Powstanie nowoczesny zakład karny w Sanoku? Trwają starania, ale lekko nie będzie

18-05-2017

SANOK / PODKARPACIE. Trwają starania, by w Sanoku powstał nowy zakład karny w ramach programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020. Gdyby ta inwestycja otrzymała zielone światło, to z centrum zniknąłby Areszt Śledczy, natomiast nowy zakład znalazłby miejsce na obrzeżach miasta.

W ramach programu w Polsce ma być wybudowanych 5-6 jednostek penitencjarnych. Zlikwidowane zostaną też lub przekształcone mniejsze więzienia i areszty, z których wiele powstało jeszcze w XIX wieku.

W kwietniu przyjechał na Podkarpacie dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński. Odwiedził również nasze miasto. Razem z posłem Piotrem Uruskim oraz dyrektorem okręgowym Służby Więziennej w Rzeszowie płk. Markiem Grabkiem wizytował Areszt Śledczy w Sanoku.

Głównym celem spotkania było omówienie udziału sanockiej jednostki w rządowym programie „Praca dla więźniów”, który wdrażany jest przez rząd. Przedstawiono podjęte działania mające na celu zwiększenie zatrudnienia osadzonych poza terenem jednostki oraz zatrudnienia nieodpłatnego na terenie jednostki. W chwili obecnej nieco ponad 50 % skazanych zatrudnionych jest głównie na miejscu.

areszt2

Trwają starania, by w Sanoku powstał nowy zakład karny. Gdyby ta inwestycja otrzymała zielone światło, to z centrum zniknąłby Areszt Śledczy, natomiast nowy zakład znalazłby miejsce na obrzeżach miasta.

Wizytacja związana była również z realizacją programu modernizacji Służby Więziennej. Poseł Uruski zabiega, by to w naszym mieście powstał nowoczesny zakład karny na 700-1000 osadzonych. Dzięki tej inwestycji powstałyby nowe miejsca pracy, a skazani uzyskaliby większą możliwość zatrudnienia. Nowy zakład powstałby ewentualnie na działce komunalnej na ul. Stróżowskiej.

Poseł Piotr Uruski przestrzega jednak przed przedwczesnym triumfalizmem, bo wiele samorządów ubiega się o taką inwestycję.

Decyzji jeszcze nie ma. Trwają dopiero rozmowy – podkreśla.
Naprawdę zabiegamy o to usilnie, ale konkurencja jest bardzo duża.

Komentarzy: 58 do “Powstanie nowoczesny zakład karny w Sanoku? Trwają starania, ale lekko nie będzie”

 1. rządy PiS pisze:

  Uratowali Autosan, budują basen, uratowali wierchy, jednostka obrony terytorialnej, obwodnica, łącznik do obwodnicy , drogi w Sanoku . Jak to dobrze że mamy posła z Sanoka, w końcu idą inwestycje

  • do rzady PiS pisze:

   w powiecie oddali 2,5 mln złotych z rezerwy premiera na szpital to też jest nieudolność PiS

   • Zdziwiony pisze:

    Tereny pod inwestycje to chyba są miasta? Zdaje się, że burmistrz żeby zaciągnąć taką inwestycję to musiał się postarać?

   • Dobra wiadomość dla przedsiębiorców pisze:

    Zakład Karny to super szansa dla Sanoka. Budowa a potem obsługa. Burmistrz obiecywał miejsca pracy. Oby się udało!

   • Trep pisze:

    Słyszałem, że jak Pan Generał z Panem Posłem i Pułkownikiem był w Sanoku to dużo czasu spędził na rozmowach z Panem Burmistrzem.

   • Dorota pisze:

    No to czyje te starania trwają?

   • Jurek pisze:

    Jakie wierchy, jaki basen jaką jednostka obrony terytorialnej, obwodnica, łącznik do obwodnicy , drogi w Sanoku. Przestań pisać bzdury, bo każdy radny i pozostała szlachta też się pod tym podpiszą.

  • a co bedzie z Aresztem Śledczym w Sanoku pisze:

   nada będzie w centrum mista czy powstanie tam hotel?

  • Lepiej zajac sie mostem pisze:

   Lepiej zając się budowa mostu w Sanoku w ciągu obwodnicy niż sciąganiem 1000 przestępców do SANOKA!!!!!

   Za spokojnie żyje się w tym mieście czy za mało lokalnych przestepcow??!!!!!

   • Klawiszowiec pisze:

    Takie więzienie to dużo nowych miejsc pracy w Sanoku. Brawo Panie Pióro!

