REKLAMA
REKLAMA

Straż Leśna w akcji „Choinka”

W związku z notowanym w okresie świątecznym wzrostem zagrożenia szkodnictwem leśnym trwa ogólnopolska akcja pod kryptonimem „Choinka”, prowadzona przez Straż Leśną wszystkich nadleśnictw Lasów Państwowych.

Jej celem jest ochrona drzewostanów i młodników iglastych narażonych na nielegalny wyrąb choinek i stroiszu. Strażnicy prowadzą również kontrole na targowiskach i bazarach, sprawdzając legalność pochodzenia sprzedawanych tam choinek.
– Ważnym celem akcji jest też przeciwdziałanie kłusownictwu, które w okresie przedświątecznym przybiera na sile. Zazwyczaj podczas patroli ściągamy setki kłusowniczych urządzeń, jak wnyki i potrzaski – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie.

Już w pierwszym dniu akcji na terenie Nadleśnictwa Jarosław leśniczy nakrył na gorącym uczynku trzech sprawców kradzieży drewna. Zbiegli oni z miejsca zdarzenia, pozostawiając przy pniu drewno świerkowe pocięte na kłody o długości 2,5m. Czynności podjęte przez Straż Leśną pozwoliły ustalić miejsce pobytu złodziei. W dniu 13 grudnia sprawcom postawiono zarzut nielegalnego wyrębu i przerzynki dwóch świerków o masie 1,27 m³ i wartości 292 zł.

W ciągu pierwszych dnia akcji zlikwidowano też kilkanaście urządzeń kłusowniczych. Z kolei na terenie Nadleśnictwa Cisna ujawniono przypadek kłusownictwa. Ofiarą padł jeleń byk, którego wartość wg cennika na zwierzynę bezprawnie pozyskaną oszacowano na 7800 zł.

Do zdarzenia doszło na terenie leśnictwa Zawój. Sprawca lub sprawcy tego czynu odbili łeb oraz wykroili mięso pozostawiając tylko szkielet, i skórę.


Drewno przygotowane do kradzieży
RDLP

20-12-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)