Archeolodzy odkryli w Pakoszówce cmentarzysko Wandalów. Groby są bogato wyposażone w broń, biżuterię i przedmioty codziennego użytku (FILM, ZDJĘCIA)

26-07-2017

PAKOSZÓWKA / GM. SANOK. Dzięki Tomaszowi Podolakowi, pochodzącemu ze Srogowa Górnego miłośnikowi historii, archeolodzy natrafili na wyjątkowe cmentarzysko z przełomu II i III wieku naszej ery. Badacze od 2011 roku informacje o nim trzymali w ukryciu, by nie zostało spenetrowane przez poszukiwaczy skarbów. To dopiero drugie odkryte cmentarzysko Wandalów w całej strefie podkarpackiej.

Dorota Mękarska

Cmentarzysko pochodzi z czasów wpływów rzymskich. Archeolodzy w trakcie trzech sezonów wykopaliskowych natrafili na 10 pochówków, w większości mężczyzn, bogato wyposażonych. Znaleziska to broń, przedmioty codziennego użytku i biżuteria.

Nie spodziewaliśmy się, że będą w takiej ilości – podkreśla Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku .
Cmentarzysko związane jest przypuszczalnie z migracją Wandalów w czasie wojen markomańskich (II wiek n.e), czyli konfliktu zbrojnego między Cesarstwem Rzymskim a plemionami germańskimi.

Wandalowie żyli na ziemiach polskich ponad sześć wieków

Wandalowie znani są głównie ze zdobycia Rzymu w 455 r. n.e, ale plemiona wandalskie przybyły na tereny dzisiejszej Polski dużo wcześniej, bo na przełomie III i II w. p.n.e. Zamieszkiwali południową i zachodnią część Wielkopolski, Kujawy, Dolny Śląsk, Świętokrzyskie, Małopolskę i dzisiejsze Podkarpacie. Znana jest ich nekropolia w Prusieku, którą rozpoczęto badać archeologicznie ponad 10 lat temu.

Na ziemiach dzisiejszej Polski Wandalowie żyli przez ponad sześć wieków. Byli ludem odpowiadającym tzw. kulturze przeworskiej. W czasie wędrówki ludów część plemion wandalskich idąc na południe zasiedlała właśnie tereny południowo- wschodniej Polski.

Jedno cmentarzysko, dwie osady

Ciała zmarłych palili na stosach. Prochy składano do grobów wraz z uzbrojeniem i wartościowymi przedmiotami. Te pochówki nazywa się ciałopalnymi.

Takie groby mają zazwyczaj dwie podstawowe formy. Jedna to grób popielnicowy, gdzie do zdobionego naczynia wkładano szczątki zmarłego razem z jego wyposażeniem. Jeżeli był to wojownik to często były to części jego broni, czyli tarcza i mecz lub ulubiona broń barbarzyńców, włócznia i oszczep. Drugą formą był grób jamowy, gdzie ciało wkładano do worków organicznych, czy skrzyneczek – tłumaczy Jan Bulas z Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prawdopodobnie cmentarzysko związane było z jedną z dwóch pobliskich osad. Pierwsza mieściła się w okolicy dzisiejszego Srogowa Górnego, druga w rejonie wsi Pakoszówka. Dzisiaj trudno wskazać do której osady cmentarzysko należało.

To nie była uboga ludność – o jej mieszkańcach mówi Piotr Kotowicz.

Świadczą o tym znaleziska, wśród których są trzy przypuszczalnie rzymskie miecze. Trudno dzisiaj stwierdzić, jak broń trafiła w ręce wandalskich wojowników, gdyż w Rzymie istniał zakaz handlu bronią z barbarzyńcami. Nie mniej jednak ich obecność na cmentarzysku świadczy o kontaktach pomiędzy Wandalami a Cesarstwem Rzymskim.

Miecze są niezwykle ciekawe – podkreśla Piotr Kotowicz. – W czasie lub przed rytuałem pogrzebowym zostały intencjonalnie zniszczone. Są pogięte i nie mają swojej formy pierwotnej.

1

Miecz rzymski pogięty w rytuale pogrzebowym

Niektóre groty włóczni mają również zgięte czubki.

Jak zaznacza archeolog, badacze w różny sposób interpretują te zachowania pogrzebowe. Niektórzy uważają, że zniszczenie broni miało zapobiegać szkodzeniu żyjącym, inni interpretują to jako przypieczętowanie własności broni, która po śmierci właściciela nie mogła należeć do innego wojownika, a jeszcze inni twierdzą, że dzięki temu zabiegowi broń miała szybciej dostać się w zaświaty.

