Sanocki szlak „Śladami Rodu Beksińskich”

SANOK. 1 października 2011 roku nastąpiło uroczyste otwarcie ścieżki spacerowej „Śladami Rodu Beksińskich”. Szlak został wykonany z okazji jubileuszu 60-lecia Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku oraz 50-lecia Koła Przewodników przy Oddziale.

Nowy produkt turystyczny powstał w oparciu o pomysł autorski jednej z przewodniczek Koła Sabiny Pelc- Szuryn, której pomagała Ewelina Krauze.

Dzięki finansowej pomocy Urzędu Miasta, wiedzy historycznej i pomocy merytorycznej Muzeum Historycznego w Sanoku oraz w oparciu o materiały Archiwum Państwowego, powstał materiał, na podstawie którego wytyczono szlak.

Jest to forma podziękowania zasłużonej dla Sanoka rodzinie, która przez blisko 200 lat wpływała na rozwój gospodarczy, kulturowy, architektoniczny naszego miasta. Poznając dzieje Sanoka nie sposób nie doczytać historii powstania „Autosanu”, którego współzałożycielem był Mateusz Beksiński. Spacerując po mieście trudno nie ulec urokowi zabytków, na których wygląd miał wpływ architekt miejski Władysław Beksiński. Poprzez swoje prace Sanok rozsławił na całym świecie Zdzisław Beksiński.

 

 

Ścieżka spacerowa przebiega przez większość miejsc związanych z rodziną Beksińskich. Są to między innymi: zamek, plac św. Jana, Park Miejski, cmentarz- łącznie 10 punktów na terenie miasta i 11 tablic informacyjnych w formie „sztalug Beksińskiego”.

Obok podstawowych informacji o zwiedzanym obiekcie tablice zawierają fotokod, dzięki któremu możemy zobaczyć , przeczytać i usłyszeć więcej o rodzinie Beksińskich i Sanoku. Fotokody to usługa polegająca na prostym i szybkim dostępie do zakodowanych pod niewielkim czarno-białym obrazkiem treści multimedialnych przez telefon komórkowy.

Jest to pierwsza w naszym regionie i jedna z pierwszych tego typu mulimedialnych realizacji w Polsce.
Dodatkowo ścieżka dostępna jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej oraz w całości dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Z myślą o najmłodszych turystach oraz młodzieży ścieżka została wzbogacona w grę miejską „W poszukiwaniu Śladów Beksińskich” opracowaną przez Urszulę Małek z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku.

DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."