REKLAMA
REKLAMA

GRH „SAN” na obchodach Święta Niepodległości w Warszawie

WARSZAWA. W dniu 11 listopada 2010 r. reprezentacja GRH „SAN” – na zaproszenie zaprzyjaźnionego SH Cytadela, miała zaszczyt uczestniczyć w centralnych obchodach Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Zwieńczeniem obchodów, była defilada pododdziałów wojskowych i rekonstrukcyjnych w mundurach historycznych przed Panem Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i zaproszonymi gośćmi.

Członkowie Stowarzyszenia mieli okazję wcielić się w role polskich żołnierzy z Batalionu Stołecznego – jednostki utworzonej 11 marca 1936 r. i pełniącej w okresie międzywojennym funkcje reprezentacyjne w Garnizonie Warszawskim. W skład Batalionu wchodzili wyróżniający się strzelcy wybierani z jednostek poszczególnych Okręgów Korpusów – tworząc 8-miesięczne zmiany. W sumie do wybuchu wojny oddział ten wystawił 7 takich zmian, m.in. Legionową, Górską, Kujawsko-Pomorską, Krakowsko-Śląską i inne.

– Uczestnictwo w tym pięknym i podniosłym Święcie pozwoliło zdobyć nam nowe doświadczenia i na trwałe zapisze się w naszej pamięci – zgodnie podkreślają członkowie GRH „SAN”.

Wspomnieć należy także bardzo ciepłe przyjęcie Warszawiaków, licznie zgromadzonych na trasie defilady, wyrażające się gromkimi brawami dla uczestników. Były one najlepszą nagrodą jaka mogła spotkać uczestników w tym szczególnym dniu.

Łukasz Płoszaj
Łukasz Solon
Piotr Kita


3:56-4:12 min. maszeruje rekonstruowany Batalion Stołeczny

13-11-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)