To jest cecha charakterystyczna dla całej kultury przeworskiej i dotyczy szczególnie przedmiotów bojowych.

Unikatowy złoty wisiorek

Wśród zabytków są również umba, czyli środkowe okucia tracz, chroniące dłonie wojowników, groty włóczni i oszczepów, fibule, czyli zapinki do szat, a także biżuteria.

5

Złoty wisiorek odnaleziony w jednym z grobów

Jednym z najciekawszych znalezisk jest złoty wisiorek, który stanowi całkowity unikat na ziemiach polskich i w Europie – zaznacza Jan Bulas. – To pierwszy zabytek tego typu i niezwykle cenny dla nas.

foto: materiały MH Sanok

Komentarzy: 89 do “Archeolodzy odkryli w Pakoszówce cmentarzysko Wandalów. Groby są bogato wyposażone w broń, biżuterię i przedmioty codziennego użytku (FILM, ZDJĘCIA)”

 1. rettyu pisze:

  Wandale z Pakoszówki. Brzmi nieźle.

  • Anic pisze:

   Oj, tak! Wandale w Pakoszówce w dalszym ciągu dobrze się mają. Mimo upływu wieków ciągle BARDZO aktywni, szczególnie w okolicy przystanków autobusowych.

 2. zak pisze:

  znalezisko jest na Górze Wroczeń, mieszkając w Lalinie często za dzieciaka wbiegaliśmy na górę, ma 500m npm

 3. Anonim pisze:

  Po co to rozglaszac? Podsanockie ‚wandale’ rzuca sie na skarby w nocy – po ciemku zlodzieje najlepiej sie bawia!

 4. Gt wladze pisze:

  Spoko pilnujemy dzien i w noc

 5. J-23 pisze:

  Ja widziałem kilkudziesięciu żywych wandalów pod sądem.

 6. @Grzesiek pisze:

  Czy to oznacz, że ich DNA jest z nami;-)?

 7. Stary ubek pisze:

  Pisze się wandali :P

 8. Wowa pisze:

  Pozostało 841 dni do końca kadencji pisu. Dość niszczenia państwa.

 9. Rurek pisze:

  Wandalowie to naród słowiański nie germański.Gdy Słowianie mieli wielkie państwo sięgające od dzisiejszej Lubeki w Niemczech do Indii i Chin to ich Rzeszy jeszcze nie było nawet w planach.Nasza historia nie zaczęła sie od ksiecia Mieszka tylko dużo dużo wcześniej.Historia Niewygodna dla Niemiec od czasow Karola Wielkiego gdy zaczeli grabić nasze ziemie.Polecam Kroniki Wincentego Kadłubka…i jeszcze na Forum jest artykuł o Słowiańskich genach w Europie i Azji.

 10. Rurek pisze:

  Wandalowie nigdy nie byli plemionami germańskimi!!!

 11. Rurek pisze:

  Ród genetyczny R1a zgodnie z obecnym stanem wiedzy wykształcił się prawdopodobnie na Bliskim Wschodzie. Wówczas to rozdzielił się z innym, pokrewnym rodem R1b. Po rozdzieleniu oba rody trafiły do Europy. To tu gałęzie potomne R1a zaczęły tworzyć wielkie prehistoryczne kultury materialne i wchłaniać miejscową ludność o innych haplogrupach (głównie I1 oraz I2). To tu dzięki rolnictwu ludność tego rodu zaczęła rozrastać się demograficznie. To tu udomowiono konia i stąd dzięki konnemu transportowi zaczęto podbijać odległe, nawet azjatyckie terytoria. To ród R1a przyniósł do Azji znane dawne kultury materialne będące kontynuacjami kultur europejskich oraz swój europejski język, z którego potem wykształciły się języki aryjskie w Azji i języki słowiańskie w Europie, zwane dziś wspólną nazwą języków indoeuropejskich. W niektórych przypadkach odłamy tego rodu mieszały się z innymi rodami genetycznymi tworząc nowe grupy językowe (np. germańską i bałtycką) i tym samym nowe etnosy. Czasem europejska ludność R1a łączyła się z kobietami azjatyckimi tracąc swój ojcowski język (np. Kirgizi, Ujgurzy). Innym razem ulegali asymilacji i także tracili swój język (np. Słowianie panońscy, połabscy, tyrolscy czy bawarscy). To potomkowie rodu R1a podbili Iran, Indie i stworzyli na tamtejszych ziemiach potężne organizmy państwowe. W Europie zamieszkiwali ogromne obszary i tworzyli potężne plemiona Scytów, Sarmatów czy Wandalów, zwane potem wspólną nazwą Słowian. Istnieją także dość zasadne koncepcje, że ród R1a miał znaczący wpływ na tworzenie się cywilizacji helleńskich czy nawet etruskiej. Czas pokaże czy te koncepcje ostatecznie się potwierdzą. Według genetyków i licznych przedstawicieli innych dziedzin nauki, w Europie Środkowej ród R1a jest obecny od tysięcy lat. Peter Underhill twierdzi, że nawet od ponad 11.000 lat. [2] To głównie ten ród wraz z wchłoniętymi innymi, mniej licznymi ludami o innych haplogrupach, tworzył m.in. kulturę ceramiki sznurowej, kulturę łużycką czy kulturę przeworską oraz wielbarską. Dlatego nie powinno dziś dziwić to, że potomkowie tego rodu – Słowianie, zajmują większą część Europy. Zajmowali ją bowiem również w odległych czasach.

