Podsumowanie wizyty w Brukseli

14-05-2012

BRUKSELA. W dniach 6 maja – 10 maja na zaproszenie Elżbiety Łukacijewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego, do Brukseli przyjechali podkarpaccy przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Grup Producenckich, Kół Gospodyń Wiejskich oraz sołtysi.

Celem wyjazdu były konsultacje  w sprawie planowanej reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. Program obejmował spotkania z europosłami zasiadającymi w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI), możliwość przyjrzenia się pracom Komisji oraz wizytę w brukselskiej winnicy Domaine du Ryd’Argent stanowiącej doskonały przykład przedsiębiorstwa produkcyjnego, które odniosło sukces również przy pomocy unijnych funduszy.

Pierwszy dzień wizyty w stolicy Unii Europejskiej, w związku z późnym przyjazdem uczestników, rozpoczął się uroczystą kolacją inaugurującą pobyt zaproszonych gości, w brukselskiej restauracji Colmar.

Kolejny dzień pobytu otworzyło spotkanie z Panem Leszkiem Gasiem z działu komunikacji Parlamentu Europejskiego, który w trakcie krótkiej prelekcji przedstawił mechanizmy kierujące działalnością Parlamentu Europejskiego oraz instytucji unijnych. Kolejnym punktem spotkania była dyskusja z udziałem Posłów zasiadających w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jarosławem Kalinowskim, Czesławem Siekierskim oraz Elżbietą Łukacijewską, w trakcie której Goście z Podkarpacia przedstawili swoje najważniejsze oczekiwania dotyczące podkarpackiego rolnictwa w kontekście przyszłej nowej perspektywy finansowej 2014-2020 oraz mieli okazję zadać pytania dotyczące spraw i problemów nurtujących ich środowiska.

Na zakończenie pobytu w Parlamencie Europejskim wszyscy udali się do Parlamentarium, czyli Centrum dla Zwiedzających PE. Dzięki interaktywnym instalacjom zobaczyli Parlament Europejski z zupełnie innej perspektywy. Multimedialne przewodniki zabrały uczestników wizyty studyjnej w podróż przez historię integracji europejskiej. Parlamentarium wypełnione jest mnóstwem atrakcji, poczynając od tunelu głosów przedstawiającego wszystkie języki Europy po wirtualny udział w pracach posłów, w ogromnej sali imitującej salę plenarną.

Trzeci dzień pobytu w Brukseli rozpoczęła wizyta w belgijskiej winnicy Domaine du Ryd’Argent. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzić linię produkcyjną oraz winnice znajdujące się na terenie ośrodka, a także zdegustować sześć rodzajów win, stanowiących sztandarowy produkt przedsiębiorstwa. Następnie, grupa udała się na zwiedzanie centrum Brukseli oraz Atomium zlokalizowanego w dzielnicy Laeken, na przedmieściach stolicy. Podsumowanie wyjazdu stanowiła kolacja pożegnalna z udziałem Poseł Łukacijewskiej, po której uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną do Polski.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.