W sanockim szpitalu powstała Pracownia Radiologii Zabiegowej (FILM)

09-04-2013

SANOK / PODKARPACIE. W sanockim szpitalu powstała Pracownia Radiologii Zabiegowej. Można w niej wykonywać zabiegi związane z udrożnianiem czy też poszerzaniem żył i tętnic.
- Choroby, które leczone są w takiej pracowni mają głównie związek z miażdżycą

wyjaśnia dr n. med. Wojciech Skibiński, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej.

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO

Zabiegi w Pracowni Radiologi Zabiegowej często wykonywane są też u ludzi młodych. Palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, otyłość to wszystko prowadzi do zwężania się żył i tętnic. Dotychczas w Sanoku takie zabiegi wykonywano w pracowni hemodynamiki.

- Według moich obliczeń możemy tu wykonać około 1000 zabiegów rocznie. W tej chwili nie pozwala na to kontrakt. Mamy jednak nadzieję, ze to się zmieni – dodaje ordynator.

Obecnie kontrakt szpitala, a konkretnie Oddziału Chirurgii Naczyniowej z Funduszem Zdrowia podpisany jest na około 3 mln zł. Zabieg tętniaka aorty to koszt około 65 tys zł. Średni zabieg wewnątrznaczyniowy to wydatek rzędu 10 tys zł. Jest więc nadzieja, że po otwarciu pracowni uda się dyrekcji wynegocjować wyższy kontrakt na leczenie tą metodą.
- Zapotrzebowanie jest ogromne. Ta część Polski różni się od reszty kraju. Tutaj chorych z poważnymi chorobami tętnic jest więcej niż w innych częściach Polski. Przez całe lata tego typu zabiegi nie były tutaj wykonywane. Nie każdy mógł pojechać do Lublina, Warszawy czy Rzeszowa po to aby taki zabieg sobie zrobić. Na szczęście tę różnice systematycznie staramy się niwelować – podkreśla W. Skibiński.

Koszt adaptacji pomieszczeń szpitala oraz zakup sprzętu wyniósł 3,5 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z zaciągniętego przez szpital kredytu. Otwarcie nowej pracowni prawdopodobnie jeszcze w kwietniu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.