 12. Rurek pisze:

  Niemcy już tyle wieków kłamią i manipulują Narodem Polskim.Kim był Gall anonim?No właśnie wysłannikiem Cesarstwa rzymskiego czyli Niemców.Kazali napisać mu sfałszowaną historię Polski wiec napisał ale że wstyd mu było za to co napisał więc się pod tym dziełem nie podpisał.Prusacy też kłamali.Chodzi o to że Niemcy rościli sobie prawo do naszych ziem że niby oni pierwsi na nich byli…KŁAMALI I KŁAMIĄ DO DZIŚ.

  • Anonim pisze:

   Pełna zgoda, że Niemcy kłamią, jednak Gall Anonim kłamca nie był. To co opisał (zresztą nie sam) było zleceniodawcy potrzebne i wówczas było poprawne politycznie. Lechia się chwiała pod sprawnymi posunięciami cesarstwa rzymskiego (nie niemieckiego (!)- nigdy takiego nie było). Już w kilku historycznych publikacjach (przedrozbiorowych) spotkałem się z datą 550 jako data wyodrębnienia że Słowiańszczyzny państwa polskiego – koresponduje to z upadkiem państwa Wandalów w Kartaginie! Pozdrawiam!

   • Rurek pisze:

    Kłamią do dzis….Polskie Obozy Zagłady…to też prawda histortczna Teodorze????

   • Teodor pisze:

    Rurek, a w jakiej książce historycznej obecnie mamy coś o polskich obozach? Bo to, że ktoś coś głupiego walnie to jak z pierdołami o starożytnych Słowianach – czasem ktoś głupi mówi czy pisze głupoty

   • Rurek pisze:

    Niemiecka prawda wyglada tak…
    Kłamstwo powtarzane po tysiąckroć stanie się prawdą.Kto narzucił nam myślenie że przed wiekami w starożytności na naszych ziemiach nic nie było?Tylko ludy germańskie były???Kto???Nazywamy sie Polakami po Lechu pierwszym władcy.PoLach czyli Polak.Juliusz Cezar wydał za Polskiego króla swoją córkę Julię.Też kłamstwo?

   • Teodor pisze:

    Oczywiście, że to bajki. Akurat źródeł rzymskich mamy pod dostatkiem i ani wzmianki o lechitach :P
    Po Rzymianach mamy setki miast, dziesiątki tysięcy mniejszych miejscowości, dziesiątki tysięcy kilometrów drug, miliony numizmatów i setki milionów innych zabytków. A po lechitach nic :P Taaaa, wielkie musiało być imperium :D

 13. Rurek pisze:

  NIECH AUTOR TEGO REPORTAŻU MI ODPOWIE NA JAKIEJ PODSTAWIE,NA PODSTAWIE JAKICH BADAŃ NAPISAŁ ŻE WANDALOWIE TO NARÓD GERMAŃSKI.ZROBIONO BADANIA DNA I WYSZŁA HAPLOGRUPA R1b???JEŚLI TAK TO PRZEPRASZAM ALE JESLI NIE TO PO CO BZDURY POWIELANE OD WIEKÓW POWTARZAĆ???

  • Anonim pisze:

   Pewnie dostanie kasę na wykopaliska ale musi przekłamac historie!!!!

  • Coca pisze:

   Badania DNA na podstawie spalonych kości. Gdzieś ty debilu nauki pobierał:)

  • Piotr Perunowit pisze:

   R1b to haplogrupa tzw. celtycka – nie germańska. Nie ma haplogrupy niemieckiej czy germańskiej. Niemcy to mieszanina R1b, R1a, I1, i I2, a teraz odkąd pojawili się „nowi Niemcy” to już Bóg raczy wiedzieć czego tam nie ma. Germania za to, to termin geograficzny, a nie etniczny.

 14. tomasz pisze:

  a jak by tak każdy z nas sobie w dupie pogrzebał ciekawe co by tam było :)

 15. Laguna pisze:

  ” groby są wyposażone ” co za analfabeta to pisał?

 16. Teodor pisze:

  A – genetyka nie wpływa na samookreślenie się grup etnicznych. Ten co twierdzi, że po DNA rozpoznaje sie Słowian czy Germanów to debil. To, że mamy tu geny ludności osiadłej od tysiącleci nie znaczy, że to byli Słowianie. To jak z Celtami. Narzucili swoją kulturę i język na olbrzymich terenach i ludność po wiekach uważała sięza Celtów. Rzymianie narzucili swoją i ludność np Afryki północnej uważała sięza Rzymian. Słowianie wchodzą na nasze ziemie w VI wieku i po czasie wchłaniają pozostałości innych grup, które następnie uważają się za Słowian. To nie stoi w sprzeczności z tym, że ich przodkowie byli Germanami (Gotami, Wandalami itd) czy przedstawicielami kultury łużyckiej – a jak Ci się określali to nie mamy pojęcia.
  B- jak ktoś jest nieukiem, to niech się nie chwali. Rozwój Państwa Polan jest znany już od długiego czasu i nawet 50 lat temu nikt nie twierdził, że jego historia zaczyna się od Mieszka
  C – Polska to kształtuje się w jedenastym wieku młotki, bo mamy tak to państwo patriarchalne dynastii piastowskiej. Ale takie pojęcia pewnie nie są Wam znane. Gimbusy….

  • Rurek pisze:

   Polecam Kroniki Wincentego Kadłubka,Kronika Polska biskupa Prokosza…Powielasz niemieckie kłamstwo utrwalane szczególnie przez zaborców pruskich że Państwo Polskie(Lechickie)zaczęło sie od dynastii Piastów.Kopiec Kraka wznieśli poddani dla księcia mało znaczacego grodu czy dla władcy wielkiego państwa???

   • Teodor pisze:

    Poproszę publikacje naukowe popierające Twoje zdanie :)
    Prokosz to fałszywka XVIII wieczna – poproszę opracowanie naukowe, które potwierdza autentyczność.
    Jak wierzysz w kadłubka, to i w smoki i walki z Aleksandrem Wielkim, a to już nadaje się do leczenia. Może jakieś jeszcze duchy, wąpierze czy inne licho :P
    Kopiec Kraka jest zapewne przedpiastowski – u podstawy znaleziska z VII wieku. A kopce większe wznoszono w epoce brązu dla lokalnych „książąt”. Żadne wyzwanie jak chodzi o usypanie góry ziemi.
    Ile dziecko masz lat, że wiedzę tylko z internetów czerpiesz? Do książek i na wykopaliska archeologiczne dupę rusz sprzed kompa

   • Rurek pisze:

    Skoro Prokosz to fałszywka to dlaczego na Kolumnie Zygmunta III Wazy jest napisane że jest 44 królem Polski???Też fałszywka???

   • Teodor pisze:

    44 królem, ale Szwecji…. to wiedza z podstawówki. Kiedyś w 4 klasie się przerabiało historię Polski wstępnie :)

  • saro pisze:

   Taa, cyt.” Słowianie wchodzą na nasze ziemie w VI wieku i po czasie wchłaniają pozostałości innych grup”.
   A w między czasie popełnili tak niegodny czyn jak morskie oblężenie Konstantynopola w Vw. Ot, tak se podłubali kilkaset okrętów a później je spalili i wrócili nazad w bagna Prypeci i pochowali się na drzewach.
   Do czasów Maksymiliana I Rzymianie mianem Germanie określali ludy żyjące pomiędzy Renem a Uralem. Dopiero Maksymilian zaczął konkretnie nazywać Germanami Teutonów i inne skundlone celtycko-nordyjsko-słowiańskie plemiona.
   A swoją drogą jak Słowianie zaczęli już złazić z tych drzew i zajmowali obecne ziemie zamieszkałe przecież przez „germanów” to ci tak odstąpili je bez walki i tak sobie poszli. Przecież podobno tak dzielnie gromili Rzymian a tu uciekli z płaczem i w samych gaciach.
   Coś to się kupy nie trzyma.

