SANOK. Zakończyło się III Sanockie Lato Podwórkowe. Finał, podsumowujący akcję, miał miejsce 26 sierpnia na Błoniach.
Realizowany od 3 lat przez Miasto Sanok program Sanockie Lato Podwórkowe, ma na celu zapewnienie dzieciakom spędzającym wakacje w domach, rozrywek i zabaw pod opieką tzw. wychowawców podwórkowych. Działania te prowadzone są w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sanoku.
Program zrodził się jako sposób na rozwiązanie problemów, które przysparzały dzieci i młodzież spędzające czas wolny na ulicy, nudzące się. Przez całe wakacje specjalnie przeszkoleni wychowawcy prowadzili (trzy razy w tygodniu po 2 godziny) zajęcia dla dzieci i młodzieży na terenie 9 sanockich dzielnic. Organizowali zajęcia na wolnym powietrzu dla grupy zgłaszających się tam dzieci.
Program każdego podwórka był oryginalny i niepowtarzalny. Wychowawcy mieli do dyspozycji: sprzęt sportowy, rekreacyjny, wykorzystywany przy grach zręcznościowych i taktycznych. Organizowali zabawy ruchowe, rozgrywki, zmagania, konkursy, podczas których dzieci uczyły się zasad fair play i szacunku dla środowiska. Zajęcia cieszyły się ogromną popularnością, a dzieciaki chętnie brały udział w zabawach. Niektóre z nich miały naprawdę ciekawe nazwy, np.: „Rozszyfrowalnia”, „Workowo”, „Rekiny i płotki”, „Kim dotykowe”, „BIGbajkolandia”, „Takarazuka”, „Slalom ślepców”, „Podwórkowe zoo”.
W pierwszych latach istnienia programu sporo było starszych dzieci i młodzieży, więcej chłopców niż dziewczynek. W tym roku obniżyła się średnia wieku uczęszczających na zajęcia i zdecydowanie przeważały dziewczynki.
Program zakończył się wspólnym finałem, w którym wzięło udział ponad 150 uczestników Podwórkowego Lata. Zaprezentowano dokonania wszystkich podwórek. Odbył się turniej drużyn podwórkowych z nagrodami. Były pokazy rycerskie, a każdy chciał przewieźć się samochodem i motorem Straży Granicznej oraz samochodem Straży Miejskiej.
Źródło: UM Sanok
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz