15 STYCZNIA: Polska Światłoczuła w Galerii Sanockiej BWA

05-01-2012

SANOK. BWA Galeria Sanocka zaprasza na kolejne spotkanie z „Polską Światłoczułą”. Tym razem proponujemy Państwu znakomity film dokumentalny „Argentyńska Lekcja” oraz spotkanie z reżyserem Wojciechem Staroniem.

Argentyńska Lekcja
Reżyseria WOJCIECH STAROŃ
Film dokumentalny, 56 minut; produkcja: Polska
Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Staroń – Film, Telewizja Polska 2011

W 1998 roku Wojciech Staroń nakręcił dokument Syberyjska lekcja – film o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, reżyser i jego bohaterka udają się do Argentyny. Dla ich synka będzie to nie tylko spotkanie z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki mały Janek wkracza w fascynujący świat zabaw, ale pozna także nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami.

„Znakomity dokument Wojciecha Staronia – laureat Krakowskiego Festiwalu Filmowego – powstał niejako przy okazji dwuletniego rodzinnego pobytu Staroniów w Argentynie: żona reżysera Małgorzata uczyła tam potomków naszych emigrantów języka polskiego. – Traktowali mnie jak kosmitę – wspominał reżyser, który z kamerą w ręku zaczął uwieczniać mieszkańców niewielkiej miejscowości Azara. Ale w „Argentyńskiej lekcji” najważniejsze okazuje się zupełnie inne zdziwienie”.

Wojciech Staroń
Operator i reżyser, fotograf. Autor zdjęć m.in. do filmów: El Premio, Jeszcze nie wieczór, Plac Zbawiciela, Mój Nikifor, oraz wielu filmów dokumentalnych. Absolwent PWSFTViT w Łodzi i członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Filmy Fabularne – wybrane tytuły:
Hel (2009)
Jeszcze nie wieczór (2008)
Niezawodny System (2007)
Plac Zbawiciela (2006)
Mój Nikifor (2004) (operator i reżyser drugiej ekipy)
Filmy Dokumentalne – wybrane tytuły:
Argentyńska lekcja (2010) (operator, reżyser)
Vodka (2010)
Sześć tygodni (2009)
Themerson&Themerson (2009)
Ifigenia (2008)
Rendez-vous (2007)
Tak (2007)
Paradise (2006)
Roszada (2005)
Na chwilę (2005) (operator, reżyser)
My American Family (2004)
El Misionero (2000)

NAGRODY (uzyskane za film Argentyńska Lekcja)
2011 – Kraków (Krakowski FF – Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny-Złoty Róg za film, który „od początku do końca zachowuje równowagę między formą i treścią. Opowiada o odmiennych kulturach, jednak przede wszystkim skupia się na pięknie przyjaźni rodzącej się pomiędzy małym chłopcem i dziewczynką. Jury uznało film za prawdziwe arcydzieło”
2011 - Kraków (Krakowski FF – Konkurs Krajowy)-Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich
2011 - Wojciech Staroń Kraków (Krakowski FF – Konkurs Krajowy)-Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej za najlepsze zdjęcia
2011 – Kraków (Krakowski FF – Konkurs Krajowy)-Nagroda Jury Studentów Miasta Krakowa za „twórcze i osobiste podejście do formuły filmu dokumentalnego oraz niespotykaną wrażliwość wizualną”
2011 - Wojciech Staroń Kraków (Krakowski FF – Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny-Nagroda Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego za zdjęcia w filmie dok.
2011 - Lipsk (MFF)-Srebrny Gołąb w Międzynarodowym Konkursie Dokumentów Pełnometrażowych
2011 - Mińsk (MFF „Listapad”)-Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
2011 - Wojciech Staroń Florencja (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Festival dei Popoli”)-Nagroda za reżyserię
2011 - Wojciech Staroń Bydgoszcz (do 1999 Toruń; 2000-2009 Łódź) (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Plus Camerimage”)-Wyróżnienie Specjalne w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych
2011 - Guangzhou (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych)-Grand Prix

BWA Galeria Sanocka
15 stycznia 2012
godz.: 18.00
wstęp: 2 pln

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.