   • Teodor pisze:

    Germanów wymienia Posejdonios, a po nim Cezar i dalej wielu innych. Stepy nadczarnomorskie miały różne miana, m.in Scytia czy Sarmacja. O uralu to średnia świadomość była.
    Żadni Słowianie nie oblegali w V w ne Konstantynopola. Proszę publikację na taki fakt :)
    Jaki Maksymilian? Jakiś twój krewny czy co? Takie pierdoły jak twoje nie często się zdarzają.
    Jak nie znasz historii, to nie wiesz co to wędrówka ludów. Poczytaj i wróć wtedy do dyskusji z dorosłymi.

   • jol pisze:

    Teodor miast szczekać czytaj książki i szersze opracowania historyczne, walisz teksty z internetu.
    Słowianie wraz z wieloma innymi oblegiwali Konstantynopol

    vide:
    Jerzy z Pizydii (Jerzy Pizydes, Georgios Pizydes) żył w VII wieku, urodzony przed 600, zmarł między 631 a 634 rokiem. Był greckim poetą i posłańcem patriarchy Konstantynopola Sergiusza I przy cesarzu Herakliuszu. W latach 622-623 wziął udział w wyprawie cesarza przeciw Persom. Uchodzi za twórcę wersyfikacji dwunastozgłoskowej. W swych utworach opiewał zwycięstwa nad Persami i odzyskanie relikwii Krzyża Świętego (poematy O wyprawie cesarza Herakliusza na Persów, O oblężeniu dokonanym przez barbarzyńców i o ich klęsce). Po 630 roku pisał poezje moralizatorskie i teologiczne (Przeciw bezbożnemu Sewerowi z Antiochii, O świętym zmartwychwstaniu Chrystusa Boga), a także epigramaty o żywotach świętych. Wydał również poetycką parafrazę pod tytułem Opis 6 dni stworzenia. Z utworów Jerzego z Pizydii czerpali Teofanes, Jan Tzetzes oraz autor Księgi Suda.

    Jerzy Pizydes urodził się w Pizydii, w południowo-wschodniej Azji Mniejszej. Był związany z dworem cesarza Herakliusza w Konstantynopolu. Należał również do kręgu przyjaciół patriarchy Sergiusza. Był jednym z 12 diakonów świątyni Hagia Sophia, pełnił urzędy skeuofylaksa, odpowiedzialnego za skarbiec i liturgię oraz chartofylaksa, sprawującego pieczę nad zbiorami archiwalnymi świątyni. Uczestniczył w pierwszej wyprawie wojennej Herakliusza na Persów w 622 roku, prawdopodobnie w roli piewcy spodziewanych przyszłych sukcesów cesarza. Przebywał w Konstantynopolu podczas groźnego oblężenia stolicy Cesarstwa przez połączone siły Awarów, Persów i Słowian w 626 r. Twórczość poetycka Pizydesa znalazła wyraz w poematach historycznych, filozoficzno-religijnych i w epigramach[1].

   • Teodor pisze:

    Umiesz czytać? Było o V w. W VI nikt nie kwestionuje

  • Piotr Perunowit pisze:

   Teodorze kto nauczył Cię mówić i od kogo nasiąkłeś właśnie tą, a nie inną kulturą? Czy przypadkiem nie od rodziców? Genetyka pomaga – chociaż nie determinuje w 100% kultury jaką reprezentował posiadacz badanej próbki. Po DNA nie rozróżnisz Słowian od Germanów – bo Słowianie zamieszkując tereny Germanii sami byli Germanami. To tak jakby próbować na podstawie DNA rozdzielić Słowian od Mazowszan.
   Z punktem B akurat bym polemizował. Państwo Polan swoją historię zaczyna właśnie od Mieszka. Wcześniej była to wspólnota rodowa Piastów, a struktury państwa w średniowiecznym rozumieniu pojawiły się wraz z zachodnimi wzorcami. Punkt C to jakiś bełkot o patriarchacie, z którego wynika, że używasz słowa, którego znaczenia chyba nie do końca pojmujesz.

 17. Teodor pisze:

  I czekam na info, skąd mamy tyle próbek DNA by stwierdzić jednoznacznie jego dominację na tym terenie – poproszę o nazwy stanowisk, gdzie je pobrali :)

 18. a pisze:

  6 wieków u nas hmmm to można napisać że nasi Rzym wykończyli :):)::)

  • Anonim pisze:

   To nie byli nasi, no chyba że jesteś Wandalem :P

   • a pisze:

    przez 6 wieków na pewno trochę genów na tym terenie zostawili :)

   • XII Wojewodów pisze:

    Oczywiście, że jestem Wandalem jak zresztą pozostali Lechici. W Kronikach Kwadlinburskich jest wzmianka o śmieci Mieszka 1go, ze umarł Misico dux wandalorum… Wandalowie. Alanie, Swebowie , Harulowie, Silingowie itd nigdzie nie wyparowałi- żyli i żyją wciąż na terenach Polski Czech, Rusi… Aha – za czasów rzymskich Germanią nazywano krainę geograficzna nie kraj czy państwo!! Stąd wiele nieporozumień i faszystowskie kłamstwa. Niemcy to starożytni Teutoni!!!

 19. Gt wladze pisze:

  Wojny ze szwabami mamy wiec w genach!!

 20. Anonim pisze:

  Chyba domowe, bo Wandalowie to też Germanie :P

 21. Rurek pisze:

  Nieco młodsze próbki kopalnego Y-DNA o haplogrupie pochodnej R1a spotyka się na terenie Niemiec oraz Szwecji. Szczątki należały do ludności kultury ceramiki sznurowej: Tiefbrunn (2750 r. p.n.e., Niemcy), Bergrheinfeld(2650 r. p.n.e., Niemcy), Eulau(2600 r. p.n.e., Niemcy), Esperstedt (2473 – 2348 r. p.n.e., Niemcy) i Viby (2550 r. p.n.e., Szwecja). [4][5] Zatem haplogrupę R1a1a1 będącą gałęzią synowską R1a spokojnie można utożsamiać z ludnością kultury ceramiki sznurowej, co zresztą genetycy powszechnie czynią. Jedną próbkę kopalnego Y-DNA o haplogrupie R1a1a1 znaleziono również na terenie Polski – stanowisko Łęki Małe (2150 r. p.n.e., woj. wielkopolskie). [5]

  • Teodor pisze:

   Ile tysięcy próbek przebadano, by były to wyniki miarodajne?

   • Rurek pisze:

    A ile tysiecy próbek przebadali Niemcy żeby stwierdzić ze Wandalowie byli germanami,że kultura łużycka jest germańska???

  • Teodor pisze:

   Zero, bo DNA nie stwierdza germańskości :P Wandalowie akurat odznaczyli się w historii i wiemy, że to germanie z grupy wschodniogermańskiej, jak Goci. I nikt chyba od lat 30tych już nie twierdzi nic o germańskości czy słowiańskości kultury łuzyckiej. Ktoś tu nie ma podstawowej wiedzy….

   • Rurek pisze:

    Jakie tereny zajmowali germanie wschodni???Przez kogo napisanej historii???

   • Teodor pisze:

    „Najdawniejsze dzieje ziem polskich” proponuję. Jak nawet tego nie czytałeś, to zadajesz pytania jak dziecko z podstawówki… obecnej, bo kiedyś w podstawówce osoby z zainteresowaniami historycznymi wiedziały już więcej. W skrócie wielbark i przeworska.

   • RUREK cdn... pisze:

    Cały czas opierasz się na niemieckich badaniach (czyt.Kłamstwach)

   • Teodor pisze:

    jesteś przygłupem, bo to polska publikacja oparta o polskie badania – nawet nie sprawdziłeś.

   • jol pisze:

    zarzucasz prof. Kostrzewskiemu, Mańczakowi, czy wielu innym naukowcom brak wiedzy i profesjonalizmu Teodor ? to ciekawe bo nie tylko Manczak zaorał Godłowskiego, ale zagraniczni eksperci w tym Marco Aline znany paleolingwista również, można tu podać co namniej kilkadziesiąt nazwisk i publikacji – ale TY i tak wiesz SWOJE – no nie ?
    jesteś ukierunkowany co widać, słychać i czuć niestety

   • Teodor pisze:

    Matołku, to zacytuj jeszcze starsze wyniki, to jeszcze ciekawiej będzie. Spec z dupy…. Pójdź na studia zamiast pisać pierdoły. Tłumaczenie czegoś, co jest oczywiste dla archeologa jest męczące, jak z drugiej strony jest ktoś bez żadnego wykształcenia w temacie

  • pp pisze:

   co to ma do rzeczy? Przecież r1a także współtworzyło etnos germański, do dziś w Skandynawii jest 20-30% r1a1, a u Germanów Wschodnich ten procent był zapewne jeszcze wyższy. Co nie zmienia faktu że Norwegowie czy Szwedzi mówią językami germańskimi, podobnie jak po germańsku mówili Goci czy Wandalowie.

