Mimo mniejszej liczby turystów, sanocki skansen nadal cieszy się dużą popularnością…
SANOK. Jak wynika z danych prowadzonych przez Muzeum Budownictwa Ludowego, liczba turystów odwiedzających obiekt jest obecnie mniejsza niż w ubiegłym roku. Mimo to, jak zapewniają pracownicy skansenu nie ma powodów do obaw.
W tym roku od stycznia do lipca skansen odwiedziło o 25% mniej turystów niż w poprzednim.
– Niższa frekwencja w porównaniu do ubiegłego roku nie oznacza, że turystom nie podoba w naszym skansenie – stwierdza Hubert Ossadnik, kustosz i kierownik Działu Oświatowo-Promocyjnego skansenu.
– W naszej ocenie jest to związane z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim z ogólną promocją regionu. Jeżeli np. w Bieszczadach ruch jest mniejszy to wiadomo, że u nas będzie podobnie. Warto wspomnieć, że duży wpływ na frekwencję miały powodzie, które dotknęły Podkarpacie w maju i czerwcu. Wiele wycieczek, a także indywidualnych turystów odwołało więc swoje wizyty. Gdyby nie zaistniała sytuacja, to liczba turystów byłaby porównywalna z rokiem ubiegłym, w którym to frekwencja była rekordowa, nie porównywalna z żadnym innym – dodaje.
Mimo niższej frekwencji Muzeum Budownictwa Ludowego w dalszym ciągu należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów skansenów, nie tylko w Polsce, ale i Europie. W ciągu roku sanocki skansen odwiedza od 80 do 100 tys. turystów. Największy odsetek zwiedzających stanowią indywidualni turyści (aż 49% wszystkich zwiedzających). Przybywa też bardzo dużo osób z zagranicy, najwięcej z Francji i Niemiec, ale też z innych krajów, takich jak: Wielka Brytania, USA, Ukraina, a nawet Malta i Kanada.
Tak duża liczba turystów wymaga też odpowiednio przeszkolonej kadry przewodników.
– W skansenie pracuje ok. 90 przewodników. Im większy ruch turystyczny tym przewodników potrzeba więcej. Warto zaznaczyć, że aby zostać naszym przewodnikiem wystarczy być w pierwszej klasie szkoły średniej. Po ukończonych 2-miesięcznych kursach (teoretycznych i praktycznych) śmiało można już oprowadzać po naszym obiekcie – tłumaczy Hubert Ossadnik.
Co nowego w skansenie?
Obecnie w Muzeum Budownictwa Ludowego trwają prace nad centrum galicyjskiego miasteczka. Jak informuje kustosz wszystko odbywa się w ramach projektu „Galicyjski rynek – budowa sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku”. Ogółem ma powstać 26 drewnianych budynków, których rozmieszczenie stanowić będzie typowy układ galicyjskiego miasteczka z końca XIX w. i początku XX w. Każdy z obiektów zostanie wyposażony w odpowiednie sprzęty, urządzenia, meble, a więc wszystko to co odzwierciedli pełny obraz życia, pracy i wypoczynku społeczności miasteczka.
Już teraz powstało 23 obiekty, a jeszcze 3 czekają do realizacji. W całości miasteczko gotowe ma być do czerwca 2011 r.
Klaudia Twarda
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz