ciała. Intensywny trening sprawia, że częstość skurczów serca wzrasta, a wraz z nim konsumpcja energii, przez co zwiększa się wydolność organizmu, przyspiesza metabolizm oraz modeluje sylwetka. Sprawia, że ciało jest sprawniejsze, mięśnie silniejsze i bardziej elastyczne, a my czujemy się lepiej we własnym ciele.
Poziom sport przeznaczony jest z kolei dla osób zaawansowanych, które bardzo szybko chodzą, wykorzystując pełną technikę nordic walking, a ich ciało jest przyzwyczajone do dużego i systematycznego wysiłku fizycznego. To poziom dla wytrenowanych sportowców, którzy pragną wyzwań w aktywności sportowej. Bardzo intensywny trening zwiększa wydolność naczyniowo-krążeniową, przyspiesza przemianę materii, zwiększa siłę mięśni całego ciała, rzeźbi sylwetkę. Oprócz technik chodzenia wykorzystujemy techniki biegania, różnorodnych skoków po zmiennym terenie wraz z kijkami. Systematyczny trening sprawia, że stajemy się wysportowani, naładowani energią, a dzięki dotlenieniu organizmu zwiększa się nasza zdolność koncentracji.

Co jeszcze jest godne polecenia spośród form aktywności fizycznej proponowanych przez ośrodki fitness?
– Polecam wszystkim wczasy sportowo-rekreacyjno-odchudzające, które niegdyś miałam przyjemność prowadzić. Wczasy rekreacyjne to przede wszystkim wiele korzyści naraz: odpoczynek od codzienności, nowe znajomości, smukła talia i jędrne ciało, a także odpoczynek od zanieczyszczonej wielkomiejskiej aglomeracji. Ruch i wysiłek to absolutna podstawa takich wczasów.
Proponuję wszystkim zajęcia na świeżym powietrzu z wykorzystaniem walorów pięknej pogody, poranny rozruch, który daje energię na cały dzień, kąpiele w morzu oraz jogging, a osobom lubiącym zajęcia w sali gimnastycznej proponuję różnorodne zajęcia fitnessowe.
Zwolennikom fitnessu proponuję zajęcia m.in. BODY & MIND – 3/4 Dance 3/4 Step, zarówno paniom, jak i panom. Są to przede wszystkim zajęcia łączące odprężenie, miękkość i lekkość ruchu z treningiem aerobowym ukierunkowanym typowo na „spalanie” tkanki tłuszczowej. Muzyka w takcie 3/4 oraz cała gama opracowanych specjalnie na potrzeby tej formy kroków podstawowych tworzą choreografie, które są oryginalne, pobudzają fantazję i pozwalają reagować wszystkimi zmysłami, pozostawiając uczestników na długo w pozytywnym nastroju. Godne zauważenia są również rodzinne wycieczki rowerowe poza miastem.
Na koniec wszystkim lubiącym tańczyć proponuję popularne zajęcia taneczne. Myślę, że każdy znajdzie taką aktywność ruchową, która będzie go w pełni satysfakcjonować.

Dziękuję za rozmowę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.