 22. Rurek pisze:

  W miejscowości Halberstadt-Sonntagsfeld (Niemcy) odkryto jeden szkielet, którego próbka zawierała haplogrupę pochodną R1a datowaną na lata 1113 – 1021 p.n.e. [4] Natomiast w jaskini Lichtenstein w Harzu (Niemcy) odkryto dwa szkielety z próbkami potomnymi R1a datowanymi na około 1000 r. p.n.e. [6] W tym miejscu warto wspomnieć, iż niemiecki językoznawca Harald Haarmann twierdzi w swojej świeżo opublikowanej w 2016 r. książce „Auf den Spuren der Indoeuropäer” (pol. Na szlaku Indoeuropejczyków), że średniowieczni słowiańscy Lucice(Wieleci) są potomkami Słowian, którzy pomiędzy 1350 r. p.n.e., a 400 r. p.n.e. tworzyli wspomnianą kulturę łużycką.

  • Teodor pisze:

   Dziecko, a w której książce łużyczanie alfabetem łacińskim napisali o sobie, że są Słowianami? :P Skąd wiesz jak się określali? Nikt nie wie, więc wyjaw nam źródło wiedzy. Oświeć nas :) I wyjaśnij co ma genetyka do kultury archeologicznej, do samookreślenia się populacji i jej języka?
   Czekam na publikacje naukowe potwierdzające twoje teorie

  • Coca pisze:

   Umyj się i uczesz, napiszę Ci powoli i wyraźnie, możesz wydymac jeża od tyłu.

 23. Jarek pisze:

  Autor twierdzi że Wandalowie byli plemieniem Germańskim tylko zapomniał dopisać że Rzymianie ziemie Słowiańskie nazywali Germanią a Słowian zwali Germanami. Słowianie przez kilka wieków walczyli z Cesarstwem i w końcu je roznieśli a na spustoszone ziemie w dzisiejszych zachodnich Niemczech przybyli Skandynawowie którzy to wymieszali się z nielicznymi Celtami i Słowianami i tak powstały Niemcy. Niemcy w XV wieku zaczęli nazywać siebie Germanami bo znaleźli Rzymskie zapiski mówiące że tereny Niemieć to Germania. Od XV do dziś Niemcy żyją w nieświadomości i iluzji, dumni są z tego że są Germanami co w rzeczywistości znaczy że są Słowianami. Wandalowie są naszymi przodkami. Byli częścią Imperium Lechii. Część Wandalów po upadku Rzymu udała się do Afryki północnej i tam ząłożyli Państwo. Do dziś pośród zamkowych ruin w Libii stoi pomnik Lechity na koniu.

  • SiLzAFM pisze:

   Rurek ma rację
   Teodor troluje albo jest niemcem
   Czołem Wielkiej Lechii

  • RUREK pisze:

   Polska jest krajem starożytnym. Udowadnia to rzymski cesarz Tyberiusz Klaudiusz i wykuty na jego polecenie napis w twardym marmurze, który możemy dziś oglądać na własne oczy w Museo del Lapidario w mieście Urbino koło San Marino we Włoszech.

   Napis na marmurowej płycie nagrobnej dotyczy

   naszego króla Awiłło Leszka IV,

   który urodził się w 54 r. p.n.e.,

   a zmarł około 34 r. n.e.

   Bardzo długo zarządzał Lechią – prawie 60 lat: od 25 r. p.n.e. aż do około 34 r. n.e.).

   Król Awiłło Leszek IV był synem króla Lechii Lecha III Ariowita (Ariowista) i królowej Julii Caesaris Maior, starszej siostry samego Juliusza Cezara, który ofiarował jej w małżeńskim posagu Bawarię wraz z Vindelicum zwanym Miastem Lecha (dziś Augsburg). Od swego męża Lecha III Ariowita Julia Caesaris Maior w prezencie ślubnym otrzymała zaś część Imperium Lechitów – Serbię.

   Ślub króla Imperium Lechitów z siostrą samego cesarza Imperium Rzymskiego był bardzo inteligentną formą zawarcia traktatu pokojowego pomiędzy największymi mocami na ówczesnej planecie.

  • pp pisze:

   Oczywiście :D byli plemieniem słowiańskim z władcami o tak słowiańskich imionach jak Gunderyk, Genzeryk, Hilderyk czy Guntamund :D Ciekawe dlaczego Prokopiusz z Cezarei który daje pierwszy pewny opis Słowian i który jednocześnie Wandalów znał doskonale bo był adiutantem Belizariusza w okresie gdy ten Wandalów ostatecznie wykańczał, nie zauważa NAJMNIEJSZEGO podobieństwa Słowian do Wandalów, wręcz przeciwnie, Słowianie są dla niego całkowicie obcym, nowym ludem.
   ps. a teraz wyobraź sobie co myśli sobie np. Niemiec gdy czyta brednie pisane przez Polaków o „słowiańskich” Wandalach. Jeśli masz słabą wyobraźnie to ci podpowiem, myśli sobie „te polaczki (celowo małą literą) to tak zakompleksiały, nic nie znaczący naród, bez żadnej historii i osiągnięć, że nawet przodków musi kraść i przypisuje sobie za przodków GERMAŃSKICH Wandalów. Ależ my Germanie jesteśmy wspaniali, wszyscy chcą od nas pochodzić” Smutne, ale prawdziwe.

