REKLAMA
REKLAMA

PHOTOCOPYPAINTING – przyciągnął tłumy

SANOK. Wystawa PHOTOCOPYPAINTING w ciekawy sposób ukazuje możliwości jakie fotografia daje malarstwu. Obrazy można obejrzeć w Galerii BWA do 10 grudnia 2010. Podczas wystawy prezentowane są dzieła m.in. Tomasza Bielaka, Sławomira Tomala i Tomka Mistaka.

5 listopada odbył się wernisaż wystawy PHOTOCOPYPAINTING. Wystawa ta, przeczy twierdzeniom, że wykorzystanie fotografii w malarstwie jest nieuprawnione, a zaprezentowane dzieła są tego najlepszym przykładem

Wystawa ma na celu ukazać różnorodne formy wykorzystania fotografii we współczesnym procesie tworzenia obrazu. – Pomysł stworzenia takiej wystawy powstał przed rokiem w Lublinie, obrazy wystawia 15 twórców z różnych miast. Każdy z artystów porusza wątki dla siebie istotne, łączy ich natomiast formalna strona, czyli malarstwo dla którego zasadniczym elementem jest użycie fotografii – powiedział Kurator wystawy Sławomir Tomal.

Wystawa nie udowadnia, że malowanie z fotografii jest lepsze niż z natury, autorzy chcą pokazać jednak rozmiar możliwości twórczych jakie ona daje. Dzięki fotografii można uchwycić najciekawszy moment, fragment miejsca, które potem w procesie twórczym będzie podstawą, inspiracją do powstania dzieła. – Obraz „Luksusowe więzienie” przedstawia budynek znajdujący się na Potsdamer Platz w Berlinie, który jest luksusowym wieżowcem. Jednak w mojej ocenie przypomina on więzienie – wyjaśnił Tomek Mistak.

Zdjęcie znalezione w internecie, urasta do rangi sztuki. Nie zależy mi na tym aby perfekcyjnie odwzorować to co jest na zdjęciu, jest to tylko inspiracja. Wybrałem auta sportowe jako temat moich obrazów, ponieważ interesuję się samochodami, ale również jest to ciekawy obiekt artystyczny, przedstawiający zestawienia plastiku z metalem. Dzięki fotografii mogę zatrzymać chwilę, daje to więcej możliwości twórczych – opisał Seweryn Chwała.

Na otwarcie wystawy przyszły tłumy sanoczan i nie tylko, z ciekawością oglądali poszczególne obrazy i dopytywali się autorów o inspiracje jak i sam proces tworzenia. Wystawa jest bardzo ciekawa, różnorodność prac, przedstawienie tematu i forma jest bardzo interesująca. Widać, że każdy artysta posługuje się fotografią na swój niepowtarzalny sposób – powiedział Piotr Szczur, jeden z widzów.

Wernisaż zakończył się ciekawym odczytem „O kolorze zielonym jako najmodniejszym w tym sezonie”, zaprezentowanym przez jednego z autorów Marka Firka, który przedstawił skrótową, subiektywna historię sztuki. – Jestem absolutnie szczęśliwy, że ta wystawa doszła do skutku, oraz że udało się to zrobić w takim kształcie – podsumował Sławomir Tomal.

Autorzy prac wystawy PHOTOCOPYPAINTING:
Tomasz Bielak, Krzysztof Bryła, Seweryn Chwała, Jakub Ciężki, Marek Firek, Stanisław Koba, Maciej Kozłowski, Marcin Łukasiewicz, Tomek Mistak, Kinga Nowak, Artur Paluch, Katarzyna Skrobiszewska, Jan Szczepkowski, Katarzyna Szeszycka, Sławomir Toman.

Joanna Szmyd


10-11-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)