   • t33 pisze:

    Tak, tak, kilkadziesiąt (może i ponad sto) miejsc pracy dla klawiszy i ok. tysiąca potencjalnych tanich robotników na lokalny rynek. Kto na tym dobrze wyjdzie?

   • Robotnik pisze:

    A co to zakład otwarty ma być?

   • Tutu pisze:

    Do pracy w SW też mogą dostać się Sanoczanie. Zwłaszcza jak w mieście będzie duży ZK.

   • t33 do robotnik pisze:

    „… nowe miejsca pracy, a skazani uzyskaliby większą możliwość zatrudnienia.” – czytaj ze zrozumieniem.

  • taki jeden pisze:

   Drogi w Sanoku?????????????
   Drogi to ludzie słomą utykają.

   • Bidon pisze:

    Dokładnie!! Jakie drogi w Sanoku????

   • Kot pisze:

    Gdyby nie zaniedbania wielu ostatnich lat wystarczyłoby tylko na bieżąco po zimie naprawić ubytki. A tak, trzeba budować, remontować i naprawiać na raz.

   • I tak jest lepiej pisze:

    Pióro to widać przynajmniej że coś robi

  • super! pisze:

   Budować budować a będzie kogo powsadzać choćby całe PO,że nie wspomne o KODziesmrodzie. PSL już odsiaduje ,ale nie wszyscy.

  • Romuald pisze:

   No i spełnia się czarny sen krytykantów! Pióro spełnia obietnice. Ruszyły zapowiadane inwestycje. A ZK to kilkadziesiąt miejsc pracy!

  • zet pisze:

   Dobrze by było wielu osadzonych będzie z partii rządzącej.

 2. Wacław pisze:

  Panie pośle co będzie z SOSW w Sanoku. Bo powiat od lat pozoruje że coś robi. W nowej szkole nr 5 remonty w starej było remontów bez liku a teraz stoi pusta.

  • Pytanie pisze:

   Panie starosto Krawczyk co Pan zrobił dla SOSW już 3 kadencje jest Pan starostą. Remontowaliście szkolę nr 5 potem ją zlikwidowaliście i przenieśliście do Budowlanki.

   Teraz szkoła nr 5 stoi pusta i wyremontowana!

   Teraz remontujecie Budowlankę a SOSW jak stało tak stoi w ruinie i zagrzybieniu a dzieci się tam uczą!

 3. Rodzic pisze:

  Przyszły czasy, że szkoły się sypią, drogi mają dziury do Afryki, przedszkoli brakuje,a szpital będzie zatrudniał felczerów.
  Dobrze , że przynajmniej jeden godny lokal dla nas będzie :)

 4. Ale Ppmysl pisze:

  No świetny pomysł – żeby w okolicy 3 szkol jeszcze więzienie postawić…..

  Wszystko upada w Sanoku tylko więzienia będą kwitły…. – Więzienie powinno być gdzieś w okolicy kamieniołomu żeby do pracy mieli blisko więźniowie a nie w centrum miasta – rzeczywiście z tym ze jak Sanok się rozrośnie trochę to za chwile znowu się okaże ze olbrzymie więzienie prawie w centrum…

  • Abca pisze:

   Dobra wiadomość-zamiast krzaków będzie nowy areszt i powstaną nowe miejsca pracy.Miasto zyska nowe podatki.U

  • Abca pisze:

   Dobra wiadomość-zamiast krzaków będzie nowy areszt i powstaną nowe miejsca pracy.Miasto zyska nowe podatki.

  • ktoś pisze:

   Super pomysł, popieram, powinni ciężko pracować, oczywiście za darmo, na swoje utrzymywanie. W kamieniołomie, albo wszystkie nieuzytki kosic, ale zwykłą kosa. Więzienie, to ma być kara, a nie odpoczynek

 5. krik pisze:

  no co to za pomysł, w mieście, nie przepraszam bo Sanok się tak wyludnił, że trzeba napisać w miasteczku propozycja więzienia na 1000 skazańców i to na jednym z większych osiedli. I do zakład tego nowoczesny !!!! może jeszcze wi – FI, laptopy i siłownie z najdroższym sprzętem, a zapomniałam dodać łóżka wodne, sauna i prywatny basenik, a jak władza zabiega o SOSW?, co z DOMEM SAMOTNEJ MATKI?, gdzie inwestycje drogowe? gdzie nowe miejsca pracy dla młodych? gdzie promocja start upów? gdzie mieszkania komunalne dla biednych rodzin? miasto umiera !!!! o godz 18.00 zero żywego ducha na ulicach – trzeba jakiegoś magnesu by to wszystko zaczęło żyć, trzeba promocji, inwestycji !!!!!!

