Oblicza Franciszka Józefa I

SANOK. Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku zaprasza na wernisaż wystawy „Oblicza Franciszka Józefa I” poświęconej cesarsko-królewskiej propagandzie. Otwarcie wystawy odbędzie się  8 września br. (sobota) o godz. 15.

„[…] Dlaczego taki temat [wystawy]? Tak jak znawcy historii, obyczajów, antropolodzy kultury, literaci, nie mogą się nadziwić tzw. „fenomenowi Galicji”, tak do dziś powszechnie znany jest mit dobrego cesarza, Franciszka Józefa I. Dlaczego? Jaka była przyczyna takiej popularności tego władcy, w końcu reprezentanta jednego z trzech państw zaborczych? Trzeba tu wspomnieć o niezwykłych działaniach aparatu administracyjnego i propagandowego Monarchii, mających zjednoczyć ludy Monarchii wokół dynastii Habsburgów i osoby Najjaśniejszego Pana. Zamierzenia te odniosły skutek w sferze kultury powstaniem wyobrażenia Franciszka Józefa I – doskonałego monarchy, idealnego władcy, ojca narodów…” (fragm. artykułu Artura Pałasiewicza, organizatora corocznych, sanockich spotkań miłośników Austro-Węgier).

Wystawa czynna będzie do 28 września br. w godzinach pracy biblioteki.

DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."