REKLAMA
REKLAMA

Kłokoczka południowa upiększy miasto

SANOK. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, Urząd Miasta Sanoka pozyskał 100 sztuk rocznych sadzonek kłokoczki południowej. Sadzonki te upiększą otoczenie sanockich placówek oświatowych i kulturalnych, ozdobią również sanockie tereny zielone.

Kłokoczka to roślina chroniona, która w naturalnych warunkach już prawie w Polsce nie występuje, z wyjątkiem Podkarpacia i Małopolski, gdzie istnieje ciepły i sprzyjający klimat. Jeśli można ją oglądać to głównie w rezerwatach lub kolekcjach ogrodniczych. Sadzonki przekazane Sanokowi są pokłosiem projektu „Kłokoczka południowa roślinnym symbolem współpracy polskich i słowackich regionów nadgranicznych”, którego inicjatorem jest wielbiciel tej rośliny Roman Jurek – nadleśniczy z Ustrzyk Dolnych.
– Celem tej akcji jest przywrócenie gatunku kłokoczki nie tylko w miejscach naturalnych, ale także na najbliższych nam terenach zielonych, przy szkołach, placówkach kultury. Dzięki temu, że uczniowie sadzą tę roślinę przy swoich szkołach, kształtujemy w nich wrażliwość ekologiczną – mówi Piotr Kutiak, ogrodnik miejski rzędu Miasta Sanoka.

Kłokoczka południowa jest krzewem przypominającym pokrojem leszczynę. Osiąga od 2 do 4 m wysokości, jednakże w dużym ocienieniu nawet stare okazy nie przekraczają 1,5 m.  Kwitnie od maja do czerwca, posiada bardzo dekoracyjne kwiatostany przypominające winne grona. Jej dekoracyjne owoce,  w formie 2-3 komorowych torebek posiadają w od 2 do 6 twardych nasion, które „kłokoczą” na wietrze. Była uważana przez Celtów i Słowian za święty krzew. Sadzono ją na kurhanach wodzów.

Z kłokoczką wiąże się wiele zabobonów oraz zwyczajów ludowych. Jej kłokoczące nasiona miały odpędzać złe duchy i przynosić szczęście osadzie. Pędy rośliny używane były przez  ludność do wyrobu m.in. krzyżyków, lufek do palenia papierosów, fajek, piszczałek. W klasztorze w Przeworsku po dziś dzień z nasion kłokoczki wyrabia się różańce. Z tychże nasion tłoczono również olej, używany do celów spożywczych oraz oświetlenia.

UM Sanok

22-10-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)