Policynja akcja „Pieszy”

15-12-2011

PODKARPACIE. Przez trzy dni, od środy do piątku, na podkarpackich drogach policjanci będą zwracać szczególną uwagę na pieszych. Panujące obecnie warunki atmosferyczne, wcześniej zapadający zmrok powodują, że piesi są bardziej narażeni na wypadki z ich udziałem.

Podczas trwania akcji funkcjonariusze będą przypominać pieszym i kierowcom pojazdów o przestrzeganiu przepisów o wzajemnych obowiązkach na drodze, szczególnie w rejonach przejść dla pieszych. Przyjrzą się temu, jak piesi zachowują się na drodze, gdyż najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi właśnie na oznakowanych przejściach, w rejonie skrzyżowania i przystanków. Główne błędy pieszych to wtargnięcie na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jezdnię zza pojazdu.

Nie bez powodu Policja zachęca do używania elementów odblaskowych. Noszenie odblasków sprawia, że po zmroku piesi i rowerzyści są lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy, kierowca dostrzeże ich znacznie wcześniej, może zmniejszyć prędkość i bezpiecznie ominąć. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

KWP

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.