   • horus2 pisze:

    „Słowiańscy Wandalowie” to akurat nowość. Mniej więcej od stu lat to Polacy czytali pseudonaukowe brednie pisane przez Niemców o germańskości ziem polskich.
    Najwidoczniej trudno im było pogodzić się z faktem, że wywodzą się od nic nie znaczących germańskich dzikusów, więc musieli ukraść polskim sąsiadom ich łużyckie i przeworskie dziedzictwo kulturowe.

   • horus2 pisze:

    Jeszcze raz, żeby było jasne:
    Mniej więcej od stu lat to Polacy czytali pseudonaukowe brednie, pisane przez Niemców, o germańskości ziem polskich.
    Najwidoczniej trudno było Niemcom pogodzić się z faktem, że wywodzą się od nic nie znaczących germańskich dzikusów, bez żadnych osiągnięć, więc postanowili ukraść Słowianom i Polakom ich łużyckie i przeworskie dziedzictwo kulturowe.

 24. RUREK cdn... pisze:

  culturaitalia.it/opencms/museid/viewItem.jsp?language=it&id=oai%3Aculturaitalia.it%3Amuseiditalia-work_92778
  LINK DO MUZEUM

 25. RUREK cdn... pisze:

  Biblijny dowód na istnienie starożytnego wielkiego Imperium Lechitów: Księga Sędziów 15, 9.

  • RUREK cdn... pisze:

   national-geographic.pl/galeria/to-odkrycie-pomoze-rozwiazac-zagadke-z-biblii-odnaleziono-cmenta/to-odkrycie-pomoze-rozwiazac-zagadke-z-biblii-odnaleziono-cmen-2

   • RUREK cdn... pisze:

    W linku tym chodzi żeby zobaczyć w którym wieku Filistyni najechali ziemię dzisiejszego Izraela.

 26. RUREK cdn... pisze:

  Za panowania Juliusza Cezara słowo „Germania” oznaczało „sąsiada” lub „brata”, a nie jak dzisiaj „Niemca”,

 27. KiK pisze:

  Zobaczcie u Białczyńskiego co Bramin mówi o haplogrupie r1a… a Teodora vel Goebelsa olejcie eheh

 28. horus pisze:

  W artykule są przekłamania:
  1. Wandalowie nie zajmowali obszarów kultury przeworskiej i wymienionych w artykule regionów Polski.
  Zgodnie z przekazem Pliniusza, Pawła Diakona i Jordanesa, Wandalowie zamieszkiwali tereny nad Bałtykiem – północne Połabie i Pomorze oraz część Wielkopolski.
  2. Wandalowie nie przebywali w Polsce 6 wieków.
  Pierwsza wzmianka o Wandalach nad Bałtykiem pochodzi z I w. n.e. a już w II w. n.e. Wandalowie przenieśli się do Siedmiogrodu. Oznacza to, że w północno-zachodniej części Polski mogli przebywać przez niecałe 2 wieki.

  • Teodor pisze:

   Na jakiej publikacji bazujesz? Bo jakoś dziwnie to brzmi?

   • horus pisze:

    A co konkretnie brzmi dziwnie?
    Źródła pisane (Tacyt, Ptolemeusz) nie pozostawiają złudzeń co do tego, że obszar kultury przeworskiej zamieszkiwali Lugiowie.

   • Teodor pisze:

    Na tym polega praca historyka, że konfrontuje różne źródła. Nie ma wątpliwości, że tereny kultury przeworskiej zamieszkiwali Wandalowie, pokaż mi publikację to obalającą proszę :)
    A co do lugiów, to nie wiadomo do końca jakie plemiona wchodziły w ten związek plemienny.

 29. horus2 pisze:

  K. Paczesny „Lugiowie i Wandalowie a ziemie polskie w starożytności”

  Teraz ja poproszę o źródła pisane wspominające Wandalów na obszarze kultury przeworskiej.

  Nie wiem czy sobie podyskutujemy, bo nagle moderator zaczął blokować moje wiadomości…
  Może bardziej niż wyzwisk boi się rzeczowej dyskusji na temat źródeł historycznych.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.