 6. Bidon pisze:

  Oczywiście ulubione słowo pana posła :Staramy się. Na razie niewiele z tych starań wynika. Autosan to był chwyt rządu na zdobycie głosów, nic więcej.A Pan poseł to się tylko stara. Obwodnica to poprzedni rząd, przypominam tylko. Basen -dyrektor Mosir, a i tak wyjścia nie miał, bo chociaż jedna obietnice wyborcza musieli spełnić. Kompletnie dalej nic się nie dzieje, niczym nie różnicie się od poprzedniej ekipy, tyle tylko że częściej pozujecie do zdjęć z różnymi szychami.

  • & Bidon pisze:

   Platfuski lapy precz od obwodnicy-8lat waszych nierzadow i kasy nie daliscie.Autosan uratował PIS ,wyscie w kampanii wyborczej oszukali załogę ,obiecywali pomoc i w poniedziałek po głosowaniu okazało się ,że podpisy sa lipne.Dyrektor sam basenów nie wywalczył,a to ,że jest on ,a nie poprzedni doktor dyrektor to tez czyjas intuicja.Tym obecny burmistrz się wyróżnia, ze buduje drogi ,a nie zielony rynek czy parking dla maluchów i połów komputerów

   • Bidon pisze:

    Nie jestem platformersem. Drażni mnie tylko opowiadanie, że coś się zrobiło, bo w tym przypadku nic się nie zrobiło jeszcze.

 7. Lopez pisze:

  Uważam że tak naprawdę jedynym namacalnym na razie skutecznym działaniem pana posła jest rozdanie flag w Niebieszczanach. Reszta to tylko starania i podpinanie się pod innych. Wystarczy sprawdzić jego aktywnośc w sejmie.

  • Anonim pisze:

   @lopez

   Co dla kraju i dla regionu robi tlusta dama s-po-d Cisnej?????

   Sprawdz jej „aktywnosc” w brukselskich butikach!!!

   • Lopez pisze:

    O,typowe odbijanie piłeczki. Ja nie pytam o damę, tylko o posła Uruskiego. Poza tym jeszcze nic w tej materii nie zrobiono, a już się chwala

 8. Andrzej pisze:

  Jak widać malkontentów nie brakuje.
  Wyniesienie więzienia z centrum miasta ma wiele zalet jak choćby argument tego mistrza inteligencji co napisał że wiezienie powstanie w obrębie szkół (sic!) na końcu Strozowskiej na terenach na których nikt domu nie wybuduje (bliskość terenów wysypiska śmieci). Obecne wiezienie znajduje się w centrum miasta co zdaje się mistrzowi nie przeszkadza. Pewnie jest z totalnej opozycji.
  Jedna rzecz mnie martwi. Aby nie utrudniać życia mieszkańców (zwiększony ruch na skrzyżowaniu Strozowskiej z Lipinskiego ) konieczne zdaje się połączenie Strozowskiej z obwodnicą po wybudowaniu więzienia.

  • Ale Ppmysl pisze:

   Nie przekręcaj moich słów Andrzej – jak najbardziej popieram likwidacje więzienia z centrum miasta – można znacznie lepiej wykorzystać ta przestrzeń . Jestem jednak przeciwny ściągani 1000 przestępców do Sanoka.
   Nie zapomnijcie ze do wiezieni z reguły nie trafiają porządni obywatele tylko przestępcy – złodzieje, gwałciciele, pedofile, mordercy
   Pamiętajcie tez ze taki wiezieni nie siedzi tylko w zamknięci ale kiedyś zwykle opuszcza – „zresocjalizowany” albo i nie- więzienie, a czasem tez zdarza się tez ze ucieknie.

   Jak myślicie gdzie taki wiezieni po opuszczeniu więzienia skieruje pierwsze kroki – może pójdzie zabawić się na wolności , ruszy w miasto, a może będzie potrzebował tez pieniędzy na zabawę….

   Jest wwiezienie w Uhercach jest w Łupkowie – kamieniołomy niedaleko tam w Bieszczadach niech się resocjalizują nie w mieście miedzy szkołami i mieszkańcami!!

   SPRZECIW DLA SCIAGANIA PRZESTEPCOW DO SANOKA!!!

   • Andrzej pisze:

    Więc wybuduj na swój koszt więzienie i przeniesiemy je żebyś był zadowolony. Jest okazja by skorzystać i zagospodarować teren w centrum i na Stróżowskiej a ty zaczynasz kręcić nosem.

    W Uhercach powiedzą nie chcemy wieźniów, w Łupkowie powiedzą nie chcemy więźniów, w Rzeszowie powiedzą nie chcemy więźniów więc będziemy ich trzymać u Ciebie w domu bo ty nie potrafisz przyjąć do wiadomości, że nikt nam pieniędzy za darmo nie da na twoje fanaberie. Trzeba się cieszyć, bo takie więzienie z prawdziwego zdarzenia będzie lepiej zabezpieczone niż to w centrum miasta, a i zwolni się fantastyczna działka, na której także zyska nasze miasto. Więc przestań rozsiewać propagandę o gwałcicielach itp. bo ich także należy gdzieś przetrzymywać, a gdy nikt się nie zgodzi na budowę to będą chodzić na wolności.

    Podsumowując. Wolę więzienie na końcu Stróżowskiej na 1000 więźniów niż więzienie w centrum miasta na 200. I jest to ogromna szansa na pozbycie się tego strupa z centrum z początku poprzedniego wieku.

 9. @Andrzej pisze:

  Zgadzam się,ale zjazd do Strozowskiej przerabial poprzedni burmistrz i kupił inwestor wtedy stadion.Pewnej grupie na posadzie wszystko przeszkadza,tylko dac im pieniądze ,a powstaną nowe „zielone rynki”

 10. Anonim pisze:

  Pan posel pewnie na dyrektora zk sie szykuje

 11. Gość pisze:

  Jest praca dla więźniów w passie bo tam ludzie i tak jak więźniowie pracują. Z miesiąca na miesiąc coraz gorzej. Już nawet żeby iść oddać krew trzeba mieć pozwolenie od szefostwa.

 12. jozef22@wp.pl pisze:

  no qrwa zamiast coś dla miasta to dla wykolejeńców-dobra zmiana no nie

  • Ankh pisze:

   Widać że nie ogarniasz jakie zalety ma duży zk dla miasta. Praca dostawcy obsługa itp. A wszystko do tego na koszt państwa.

   • Ale Ppmysl pisze:

    Tak – ale ludzie dajecie się manipulować – a ja jeszcze dodam ze może to świetny sposób na wyludnianie się Sanoka – przecież więźniowie jak spodoba im się Sanok to może będą chcieli się osiedlać w Sanoku, a jak trafia się gwałciciele to może i przyrost naturalny wzrośnie w Sanoku…

 13. Obiektywny pisze:

  Za rządów Pis to tylko kryminały budują żeby każdego wsadzić do pierdla. Tak samo w sprawie ukraińców lepiej upowcowi dać zarobić niż własnemu rodakowi, przykre to ale prawdziwe. Firmy stąd uciekają bo podatki są z kosmosu i taka jest prawda. Ale 500+ jest więc dożywotnio teraz Pis bd rządził w naszym kraju i to jest najgorsze. Nie pozdrawiam wyborców Pisu i Po-Nowoczesnej.

 14. Ale inwestycji w Sanoku a za PO kicha pisze:

  Boli ich teraz i wypisuja…

 15. Do Bidon - obwodnica to PO ha ha -8 lat budowali i nie zdazyli taj jak z Autosanem pisze:

  Nie badz śmieszny

 16. Prorok pisze:

  Przyda się po wyborach, oj przyda się…

 17. Kongo pisze:

  Kluczem do tego artykułu jest pytajnik w tytule… „Powstanie?” A nie „powstanie!”

 18. antek pisze:

  CI CO ZABIEGAJĄ PEWNIE CHCĄ TAM ZAMIESZKAĆ W KOŃCU TRZEBA WSZYSTKIEGO SPRÓBOWAĆ CO NIE

 19. Krystyna pisze:

  Brawo Sanok,nowoczesny zakład karny to podstawa praw człowieka, ciekawe jak się to ma do Szkoły dla dzieci niepełnosprawnych. gratulacje panie Uruski.

  • detoX pisze:

   Dołączam, ups DOŁANCZAM się do „pozdrowień” dla tego cośmy go wybrali, aby dzielnie służył partii

 20. Krystyna pisze:

  A jak już wybudują ten nowoczesny ośrodek to proponuje Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy przenieść do Aresztu Śledczego.No i problem chorych dzieci się rozwiąże, nareszcie godne warunki.

 21. Krystyna pisze:

  Pan Uruski wizytował SOSW w Sanoku ale nie zobaczył Zielonego Światełka w tunelu.

 22. ha ha ha pisze:

  i tak wybierzecie i Koniecznego, i Krawczyka i tych wszystkich starych dziadów co są od lat i nic nie potrafią zrobić….

  ha ha ha!!!!

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.